| tonyc7 a întrebat:

De ce masina pe care o are (sau nu o are) un barbat, este un criteriu principal de selectie pentru femei cand vine vorba de acceptarea unui barbat?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pura prostie.
Daca femeia se crede atat de desteapta, atunci poate sa conduca ea sau un sofer angajat.
Vorba aceea "In spatele unui barbat de succes este o femeie desteapta si inteligenta, care sa-l dirijeze".

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Poate vrei sa spui: in spatele unui barbat de succes (financiar), deci bogat, dar care e totusi prost, naiv ( altfel n-ar mai fi ajuns dirijat/manipulat/ fraierit de o femeie)

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

E valabil si la politicieni, oameni de afaceri, etc.

| apapap a răspuns (pentru tonyc7):

Ce spui tu este "internalised misogyny", ar trebui sa mai studiezi despre asta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In jurul masinii alese/cumparate cred ele ca stau mai multe indicii concludente despre potenta lui financiara si calitatea generala a vietii.

Sunt tentat sa le jignesc, dar multe chiar isi doresc sa fie pitipoanca frumoasa si proasta a unui cocalar cu masina scumpa si foarte multe datorii. Sunt facuti unul pentru celalalt, nu avem de ce sa ne suparam pe ei.

Lasa-le sa treaca mai departe, nu te supara ca nu se opresc la tine. Nu ti-ar conveni sa intretii un decor din ala.

| gabicoo a răspuns:

Pițipoance.

| johnnny123 a răspuns:

Este o generalizare falsă. Nu toate femeile sunt așa. Iar cu cele pentru care mașina este criteriul principal nu merită să-ți pierzi vremea.

| ioana748 a răspuns:

Pentru ca asta au de oferit barbatii.
Femeile doar s-au adaptat vremurilor.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Misandrie! Daca intrebarea era : de ce barbatii se simt atrasi doar de femei fit cu silicoane si talie de viespe? Si raspunsul era: pentru ca asta au de oferit femeile s-au adaptat vremurilor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ioana748):

Vrei sa zici ca femeile aleg maimuta dupa masina, apoi completeaza ele cu locuinta, venit principal si anturaj/loc in societate?

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Si vrei sa spui ca femeile descrise de tine nu sunt dorite?
Ele se chinuiesc si mor pe masa de operatie la propriu pentru ca saracele au impresia ca asta este cerinta barbatilor la ora actuala si cam asta este.
Bineînțeles ca cel cu bemveu va castiga lupta cerbilor, ca doar nu s-au mutilat femeile pentru vreun soarece de biblioteca.
Si cei care spun ca nu,ca sa vezi, ca eu vreau o altfel de femeie, minte si este ipocrit, doar ca se oftica ca ala cu bemveu' mai tare a luat gagica acasa.
De asemenea mai sunt si excepții care confirma regula, dar pe bune, sa nu ne mintim singuri. Toti barbatii doresc siliconate si cu buze de Doamne fereste si toate visează la printul pe bemveu' alb. Ca altfel femeile nu s-ar mai chinui pentru fizic atata si barbatii nu ar mai face eforturi sa-si ia porcarii de masini.
Insa prostia au inceput-o barbatii cand au inceput sa prefere pitipoancele.
Si pana la urma nici nu este cu suparare. Gusturile lor, sa fie sanatosi.
Pe bune, ca este coada la clinicile de estetica. Oare de ce?
Ca daca barbatii spuneau nu, monstrilor si ca doresc o partenera de sex feminin, cu bun simt si veleitati de gospodină in schimbul unui mascul de nadejde si care are potențial de a crea o familie nu cred ca mai era coada la unghii cu gel ci la cursuri de gastronomie si pare ting.
Nu as vrea sa generalizez totusi.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Ma jur ca ai dat un raspuns standard. Barbatii aia cu " pretentii" sunt barbatii pe care toate îi vreti. Ca nu va uitati la gigi mecanicu', cosmin de la shaormerie, Ionut de pe santier. Va uitati doar la baietii frumosi! Si de aia va puneti botox si silicoane, de aia faceti orale prin cea mai jegoasa baie, de aia va vaitati de singuratate. Cand gasiti un batbat care vrea familie dar nu este Instagram pass va pi$@ti pe el. Cand va incurcati cu un pretty boy il iubiti si " suferiti" cand va lasa single mums.

| ioana748 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Femeile sunt dezorientate. Daca le intrebi, habar n-au ce-si mai doreste un barbat.
Asa ca prefera sa se ocupe de aspectul fizic pentru ca s-au prins ca barbatii sunt atrași de ceea ce vad in primul rand si restul nu mai conteaza. Ca saracele cad in mare capcana si pe urma se plang, ca le bate, ca nu sunt apreciate, ca nu sunt respectate.
Pai, in primul rand i s-a prezentat bemveu' nu vreo forma de respect si ea crede ca asta-i moneda de schimb pana cand se prinde, dar este cam tarziu.
Uneori sa stii ca din disperare mai completează si ele cu ce mai produc cu fizicul in care au investit, pentru ca nu prea mai au puncte de reper in ceea ce privește un barbat in viata unei femei. In esenta de fapt stim bine ca treburile au luat-o razna si tot ce se cauta in majoritatea cazurilor este cum sa se pacaleasca unul pe celalalt.
El ca este barbat si ea ca este femeie.
Daca este o familie fericita, mai putin important anturajul si locul in societate, iarta-ma.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Nu este cum crezi tu.
Poate in timp ce stigmatizezi toate femeile,undeva este o pereche pentru tine.
Imi pare rau ca cei buni platesc pentru cei rai,dar acestea sunt timpurile, parca mai pe dos ca niciodată.
Stiu baieti care nu sunt dupa revista, oameni normali, gen Gigi mecanicu', etc, care au sotii familie, copii, insa nu si -au luat neveste accesoriu, au avut alte criterii si nu au dat gres.
Inca se mai poate, totul este sa stii sigur ce femeie doresti.
Din putinele ramase trebuie sa fie una si pentru tine. Nu le pune pe toate in aceeași oala.
Si nu te mai consuma pentru o simpla discutie.
Seară liniștităhappy

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Pai asta puteam sa scriu si eu in sens invers. Seara linistita si tie. La faza cu " consumatul" ai drepatate, sincer sa fiu! Ca ma oftic cand vad ca sunt bagat in aceiasi oala cu misogini si barbatj superficiali, care f@##t si pleaca. Un pont de la mine: chiar nu suntem toti la fel.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Stiu ce spui,multumesc pentru pont.
O sa vina si fata potrivită pentru tine.
Cu cat mai putine chestii fake are cu atat inseamna ca are mai mult suflet de daruit.
Fiecare suntem frumosi in felul nostru. Cine ne iubeste, ne vede superbi,nemaipomeniti,extraordinari, chiar sexylaughing, intelegi tu.
Iti doresc sa-ti gasesti o iubita si sa nu uiti ca a comunica este cel mai important.
Daca un baiat ofera atentie unei fete, rade si glumeste, aceasta uita ca de fapt a parcurs cu tine o ora pe jos si nu este într-un bemveu' cu un ingamfat care la prima o da jos ca a gasit un accesoriu mai atragator la public care sa se potriveasca ca breloc la bemveu' lui.
Hai, mai da-i incolo de saraci laughing

| Cinic a răspuns:

Prostii! Masina nu conteaza pentru femei! Chiar nu, ca am prieteni care si-au facut rate pe 10 ani pentru bmw' uri 2017 si tot singuri sunt! Ce femeie mai impresionezi tu cu o masina, cand toate au carnet si masina! Nici macar pe alea din satele uitate de lume nu le mai impresionezi cu masina. Apsectul fizic conteaza, nu masinalaughing

| Ila210 a răspuns:

Nu sunt femeie, sunt fată, dar cred că majoritatea ne dorim un bărbat ce ne-ar putea oferi un viitor stabil. Fiindcă, primul lucru pe care îl simțim este atracția (și nu e neapărat să fi chipeș), dar după avem nevoie de confort (Trebuie să i le dai fix in ordinea asta când te înțeleg cu o femeie/domnișoară, nu altfel!)

Desigur, personal nu mi-aș alege partenerul de viață după ce mașină conduce sau câți bani are in cont. Ci mai degrabă aș vrea să fiu convinsă că între mine și partener este atracție și că mă voi simți confortabil in prezența lui pe un timp îndelungat

Pentru mai multe sfaturi te îndemn să consulți pagina de Instagram: Howtoman simt că ți-ar răspunde la întrebare mai detaliat

| Cinic a răspuns (pentru Ila210):

Vioam sa spun ca ai dat cel mai bun raspuns, pana ai spus howtoman! Care este o antiteza la tot ce ai scris. Howtoman este andrew tate dupa 2 luni in Vaslui laughing

| Ila210 a răspuns (pentru Cinic):

Ce să fac?‍♀️ pe asta nu o știam deși stau in Galați și sunt relativ aproape de el. Aș vrea să știu ce culoare are Bugatti -ul lui?

| Cinic a răspuns (pentru Ila210):

Nu are bugatti laughing