| anonim_4396 a întrebat:

De ce merge totul extrem de prost in viata mea, de ce ma simt singur, prieteni nu am, de ceva timp nici job nu mai am, ma simt trist, abatut, tanjesc dupa afectiune? Am 20 si ceva de ani si cu toate astea, viata mea este de rahat. Am probleme din toate punctele de vedere, financiare, emotionale, sentimentale, tot ce vreti voi. Nici nu stiu ce sa mai fac, parca simt ca singura scapare ar fi sa termin o data cu tot.

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fara bani esti terminat. Hai ca femeile nu mai au rost pentru noi sant 0 barat dar banii cand lipsesc nu ai rost nici speranta pe pamant. Cu cat suma e mai mare cu atat luxul din viata ta atinge pragul din varf. Zic asta pentru ca sant plecat din tara si am vazut cum e puterea financiara, privilegiul de a avea orice la indemana. Daca as fi sarac prin ro eram mort de mult.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa iesi de acolo ro pentru tine nu are farmec te poti realiza in strainatate

| Adry05 a răspuns:

Găsește-ți puterea să nu te lași afectat de situația asta pentru că dacă te afunzi în tristețea asta, le transmiți starea și celor din jur și automat vor simți să se îndepărteze de tine.

| anss23 a răspuns:

Iti vei gasi alt job iar prieteni noi iti poti face oricand... oricum in ziua de azi la capitolul prieteni multi sunt ca tine deoarece e greu sa mai gasesti oameni sinceri si care sa nu fie pe interes.
Nu te tot gandi la ce NU ai, ci la ceea a ce AI, si anume ai 2 maini 2 picioare si daca doar te straduiesti un pic poti avea lucrurile pe care ti le doresti.
Sa te sinucizi nu e o scapare, din contra, transmiti toata durerea ta pe umerii parintilor tai si a celor care te iubesc.

| Drimmero a răspuns:

Ai abia 20 de ani, esti la inceput de drum, viata multa inainte, persoane care fie vor trece ocazional prin viata, fie vor fi permanente, adica nu vad rostul pentru care sa fii negativist.
Stiu, cea mai dificila perioada e adolescenta care poate sa persiste si dupa 20 putin de ani, atunci te formezi si trebuie neaparat sa te redresezi pentru ca daca n-o faci te cam formezi asa pe toata viata.
Prieteni sau cunostinte iti poti face oricand, trebuie sa fii sociaibil sa stii sa schimbi 2-3 vorbe, sa ai capacitatea de a imprieteni destul de usor, nu strica sa ai acolo 1-2 persoane cu care sa vorbesti, sa mai treaca vremea, chiar ajuta sa ai cu cine vorbi.
Job zici ca nu mai ai, fiind pandemie cam deduc din ce cauza, e nebunia asta care limiteaza foarte multe activitati si viata nu mai e la fel, incearca sa cauti ceva care sa faci de acasa, se gasesc job-uri d-astea ca alternative, macar castigi un ban, aici gasesti lejer fiind tanar, daca stii sa faci unele lucruri e si mai bine.
Lipsa de afectiune? Cum s-a mai zis pe aici, nu fa o prioritate in a gasi o relatie, uneori mai bine stai singur decat intr-o relatie nasoala care te-ar enerva/stresa mai mult decat orice.
Tu nu ai vreun hobby cu care sa-ti ocupi mintea si timpul? Ajuta foarte mult sa te focalizezi pe ceea ce iti place sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai o atitudine proasta cel mai probabil. Cere ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

El are o atitudine proastă? Sau tu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce sa am eu? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru că omul e in depresie, daca ii zici că are o atitudine proastă nu faci decât să-l bagi și mai tare... De ce razi așa? Ce-ai fumat?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci sa meargă la psihiatru, că întrebarea lui nu rezolva nimic. I-am zis sa ceara ajutor și i-am zis că CEL MAI PROBABIL are o atitudine proasta, pentru că omul se plânge de finanțe și cariera la 20 de ani rolling on the floor cine naiba are stabilitate financiara și jobul perfect la vârsta asta?

Nu mai puneți diagnostice pe Internet, mai ales pe oameni pe care nu îi cunoașteți. E normal la 20 de ani sa ai o gândire fatalistă și la prima inconveniență sa ai impresia că-ți pica cerul in cap. O să-i treacă. Depresia e un diagnostic GRAV. Nu așa funcționează.

Din simplele vorbe pe care le-a folosit îmi dau seama că e genul de om care are o problema pentru fiecare soluție pe care o oferi. Nu o să-l ajute nimeni în vecii vecilor amin. El trebui să-și schimbe gândirea de doi bani. Viața e aiurea pentru toată lumea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Știu cum te simți, și eu vreau sa fiu mângâiat pe caput și să-și spună cineva că totul o sa fie bine laughing
Încearcă să vezi - the bigger picture - să-ți dai seama că probleme tale sunt atât de mici, numai tu le faci așa mari.
E normal sa te simți și trist. In situația în care ești nu e o paguba.
Vrei sa te sinucizi tu pentru faptul că nu ai job și alții au datorii la banca, taxe de platit și copii de crescut, ba chiar mai trebuie si sa plătească zeci de mii de euro pentru fel de operații pentru ei.Ce probleme financiare ai mai omule?
Nu ai prieteni? Aia e, uneori e mai bine să nu îi ai, decât să ai prieteni falși mai bine singur.
Viață sentimentală? La fel, nu ar trebui să-ți fie o prioritate așa mare, nu sfârșit de lume daca nu ai prietena.
Este timp să-ți faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu am 30 ani și nu am loc de munca. Am avut, dar după ce m-am angajat m-am infectat cu covid și mai rău pentru ca i-am dat și mamei mele. Nu a fost nimic grav, din fericire. Prefer sa muncesc ocazional până trece nebunia cu virusul. Prieteni, nici eu nu mai am. Iubita nici asta nu mai am. Crede-mă, mă simt mai bine singur. Când vei ajunge să fii rănit atât de prieteni cât și de femei, nu îți vei mai dori nimic decât distanță.
Acum aștept să vină vara să pot pleca în drumetii pe bicicletă. Uiți de toate necazurile când ești pe coclauri, doar tu și bicicleta în liniștea naturii. Dacă zici ca viata ta nu are sens, găsești un hobby și va avea.

Iar partea "singura scăpare să o termin o dată cu tot", știu unde bați. Însă țin să îți zic că doar oamenii lași recurg la astfel de gesturi. Tu ar trebui să fii fericit pentru că ai mâini și picioare de care să te folosești. Sunt alții cu handicap și sunt mai fericiți ca tine chiar și decât mine. Și ei se luptă cu viața, sunt motivați "că ei pot face mai mult de atât" și unii chiar practică sport extrem. Tu asa repede renunți? Viata este ca prăjitura : ai strat de miere și strat de CACAO, iar ca să ajungi la miere mai întâi trebuie sa treci de cacao. Alta era exprimarea, dar nu vrau să zic aici. big grin
Oricum viata este de cacao, dar trebuie să o înfruntăm. Iar de multe ori Dumnezeu ne pune la încercări grele pentru că știe că putem trece cu bine peste ele.

| AlinMrs a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-as da eu funda daca as putea. Foarte adevarat ce spui, sunt o multitudine de motive in lumea asta pentru care merita sa traiesti si sa iti aduca fericirea. Banuiesc ca majoritatea ajungem in punctul asta cand nu ne gasim rostul/telul in viata, insa nu trebuie sa disperam.

| anonim_4396 explică (pentru AlinMrs):

Da, asa este. Deși am vârsta pe care o am, nu am job, nu am soție, nu am copii, bani și aia tras de păr ii produc cum pot și când pot. Dar și când vin banii, vin grămezi. Când nu, stau și fac și foamea. Știu ce înseamnă sa îți cânte șoarecii prin stomac, știu ce gust are pâinea goală sau cea cu gem și ceai; sau pâine cu untură și sare chiar și mămăligă goală. Știu să mă și lăfăi când văd că bugetul îmi permite, însă am și limite cand el nu permite. După cum am zis, eu iubesc bicicleta și nu mă apuc să cumpăr o bicicletă scumpă pe care apoi să nu îmi pot permite întreținerea ei. Tu ți-ai cumpăra Porsche dacă ai salariul minim? Și așa stau de multe ori și mă întreb dacă vreodată voi ajunge și eu la casa mea, dacă voi avea familie, soție, copii. Și mai ales un job stabil în care să fac și purici. Mereu ma lovesc numai te atitudinea aroganta a șefilor și colegi prosti. La ultimul loc de munca am mers cu speranța ca în sfârșit am găsit ceva bun, ca voi rămâne la ei pana ma vor da ei afara. Nu mă dădea nimeni afara, aveau nevoie de oameni mai ales acum după aprilie când producția exploda. Voiam să fac vechime acolo, aveam atâtea planuri. Voiam sa îmi strâng bănuți și sa fac turul României pe bicicletă. Și sa merg pe Transfăgărășan. Însă uite că am plecat din pricina virusului pe care l-am contactat de la ei. Numai de acolo am luat, au fost niște cazuri descoperite ( chiar multe), nu s-au luat masurile normale, firma nu s-a închis și am avut contact direct. A trecut, însă psihic te termină. Când am sesizat autoritățile și presa, a ieșit un mare fâs. Nimeni nu m-a băgat în seamă, iar DSP refuză să ofere răspuns deși s-a cerut ancheta din mai multe părți. Sunt prea puternici să te pui cu ei. Dar și asa, trecut prin virus și cu toate celelalte în spate, dar tot fericit sunt. În primul rand sunt fericit că am supraviețuit, oricând se putea agrava chiar dacă sunt tânăr. Dacă nu eu, poate mama. Sau proprietarul unde stau cu chirie când am fost sa ii plătesc chiria, apoi au început simptomele. Sunt fericit că am sănătate, ca am mintea limpede, gândesc logic ( câteodată, mai dau și rateuri error 404 laughing). În rest totul vine de la sine. Apoi e timp și la bătrânețe să ne iubim. Sunt unii care la 70 ani au iubite de 30 ani. Cine știe, poate iubita noastră nu s-a născut încă. Mai așteptăm!

| AlinMrs a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu consider ca esti o persoana grozava si sper sa ti se indeplineasca toate dorintele. Rabdare sa avem si sanatate, ca le putem face pe toate. Am trait si eu paradoxul de la o situatie financiara buna la una mai putin buna. Au fost momente in viata mea cand am petrecut seri in cele mai luxoase restaurante si hotele din lume avand companie persoane foarte atragatoare, insa atat. Orientata spre materialism, platforme de socializare etc nimic autentic. Si au fost si situatii in care am impartit cu o persoana o punga de seminte la o plimbare banala in care m-am simtit implinit. Nu stii ce iti rezerva viata insa categoric e o lupta constanta cu existenta noastra. E greu in momentul de fața, recunosc. Insa depinde de noi daca ne facem situatia mai usoara sau nu. La tot ce mi-ai povestit mi-ar face placere sa te sfatuiesc sa nu te mai bazezi pe un loc de munca. Cel putin in tara la noi daca nu ai un loc de munca bine platit 2000£+ nu vad cum ai putea sa ai o casa, masina etc...din pacate asta e realitatea. Asa ca din punct de vedere financiar e bun sa ai mai multe surse de venit, ori sa fii indispensabil la locul de munca ca sa iti fie bine.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Sunt mulți oameni care nu-ți poți închipui ce viața au și in ce condiții trăiesc și sunt viețile lor Și ce trebuie sa facă pentru o farfurie de mâncare zi de zi Ai camera ta? Ai nu ai caldura in propia ta camera? Ai nu ai doua mâini doua picioare? Ai nu ai doi ochi? Ai nu suferi de vreo boală ai lipsa un ochi un picior o mâna? Ai telefon in buzunar? Ai nu ai bani de buzunar? Ai nu ai Ce sa mănânci zi de zi fără sa pui un leu pentru mâncare care ți se pune in fata caldă sa mânânci când alți își rupe oasele sa aiba ce sa mănânce sa supraviețuia sunt alți baieti de vârsta ta care poarta haine ani la rând același haine același adidași stau in case care stau sa cada la primul cutremur și sunt făcut praf Nu ai nevoie de prieteni poți să-ți fi și singur cel mai bun prieten zici ca ai probleme financiare ai plătită o factură la viața ta? Ai Plătit o chirie la viața ta? Nu-ți mai plange de mila nu ai nevoie de afecțiunea nimănui nici de sentimentele nimănui nici de nimeni singuri venim singuri plecam depe pământul ăsta nu ai nevoie de Absolut nimeni tu ești cel mai bun prieten al tău tu ești mentorul tău tu ești profesorul tău de tine depinde Absolut totul in viața unde te îndrepți unde vei ajunge ce vei ajunge in viața

| Mopmop a răspuns:

Faptul ca le impartasesti aici e un pas inainte! Nu dispera, intr-o masura mai mica sau mai mare 3 sferturi din populatia globului e in situatia ta. Nu esti singur!?

| Dintrebare a răspuns:

In primul rand, sa stii ca nu esti singur. Marea majoritate a tinerilor trec prin etape de genul asta. Incearca sa te gandesti ce ti-ar placea sa faci, ce te pasioneaza. Apuca-te de un sport. Incearca sa iti gasesti un job, nici nu conteaza ce. Lipsa activitatii nu e binevenita pentru psihic. Fa un cont pe tinder si vorbeste cu fete. Cauta pe net articole pe teme psihologice si citeste, o sa inveti cate ceva despre cum sa iti gestionezi emotiile

| AlinMrs a răspuns:

Viața in general e de **** si platformele de socializare nu fac decat sa amplifice asta. Vezi ca x are y si tu nu ai. Si e normal sa te simti in felul asta. Eu unul am 30 si ceva de ani, nu am prietena si nici loc de munca de vreo 6 luni. Ma doare la basca, il consider un concediu mai prelungit ca si asa am bagat vreo 4 ani cate 12h 5 zile pe saptamana de mi-a iesit pe ochi. In fine, ce ma ajuta pe mine e rutina construita de mine. Si consta in sport, imi place sa merg la sala sau daca nu pot sa fac ceva exercitii acasa. Imi schimba complet starea si imi ofera energia si mentalitatea sa fac si alte lucruri, sa fiu ordonat. Spun asta ca am avut si o perioada in care consumam alcool in exces si mai si fumam, ma simteam ca o leguma fara chef de nimic. Gaseste-ti si tu un hobby care sa te mentina sanatos, sa iti oa gandul de la probleme si sa te ajute sa te relaxez. Un alt lucru important e sa citesti, citeste carti de dezvoltare personala sau financiara daca ai probleme cu munca. Incearca sa fii optimist, inlatura persoanele toxice din viata ta. Muta-te in alt loc, oras, tara daca e nevoie. Fa o schimbare ca sa rupi monotonia. Asculta muzica, gandeste-te la ce iti face tie placere sa faci. Nu avea asteptari de la alte persoane, doar de la tine insuti.

| looredanaa93 a răspuns:

O sa razi. mergi la biserica în fiecare duminica 4 săptămâni la rand și vei vedea o mare schimbare, niciodată niciun om de pe pământul acesta nu este singur, Dumnezeu este cu noi în fiecare secunda pana la sfârșitul veacurilor, continua sa mergi la biserica roaga-te și Dumnezeu face restul, nu asculta diavolul el gândește asa.

| stefiiii3 a răspuns:

De obicei, la aceasta varsta, noi ne simtim asta pentru este acea etapa prin care ajungi adult. Stiu ca iti este greu, apar responsabilitati pe care pana acum nici nu stiai ca exista sau pur si simplu nu le-ai bagat in seama.
In aceasta perioada este foarte gre sa gasesti un loc de munca, dar daca te uiti prin ziare si cauti pe retelele de socializare sunt singura ca vei gasi ceva pe placul tau si cu un salariu decent, nu spun bun pentru acum totul este varza din toate punctele de vedere, din cauza acestei pandemii.
Pe plan sentimental si emotional ti-ar recomanda sa faci cateva ore de meditatii pentru a te cunoaste ma bine, intreaba-te cine esti, ce vrei sa faci, ce iti place, puneti intrebari pe care le-ai adresa unei persoane noi despre care nu cunosti prea multe.
Doar, te rog, nu te gandi la sinucidere. Daca, Doamne fereste, dai coltul...uh, o sa iti dai seama ca ai vrut sa faci anumite chestii, dar pe care nu le vei mai putea face vreodata sad
Sper ca te-am atins putin si ti-am ajutat sa privesti astfel ceea ce se intampla acum cu tine

| RazvanC28 a răspuns:

Sa mor eu de nu mi-am gasit geamanul rolling on the floor, si eu sunt in aceeasi oala cu tine, aproape, ca eu am 18 ani si nici n am avut job(urmeaza sa imi i au)

| FaimosulRazboinic a răspuns:

N-am vazut in viata mea asa adunatura de ratati care se intrec unul cu altul, care-i mai nerealizat

Te-am citit bine Benny09 acum o luna. Acum inteleg de ce m-ai blocat
https://www.tpu.ro/......erinte-am/

| anonim_4396 explică (pentru FaimosulRazboinic):

Omul asta e f misterios crede-ma, ar trebui studiat îndeaproape.
El își lasă soarta sa il conducă unde vrea si unde poate, spre un loc mai bun ferit de oameni rai si raționali ca noi.
E credincios, prin urmare nu gândește si iubește.
E un copil, stie ca nimic nu ii apartine, ca viața ii joacă feste.
Nu se încrede în propriile puteri, ca e slab de înger, a suferit mult, a iubit mult, si a fost dezamăgit.
Vin si eu din viitor, si acum am inteles si eu de ce am fost blocat.

| Mihaa890 a răspuns:

Bună. Nu contează vârstă, toți avem momente când se prăbușește totul. Încearcă mult sa comunici, Fă-ți prieteni noi, sau ce știi ca-ți schimba starea de spirit. Nu te descuraja, viata e lunga și plina de minuni.