| Sofer a întrebat:

De ce multe fete se grăbesc sa se căsătorească și sa facă copii în pragul de vârstă 18-25 sau mult mai devreme de atât?

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbesti de situatia de acum 30 ani banuiesc nu?

| Sofer explică (pentru suntserios):

Nu. Se întâmplă și actual acum dar uitai sa adaug ca fac ele pasul asta doar ca o sfârșesc rău și rămân singure cu copii.

| suntserios a răspuns (pentru Sofer):

Varsta medie la care femeile fac primul copil a crescut din pacate la peste 30 ani acum. Asa ca mi se pare nefondata afirmatia ta.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Mai bine de jumătate din distrus colege de liceu s-au măritat cu făcut copii după liceu sau cel târziu in primii 3-4 ani după.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Ovulele de calitate sunt consumate primele. Dupa 40 ani creste riscul de copil cu handicap.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Asa si?

| Drimmero a răspuns:

Dn disperare, ori ca primesc prea multa presiune din partea societatii, familiei in special care le preseaza 'gaseste pe unul instarit si marita-te, fa copil sa ai familie de cat mai tanara', cunosc cazuri si le compatimesc, si-au distrus tineretea ))) daca le-a trebuit maritis de copile ce sa le faci. Perioada asta 18-25 e cea mai frumoasa, aici experimentezi, legi prietenii, calatoresti, faci ce iti place, inca nu ai mintea coapta pentru a avea o familie, degeaba vor zice unele ca sunt nu stiu ce mature dar nu e asa, e o palarie prea mare casatoria pentru perioada asta, dupa 27 cred ca esti matur/a pentru a trece si la pasul asta, ideal e pe la 30 de ani, nu mai traim ca in 1900 toamna sa faci copii si sa te casatoresti direct de pe bancile scolilor, asta daca faceai una. Motivele cam astea ar fi, disperarea (unele asa sunt educate, sau isi spun singure ca mai incolo nu mai sunt bune) dar si presiunea sociala facuta de idioti sau de familie care le baga in cap de mici sa se marite cat mai devreme ca 'asa trebuie', facand apel la vremea cand bunicele lor erau fete mari. A si inca ceva, era sa uit, la varsta aia inca nu ai cum sa fii stabil si sa intretii o familie, nu esti copt/coapta suficient, nici financiar, emotional, dar mai ales mental

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu se grabesc, plus ca dupa 30 de ani deja intervin complicatii.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca sunt nesigure pe ele si spalate pe creier de societate si pentru ca e mai comod sa devi sotie decat femeie cu cariera. ca sa devii sotie nu solicita mult creierul.

| oglindasultanului a răspuns:

Rostu romancelor este sa fie mame, as da vina pe cultura. Ce fete stiu eu, sunt f mandre ca au viata de iubita, se pricep la casnicie/copil/familie. Vorbind despre mine, care nu am fost in stare sa am si o relatie reala, in capul meu, eram logodita cu un imaginar pe la 14-17, visam la copil inainte sa implinesc 20. Cred ca aia e varsta la care o fata ar vrea asa ceva. Cu varsta mi-a pierit chefu, si am prins si ura.

| Werrich a răspuns:

Zici de fetele de etnie? Alea fac copii la 12 ani ca asa e tradiția.

| StrongHeart a răspuns:

E o varsta normala pentru a avea copii, nu zic ideala, ca si la 30 e ok sa ai copii, dupa 40 deja e cam tarziel, oricum fata de generatiile din trecut care se luau la 15 ani, eu zic ca e normal la 18-25, daca e persoana potrivita si se iubesc cu adevarat.

| ancaval a răspuns:

Că așa vor ele! Păi când să facem copii? La 50 de ani? Ești serios? laughing

| Marius22222222222 a răspuns:

Pentru ca nu toate au auzit de durex.raman însărcinate si de rusine fac nuntă. Asta in cazul bun.ca daca nu sunt foarte multe ca raman si gravide si singure

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da când vrei sa facă la 40? Dracu le mai ia.
Pentru că știu că atunci sunt cele mai atractive și pot atrage cei mai mulți bărbați. Restul care nu fac o sa se lovească de pragul vârstei a doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu altceva sau varianta buna vor sa fie corpul tânăr la sarcina sa nu fie complicați
Sau au găsit prostu cu bani și numai asa îl blocheaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele nu mai pot face copii dupa o anumita varsta. Se gandesc ca poate le va fi mai bine sa faca si ca creasca copii cand sunt mai tinere. Asta nu inseamna ca daca il faci la 18 e ok.
Stiu cazuri in care au facut copii la 40 de ani. Deci asta cu facutul copiilor devreme nu e o regula

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

18-25 ani e o soluție bună.

| Balalau95 a răspuns:

Pentru ca raman insarcinate, asta din cauza anticonceptionalele sunt scumpe, dar sex-ul e foarte placut

| 90210 a răspuns:

Eu din cate am vazut majoritatea fetelor care se marita si fac 1-2 copii imediat dupa liceu sunt din mediul rural. Am niste colege de facultate care s-au maritat in ultimii 3 ani si au facut si cate un copil, dar sunt foarte putine. Da, am vazut ca toate sunt in relatii serioase de 5-7 ani. Eu sunt cu iubitul meu de 4 ani si am 26 de ani. Acum incepem sa ne gandim la casatorie, plus ca vreau si eu sa am cariera mea, nu sa depind de un barbat. Varsta la care as vrea sa ma casatoresc este 32. La 34 sa fac si un copil si am terminat. Oricum nu vreau mai mult de unu (inca ma gandesc daca il vreau si pe ala). Deocamdata sunt multumita cu viata si relatia mea si nu simt lipsa unui copil.

| NoisyLight a răspuns:

Dpdv biologic este vârsta ideală. Mai devreme ține de educație.