| Cavaler001 a întrebat:

De ce oare au unii/unele impresii greșite fata de oamenii care vor sa-i cunoască pe internet? Și aici mă refer la site-uri serioase, cum e TPU, zic eu, nu alte genuri despre care nu vreau sa vb aici?
De ce oare se cred așa superiori, deși poate in sinea lor nu prea sunt mulțumiți de ei. Oricum se știe că într-o relație oamenii sunt egali și nu e bine sa te consideri superior celuilalt daca ai acceptat sa ai o relație cu el.
Nu vreau sa generalizez, dar parca femeile sunt mai speriate de legături online, deși culmea se zice că sunt mai puternice decât bărbații, dar totuși mai sensibile.
Unii oameni cred că le e mai bine sa stea singuri decât să încerce să cunoască pe cineva. E adevărat că la prima vedere poate nu ne place intru totul de persoana cealaltă, dar știm bine că sentimentele îl poate ridica mult în ochii noștri.
Apropo de aspect, cat % contează aspectul exterior și cât % caracterul și personalitatea omului?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca online=ul ascude oameni cu minti diabolice, oamnei pusi pe escrocherii, pe minciuna, pe inselatorie, pe seductie si rapire, viol, samd.

Daca vrei o relatie reala si serioasa, atunci iesi afara, in lumea reala sa cunsoti oamneii si sa-ti alegi ep cineva.

Eu cred ca aspectul exterior conteaza 10% si restul de 90% conteaza caracterul si personalitatea omului.

| Cavaler001 explică (pentru Violleta2022):

Și.n lumea reală nu se pot ascunde asemenea oameni în spatele unor haine frumoase, a unui aspect ok?
Eu cred că are mai multe procente aspectul exterior.că până la urmă acela e prima impresie, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cavaler001):

Bineinteles ca si-n lume areala se intampla asta, dar sansele ai toate sansele sa-i descperi minciunile cand te intalnesti pe real cu acea persoana, cand apar intalniri, vizite, cunoastere, totul iese la iveala, ceae ce online-ul nu permite.
In ce priveste aspectul exterior, conteaza pentru adolescenti, pitipoance si cocalari, interesati de sex ocazionals i distractie.
Dar oamenii inteligenti isi cauta partnerul/partnera nu dupa carcasa ci dupa caracter si personalitate, ca nu te insotesti cu nimenis a-l pui in vaza acasa, daca ala este prost, violent sau puturos.
Cu siguranta esti un adolescent, dupa cum gandesti.

| Cavaler001 explică (pentru Violleta2022):

Si.n online faci un schimb de cuvinte și urmează să te vezi cu acea persoana, doar nu pierd timpul fata sa se vadă.
Permite.mi sa nu te cred că iubiții/soțul tău au contat doar 10% la aspect happy
Nu cred că adolescenții gândesc asa ca mine: nici 10%, dar nici 90% happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cavaler001):

Dupa cum am spus, esti mult prea mic ca sa fii citit atatea atrocitati cate se intampla in acest "online", unde este raiul pentru oamenii mincinosi, perversi, meschini, violatori, pedofili, proxeneti samd.
In ce ma priveste, m-am indragostit de frumustea interioara a omului, nu de carcasa lui, desi am spus clar ca a contact cam 10%, fiindca a fost un singur criteriu dupa care m-am uitat: sa fie peste 1.90m

| Cavaler001 explică (pentru Violleta2022):

Ms pentru "compliment". Nu.s chiar mic și știu și eu ca.s multi nebuni online, dar ei exista și in realitate, chiar daca acolo sunt mai rezervați poatehappy
Daca ar fi doar in online, ar fi rai pentru toți ceilalți realitatea happy
Când spui peste 1.90 cred că e mai mult de 10% happy Degeaba are 1, 90 daca are 70kg happy Era doar o gluma. Sper sa nu te superihappy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cavaler001):

Stai linistit, sotul a fost sportiv si avea trup atletic, desi foarte inalt era bine proportionat. De altfel amandoi am facut sport pe vremea aceea, asa ne-am si cunsocut.

| Cavaler001 explică (pentru Violleta2022):

Frumos, deci n.a fost doar 10% happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru Cavaler001):

Bineînțeles că nu a fost. Ca dacă soțul doamnei avea 1.90 cm dar avea 200 kg sigur nu îl mai lua, și avea și la față ceva trăsături aiurea sau alte defecte fizice, cum ziceam, să nu fim ipocriți.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cavaler001):

Imposibil ca un sportiv de perforamanta sa aiba 200kg, dar unii se baga sa comenteze aiurea, probabil urland dupa atentie. Vezi, de aia online-ul nu este recomandat!

| Madaxo97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bineînțeles că un sportiv e imposibil să aibă kg alea, eu am zis ipotetic, să presupunem că avea exact aceleași calități pe care le are acum soțul dvs, dar avea 200 kg(din diverse motive, nu are importanță, vorbim ipotetic), plus un alt defect fizic cum ar fi urechi sau nasul foarte mare, nu ar mai fi contat cu tot cu înălțimea și calitățile lui personale/sufletești, recunoașteți și nu fiți ipocrită. Faptul că s-a nimerit să fie si înalt și binefacut și probabil aspectuos și la față, a fost un mare atuu, în niciun caz doar 10%, acest 10% e un pic ipocrizie din partea dvs. cu tot respectul

| gabicoo a răspuns:

De când e TPU un site serios? Aici trei sferturi din useri au un singur neuron și ăla le ține urechile să nu cadă!

| Cavaler001 explică (pentru gabicoo):

Sa nu generalizam. Unii au nevoie de suport și se bazează pe noi ăștia cu 2 neuroni happy

| VoidEternal a răspuns:

TPU nu e un site serios. Mai multi trolli si intrebari puse la misto decat orice altceva.

| Madaxo97 a răspuns:

În primul rând, TPU nu e cine știe ce site serios și in niciun caz site de matrimoniale. Nu cred că vreodată s-a format aici un cuplu în toată istoria site-ului TPU
Femeile sunt speriate în mediul online și este și normal să fie, în ziua de azi pot fi abordate de toți ciudații pe internet, nu poti avea încredere în nimeni, în spatele tastaturii și al unui username ar putea fi absolut oricine cu tot felul de intenții ascunse.
Aspectul contează mult mai ales pentru tineri în zilele noastre, când oamenii sunt tot mai superficiali și vor numai parteneri frumoși și binefacuți/fete slabe și frumoase, să nu fim ipocriți ca toți de dorim pe cineva care arată bine happy
Personal eu nu pun așa mare preț pe aspectul fizic, să zicem un 30-70%, sau hai 50-50, contează și caracterul și celelalte calități aproape în egală măsură cu aspectul fizic

| Cavaler001 explică (pentru Madaxo97):

Așa ma gândeam și eu 50-50. Normal că vrem toți să avem un partener frumos, însă nu le poate avea pe toate, că de multe ori frumsețea corupe sufletul/personalitatea.