| AndreiRadu5557 a întrebat:

De ce părinții partenerului mai ales părinții fetei se opun relatiei acesteia cu baiatul, dacă acesta nu are statut social mare, nu are situatie financiara foarte buna ci una medie si traieste in chirie, desi acesta e un baiat bun, are planuri de viitor, nu are vicii, este punctual si se îmbracă bine samd am auzid des de aceste cazuri, voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii isi doresc intotdeauna ce este mai bun pentru copilul lor, indiferent ca-i fata sau baiat, de aceea se opun de multe ori cand baiatul nu are casa si venituri mari, sau fata este saraca ori uratica, fiindca nu intrunesc cerintele si pretentiile parintilor, care oricum nu le pasa de sentimentele copilului lor.
Multi isi baga coda si baga intrigi, doar ca sa-i desparta, pentru ca nu sunt multumiti cu ce baiatul lor alege, sau cu ce aduce fata lor acasa, considerand ca printisorul merita o fata si frumoasa si bogata sau cu studii superioare, doar ca sa se laude vecinilor si rudelor.

Eu am intalnit mentalitatea asta in special la parintii baietilor care se opun, fiindca fata era ba prea frumoasa si li se parea ca-i curvulita, ori ca nu are studii suprioare, ori ca umbla prea dezbracata sau in colanti si isi arata pasarica la altii.

| Madaxo97 a răspuns:

Pentru ca așa sunt părinții, au investit mult în educația fetei lor și își doresc cea mai bună opțiune de bărbat pentru copilul lor, toți părinții gândesc așa și e normal într-un fel, să vrei ce-i mai bun pentru copilul tău. Vei înțelege și tu poate, când vei deveni tată, poate chiar tată de fată, și tu o să ai anumite pretenții de la viitorul ginere, mai mult ca sigur.
Sunt totuși unii părinți care au așteptări nerealiste de la fiica lor si viitorul ginere, dacă ei sunt la limita sărăciei și fata lor nu e cine stie ce, nu prea pot să aibă pretenții la ginere milionar în niciun caz, dar dacă totuși asta vor, o să critice orice baiat va aduce fiica lor acasă.

| Cipi1212 a răspuns:

Sunt niste părinți materliasti.

| 1onur a răspuns:

Nu știu