| anonim_4396 a întrebat:

De ce se întâmplă ca anumite persoane, în special bărbații, care sunt inteligenți academic, au o vârstă înaintată, experiență de viață, să ajungă să fie prostiti de cineva la un moment dat, chiar de persoane mai slab pregătite (social, financiar) decât acestia? Pe principiul: buturuga mică răstoarnă carul mare. Un exemplu foarte bun: un bărbat care a terminat o facultate bună, și-a facut o carieră, un statut social, o familie. El să aibă între 35-50 de ani sau și mai mult. Aparent un om dur și cu intuiție bună. Ei bine, acesta ajunge la picioarele unei femei care-l "joacă" pe degete, îl domină, îl "face" de bani și în plus de asta îl mai fură pe la spate și unii dintre subordonați. Alt exemplu: un băiat care este virgin să jure că nu s-ar "uita" niciodată la o femeie/fată ușoară, să deteste acest gen de persoane dar să ajungă în cele din urmă să se cupleze cu o astfel de fată. Ce părere aveți, unde este hiba acestor oameni?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Pentru ca este inteligent doar din punct de vedere cognitiv, căci la capitolul inteligenta emoțională sta prost.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Viata e smechera daca nu stii cum s-o domini. Oamenii se mai lasa pacaliti de circumstante si nu realizeaza riscurile inainte sa mearga in acele angajamente. Un om care traieste singur e cel care e mai destept dintre toti, nici pacalit tradat sau furat. Ideal pentru oricine zic sa se bage intr-un gen de relatie doar pentru sex satisfacere personala si daca vor convietuire impreuna sa imparta totul la jumate, apoi cand vine monotonia sau nu merge treaba zic ca s-a terminat si gata fara cadouri sau iubito draga totul conteaza pentru sex de acolo vine fericirea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nici o hibă. Femeia îi oferă ceea ce are el nevoie, o companie pentru care el plătește cu faptul că acceptă să fie exploatat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu vad nicaieri "hiba". Uneori, oamenii aleg constienti de prostia lor. Un barbat "bine" nu se pierde in patul unei nasoale, se duce constient, pentru ca descopera ceva ce nu a gasit la altele. Depinde si din ce unghi privesti. Poate ca din exterior, l-ai vedea pe tipul asta in postura familistului reusit, cu nevasta frumoasa, copii destepti si casa de vis, dar poate ca el isi regreta tineretea traita prea linistita, si savureaza prostiile pe care le poate face cu o panarama cu vicii.

| Freya1 a răspuns:

Sti cum e chestia.Un om ce si-a petrecut viata învățând si muncind nu prea are scoala vieții, nu prea a gustat din toate nebuniile tinereții sau a anumitor vârste iar cand prinde ocazia profita din plin.
Hai ca la 35 de ani poti sa fi prostit dar nu intr-atat de tare incat sa iti pierzi capul, dar de la 40, 50 de ani în sus cand vezi diferenta dintre generații vrei sa gusti si tu din "destrabalare", distractie etc si e posibil sa te pierzi putin in astea, plus frica de singurătate sau gândul ca langa tine la bătrânețe poate fi o bombă sexy.
Cred ca nu tine de cata scoala ai ci de plăcere, de ce nu ai avut si alte chestii

| alina2k18 a răspuns:

Ce sa zic, p#zda muta si muntiiwinking

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea este ca acesti oamenii au un suflet slab, poate sunt puternici din punct de vedere intelectual, dar fricile si sentimentele si trecutul pe care la avut si societatea, ii inping mintea catre astfel de fapte. Ce pot sa spun e ca nu sunt copti destul si nu au personalitatea lor, cu acea vointa categorica, ci joaca, din cauza fricilor cum le zice unul sau altul. De aceea cand nu stii ce vrei in viata, cand nu iti cunosti propria ta fiinta, cand te iei dupa toate informatiile sociale, ajungi sa nu mai stii ce e cu tine, asa ca in viata trebuie sa iti gasesti propria destinatie, iar asta o gasesti prin iubire, cand o sa te deconectezi de la tot si te vei analiza pe tine insuti si vei vedea cat de indoctrinat esti de frici, si iubire ioc, iti vei da seama ceea ce ai de facut, este un drum greu, dar catre iubire si pacea sufletului ar trebui sa mergem.

| BotezanDaniel a răspuns:

Sal, o părere nașpa! big grin

| BotezanDaniel a răspuns:

Lipsă de caracter, mitocănie, etc. Din păcate asta e lumea în care trăim, numa hoții și corupție și între relațiile sociale, multă ipocrizie și multă fală... dezgustător... Funda? laughing

| qwertpro a răspuns:

Salut,explicatia e una simpla.Persoanele date care au studii superioare, care au o cariera de succes si care sunt inteligene nu au invatat si cum sa gestioneze si sa inteleaga iubirea.In general nu au studiat relatiile cu cei din jur, iar experienta lor legata de acest capitol uneori nu este suficienta.A fi inteligent intr-un anumit domeniu(matematica de exemplu) nu inseamna a fi inteligent si in alte domenii(pre cum dragoste, relatii etc.), de aceea fetele care stiu a manipula barbatii, pot foarte usor sa-i influenteze, mai ales daca acestia sunt lipsiti de experienta personala legata de acest capitol.Chiar si psihologii uneori pot fi trasi pe sfoara, desi ei studiaza absolut totul despre relatii si oameni, totul depinde de capacitatea omului de a analiza personalitatea proprie si a celor din jur, si de a actiona corect, chiar daca uneori impotriva sentimentelor.Nu poti invata orice la universitate, unele chestii trebuie sa le intelegem singuri si sa avem un oarecare "talent" de a putea intelege intentiile celor din jur.