| anonim_4396 a întrebat:

De ce tot mai multi tineri cu varste fragede pun intrebari despre sex? Pana la ce varsta dureaza in zilele noastre copilaria cuiva?

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

In zilele noastre, deja la 12 ani lumea lasa copilaria in urma si incepe sa se preocupe de lucruri de adulti, fara sa-si dea seama ca aceasta perioada unica si minunata din existenta noastra nu se va mai intoarce niciodata. Pacat. Mare pacat ca copiii din ziua de azi nu stiu sa profite cum trebuie de copilaria lor. Dar e problema lor. Ei vor regreta in viitor dupa ce vor fi trecut prin numeroase dezamagiri si vor realiza ca mai bine ar fi fost sa continue sa se joace cu papusile in loc sa-si caute un iubit.

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

De obicei copilaria dureaza pana un adult '' luminat " iti baga prostii in cap. Pe vremea mea copilaria dura pana la 16 ani. Acum observ ca daca mai esti copil dupa varsta de 10 ani esti criticat. Toti se dau maturi si fac misto de tine pentru ca vrei sa iti traiesti copilaria. Din pacate asta e realitatea. Copiii incearca pentru ca cei mai mari ii provoaca. Cred ca nu o singura data am auzit de apelative ca '' Virginel ". Ei se tachineaza intre ei fara sa isi dea seama ca sex-ul iti poate marca viata daca incepe printr-o sarcina nedorita, un viol sau la o varsta prea frageda.

| Flav a răspuns:

Nu mai exista copilarie, exista doar calculator.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Este normal, este o varsta in care vrei sa descoperi tainele iubirii si a relatiei care te face fericit. Copilaria dureaza de obicei atata timp cat stai sub acelasi acoperis cu parintii tai si esti intretinut de acestia.

| Razvan a răspuns:

Copilaria dureaza pana in momentul in care te confrunti cu prima problema si nu e nimeni langa tine care sa te ghideze, cand simti pe pielea ta prima tradare si incepi sa iti dai seama ca oamenii nu sunt ce par, ca nu exista povesti si ca rar binele va invinge raul. Din clipa aia incepe maturizarea:incepi sa devii conservator, aduni langa tine persoane pe care le numesti prieteni pentru ca ai impresia ca ei se apropie cel mai mult de modelul tau de om bun format inca din copilarie, incepi sa stangi visuri si sa renunti la cele vechi si usor-usor iti construiesti o armura, un scut de aparare cu care iti imbraci sufletul pentru a nu mai fi atat de vulnerabil.Desi e relativ ultimul aspecthee hee

| EUSIATIT a răspuns:

Buna intrebare. sunt de acord cu tine. FOarte mici si gindul la sex si alte lucruri. ma uimesc. SIncer nu-i stiu ce se va alege de aceasta generatie.

| Yly a răspuns:

Din păcate societatea se degradează și nimeni nu încearcă să schimbe nimic... până la ce vârstă? eu cred că depinde de părinți, de educația primită și anturajul.cam de la 13 ani se risipește copilăria.fiecare încercând să pară un adult. iar apoi regretând.

| OnWeed a răspuns:

Eu am 15 ani si sincer ma gandesc la sex cam de la 12 ani, dar nu stau cu gandul numai acolo. Cam cand m-am indragostit prima oara cu adevarat de o fata chiar daca era frumoasa (sau "buna" in termenii din ziua de astazi) nu ma uitam la ea gandindu-ma "Mama, ce c*r are asta." cum fac majoritatea baietilor cand vad o fata mai frumoasa. Pot spune ca nu ma gandeam deloc la sex cand eram cu ea si nici nu vorbeam cu ea chestii de genul asta. Si asta deoarece consider ca la varsta asta o relatie trebuie sa se bazeze pe alte lucruri mai importante poate decat sexul.

| ._6225 a răspuns:

Pai daca pana in 16 ani fetele sunt virgine, gata! Majoritatea se considera "fete batrane"! Pacat.

| i.love.me a răspuns:

Pana la 14 ani, cand te indragostesti pentru prima oara, cand corpul incepe sa prinda forme, cand te maturizezi dar niciodata nu e timpul pierdut pentru a copilarii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai exista copilarie.nu are cum. daca ti-as povesti copilaria mea vei spune ca spun povesti, sau basme.programa scolara foarte incarcata, iar voi elevii in vacante parca santeti pe enterprise.ma bucur ca a ramas copilul de atunci in mine. sper sa ma reintalnesc cu el peste 4 ani.cand voi iesi la pensie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr ca impotriva orcaror reguli si a oricarei morale, asta le place enorm. O zi buna.

| udarb a răspuns:

Copilaria unui om dureaza pana in momentul in care ceva marcheaza copilaria si el trece de la un alt nivel.

| Cryzy a răspuns:

Copii sunt curiosi, e varsta, hormonii. E bine ca intreaba si nu trag concluzii singuri si mai bine sa fie informati, dar daca cel care le raspunde isi bate joc, degeaba.Copilul o sa creada ca asa trebuie sa faca si nu va avea consecinte placute.Eu personal cred ca si parintii au o mica parte din vina.Nu ma intelegeti gresit dar daca acestia nu le-au dat suficienta atentie copiilor atunci acestia sufera si obligat se maturizeaza, incep sa se descurce singuri...etc.Dar dcaa pun intrebari asta nu inseamna o sa si puna in aplicare raspunsurile, cum am spus si la inceput sunt doar curiosi.

| vaiviable a răspuns:

Eu consider ca interpretezi gresit situatia.Eu te pot asigura ca indiferent de ce raspuns va primi niciun copil nu-l va pune in aplicare. Din curiozitate pun intrebari.De asta.Si consider ca este mai bine sa fie informati decat sa ne trezim cu gravide la 15 ani. E o lume moderna. Obisnueste-te cu ideeatongue.Oh...si nu inseamna neaparat ca isi uita copilaria.Am 15 ani si nu stiu daca mai exista ceva in materie de sex de care sa nu stiu.Asta nu inseamna ca am avut sute de iubite, ca am facut sex sau ca ma gandesc la chestii de genul.Stiu cum sa ma bucur de adolescenta, muzica, zile insorite si, in general, viata ^_^.