| kimora_8189 a întrebat:

De ceva timp simt ca totul in viata mea incepe sa fie un haous. m am despartit de prietenul meu, prietenele mele imi pun vorbe in gura. stie cineva cum se pot depasi astfel de situatii? m am saturat sa stau singura... si nici prieteni nu imi fac prea usor. cred ca eu sunt singura vinovata pentru tot ce mi se intampla... ce pot sa fac? cum pot sa schimb asta?

4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Probabil ca ai partea ta de vina in situatia data, dar nu e in regula sa iti asumi TOATA vina. De regula lucrurile nu sunt strict albe sau negre, trebuie sa inveti sa vezi nuantele intermediare. Altfel spus, adevarul e undeva la mijloc, intre extreme. Izolarea nu este o solutie, cred ca e momentul sa-ti stabilesti prioritatile in materie de comportament: vrei sa fii tu insati sau vrei doar sa fii pe placul anumitor persoane? In primul rand impaca-te cu tine insati, singurele pareri de care ar trebui sa si cont sunt ale celor care tin cu adevarat la tine, te cunosc si te apreciaza pentru ceea ce esti, nu pentru popularitate, imbracaminte sau coafura, incluzand aici si parintii. Nu acorda titlul de prieten chiar oricui se nimereste, iar daca "prietenele" vorbesc despre tine pe la spate rezulta ca nu sunt prietene. Capul sus, cea mai frumoasa zi din viata ta este maine, dar traieste ziua de azi ca si cum maine n-ar exista.

| cuore a răspuns:

Schimba prietenele, fi mai optimista, si antreneaza-te in activitati constructive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Axeazate pe invatat si pe realizare, profesionala, si materiala in viata.si lasa prostiile in sama incultilor si pierzatorilor de timp.cand tu vei fi realizata, si vei incepe sa traiesti, ceilalti se vor chinui sa supravietuiasca.asa cu nu le mai da atentie si vezi-ti de drumul tau.lasa prieteniile de rahat,si prietenii care nu stiu decat sex, sex, si sex.sant prostii care nu te ajuta cu nimic.nu le mai da atentie, schimba-ti atitudinea si fii indiferenta.te vor lasa in pace si nici no sa le vina a crede ca te-ai schimbat atat.va fi bine.

| methamorphosis a răspuns:

Poate primesti ceea ce meriti.revizuieste-ti comportamentul ori ai sa devii ceva de gen Cruella de Vil.