| FlorinaDaniela23 a întrebat:

De ceva timp soțul meu ni prea e de acord sa merg în vizita la mama mea eucu el avem și o fără are un an el zice ca nu e de acord sa las fata la mama sa petreacă timp și cu mama cea mica totuși mama e bunica ei el mereu zice ca eu le zic părinților mei ca el nu se comporta asa de bine cu mine. Ce ar fi de făcut în asemenea situație cu soțul meu? Care e modul cel mai bun de a rezolva asta?

2 răspunsuri:
| liviaArianna a răspuns:

Poți începe prin a vorbi cu soțul tău într-un mod liniștit și sincer. Întreabă-l de ce nu se simte bine să o lași pe fetiță la mama ta și ascultă-l cu răbdare. Poate are anumite îngrijorări sau nesiguranțe. Spune-i că îți dorești ca fetița să petreacă timp și cu bunica ei, pentru că e important pentru dezvoltarea ei să fie aproape de familie. Totodată, poți să-i explici că nu le spui părinților tăi lucruri care ar putea să-l facă să pară într-o lumină proastă, pentru că relația voastră este un lucru privat și special.

Asigură-l că îți dorești ca el să fie liniștit și că poți discuta împreună cum să faceți să fie bine pentru toată familia. Încrederea și susținerea între voi sunt cele mai importante lucruri, și dacă fiecare își spune deschis părerea, puteți găsi o soluție care să fie potrivită pentru toți. Cu iubire și răbdare, orice se poate rezolva.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci nimic.