| Irinairyna43 a întrebat:

De curând m-am mutat la părinți mei pentru ca soțul meu era violent am și o fetiță de 2 luni dar e o mica problema mama tot îmi zice cum sa o cresc nu înțeleg de ce se baga ea.Vi se pare normal ca se baga? Ce pot face în situația asta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica de ce se baga maica-ta?
Pai te-ai dus cu copilul peste ea, in casa ei, in treburile ei, deci are tot dreptul se bage, deoarece este casa ei si regulile ei pe care tu esti obligata sa le respecti, ori sa-ti iei copiluls is a pelci cu chirie.
Bunul simt ar trebui sa-ti spuna asta, ca stai acolo din mila mamei tale, deci acorda-i respect si asculta de ea, ca sigur iti vrea numai binele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e normal, dar in situatia in care esti poate ea doar incearca sa ajute

| sierra1 a răspuns:

- mutat la părinți mei
- soțul meu era violent
- mama tot îmi zice cum sa o cresc

date fiind cele de mai sus, da, e normal

| gabicoo a răspuns:

Aha! Acum înțelegi de ce te bătea soțul?

| Madaxo97 a răspuns:

Sunt sigură că se bagă cu intenții bune, mai bine mulțumește-i că se implica și ca te-a primit înapoi în loc să o critici, tu te-ai pus singură în situația asta până la urmă.

| andreierdna91 a răspuns:

Pe scurt: se baga cu intentia de a te ajuta, probabil considera ca e primul tau copil si ea (avand experienta cu tine) stie mai bine. Ii poti explica, cu calm, ca ii multumesti pentru sfaturi dar tu vrei sa cresti copilul in modul tau.
OffTopic: Doamne fereste...
Nu este de ras, este cu adevarat horror sa vezi cum gandesc oamenii din societatea in care traim "esti obligata sa asculti ca stai la ea in casa" - de ce? Are 3 perechi de? Stai la ea in casa pentru ca e mama ta, e de datoria EI sa te ajute, nu invers. Nu faci copii ca sa te slugareasca, ii faci ca ii iubesti si ii vei ajuta toata viata.
Ai facut foarte bine ca ai plecat de langa un idiot violent, nu trebuia sa mai stai sau sa-i mai dai o sansa.
Pentru situatii de genul asta incearca sa eviti internetul, vezi si tu ce parere are majoritatea - practic tu ca victima esti vinovata in ochii lor.