| anonim_4396 a întrebat:

De foarte mult timp eu si cu tatal meu avem o relatie foarte foarte rea(eu sunt baiat).Cam de la 8 ani mi-am dat seama ca s-a schimbat foarte mult.
Acum e dependent de calculator(de metin), stiu ca e foarte ciudat dar in orice caz...
Are pe metin2 o sotie si intotdeauna el este foarte discret ca sa zic asa
Are chiar si numarul ei de telefon si cand il suna cineva pleaca si se duce in gradina in spatele casei(suntem de la tara).
Pe mine ma cearta din orice,vine beat(bine,nu beat mort si nu se clatina doar are un aer mai ciudat)
Sa nu mai zic ca relatie intre parintii mei este una dezastruoasa.(cateodata o si bate pe maicamea, o injura si alte chestii)
Dar ea nu e genul de femeie care de la o palma pleaca la masa
Eu intotdeauna vorbesc cu mare grija ca sa nu-l supere tonul meu.El nu stie de gluma, nu stie de nimic.Si stiti voi...Tonul acelade iepuras nevinovat

Odata am ascultat o melodia de margineanu,melci,scoici, raci, craci si el imediat m-a certat rau ca cica:"asta inveti ma tu la scoala?"
Apoi a scuipato si i-a dat o palma mamei mele pentru ca ea mi-a pomenit de margineanu.
Asta e gandire de om sanatos la cap?
As vrea sa-i spun tot ce gandesc despre el dar nu pot.
Nu ma lasa vointa ca sa zic asa.
Cateva sfaturi daca se poate si o parere despre tatal meu astazi? Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi pana aici.

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Are dreptate cu retardatul ala de Margineanu. Arata-i Forsaken World ca se lasa de metin. Eu asa am facut.

| Patrick_Veszi_1994 a răspuns (pentru William):

Esti mortal/alaughing

| liberty331 a răspuns (pentru Patrick_Veszi_1994):

Dar esti but acest copil are o poveste trista cu familia lui si tu ce razi daca u ai avea probelma asta cum ar fi a chiar daca tatal tau nu e asa crezi ca el ar fri vrut sa fie asa doamne uni copii ca tine ma inerveaza macar sa zicem tare ca are curaj sa mai stea cu taicasu in casa

| DeidaraXR1 a răspuns:

Fii atent. Este foarte periculos un om dinasta. Poate vine beat si va omoara pe amandoi. Uite cum faci. Poti chiar acum sa suni la protectia copilului, le zici cum sta treaba(fara treaba cu metin), adica chestii de gen ca te bate pe tine is pe maicata, vorbeste urat, tie frica de el etc. O sa trimita pe cineva acolo si daca tatal tau e recalcitrant s-ar putea sa il bage in puscarie sau sa nu il mai lase cu voi. Acum nu stiu cat de grava e situatia ca si la mine mai vine beat si se mai cearta dar a doua zi isi cere scuze etc... El insusi mi-a zis ca daca vine beat si incepe sa faca prostii sa sunam la politie sau la ceva; el e mai stereotipic asa laughing. Poti suna la 116 111 si le spui povestea.

| єχcєєℓ a răspuns:

Pai chiar nu stiu ce sa zic.M-a impresionat povestea ta si nu prea am ce sfaturi sa-ti dau dar, e totusi tatal tau si ar trebui sa te intelegi cumva cu el. Spune-i direct ce te deranjeaza ca pana la urma sunteti o familie si da te in vorba cu el mai discutati si voi despre ce vrea el..acum faza cu metinu chiar m-am enervat cand am citit-o(mi-a mancat multe zile din viata pana m-am lasat si eu, si ma bucur ca nu am ajuns in punctul de a dona pentru un asemenea joc idiot)
Daca te cearta din orice incearca sa ii spui calm ce ai facut(daca ai facut ceva)si sa-l intrebi de ce te cearta/sau ce ai facut ca data viitoare sa nu il mai superi.Problemele astea de familie ar trebui sa te sfatuieasca cineva care a experimentat durerea asta.
Acum, ce ti-am propus este ceea ce as face eu daca as fi in locul tau dar decizia este a ta, bafta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, TheSpider,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MeConstantine a răspuns:

Buna si ma bucur ca esti baiat,
Ca baiat ca sa zic asa de multe ori trebuie sa iti dai seama de ceea ce face tatal tau si de a
semenea esti prinsi intre ciocan si nicovala, adica intre dorinta de a o proteja pe mama ta si dorinta de a fi barbat si a sta intre ea si tatal tau sau de a te face auzit.
In principal faptul ca sta pe meetin tatal tau nu este bine pentru ca desigur isi neglijeaza activitatile familiale si pe voi si poate si acesta este motivul pentru care si tu o sa ajungi sa urasti internetul ( daca nu o faci deja) important este ca tu sa fii un nou stalop in casa pentru mama ta si sa o sustii. Cu un barbat dupa o anumita varsta nu prea se mai poate discuta si isi da seama de ceea ce se intampla doar daca se da el cu capul de pereti si daca i se intampla ceva dramatic, dar desigur nu dorim sa se ajunga acolo.
Poti folosi in cazul tatalui tau puterea exemplului, adica sa ii demonstrezi ca poate fi un barbat in casa, ca este cineva care poate mai mult, ca este cineva care are grija si care observa. La inceput il va supara acest lucru dar cu timpul va constientiza ce se intampla. Pe de alta parte pe partea de internet il poti mlovi subit facandu-ti mai multe sotii pe meetin si lasandu-le asa ( fara sa le acorzi importanta ) asa o sa vada in internet ceva care il tradeaza si acest lucru o sa se vada si la el. Fii tu si fii barbat, Succes

| Mwha a răspuns:

E cam naspa situatia, dar totusi ai dreputul sa-i spui verde-n fata ce gandesti.

| TURCUL0001 a răspuns:

Spune-i ce gandesti.

| Aeri a răspuns:

E ciudata chestia cu metin-ul, totusi...
Mama ta nu ar mai trebui sa accepte asa ceva, pana la urma! Ar trebui sa ia atitudine, ori sa incerce sa discute cu el atunci cand il vede intr-o stare mai buna, ori (daca nu se poate) sa divorteze diret!
Bafta multa, nu prea ti-am fost de ajutor, dar problema ta e... m-a lasat fara cuvinte!

| Dizzyz a răspuns (pentru Aeri):

Deci nemernicul ala nu intelege.Nu e de acord cu nimeni si cu nimic.
Iar mama mea nu divorteaza fiindca nu are unde sa se duca.
La mama ei este prea putin loc.
De asta nu divorteaza ca altfel ar face-o de mult.
Cat despre bolnavul ala, nu mai simt iubire pentru el.
Si uite asa din una-n alta ma apuca crizele si incep sa il injur pe aici.
Dar ma opresc...
Oricum, multumesc pentru ajutor.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru Aeri):

Divortul poate agrea situatia. Se poate enerva si sa o ia pe felie.

| HawkEyeRO31 a răspuns:

Ok, ai putea sa intri pe contul lui de metin(in fine chestia asta e tampita) mai intai incerci sa ii zici la sotia aia de pe metin ca nu mai e nimica doar atunci cand el nu este acasa si poate nu mai devine,, obsedat" de metin sau poti sa ii blochezi accesul la executabil in firewall si gata cu metinu...
Iar despre tatal tau... incearca sa suni la rudele lui si sa stea de vorba cu el...
I hope I helped you happy

| 1987543G a răspuns:

O! E o situatie oribila pentru un copil. Tot ce vreau sa iti spun este sa te tii puternic! Eu in locul tau uite cum as proceda: Cand tatal tau e mai calm trebuie sa discuti cu el sa spui tot ce ai pe suflet fara teama tu si mama ta trebuie sa ii spuneti tot ce simtiti, trebuie sa ii aratati ca nu va este frica de el! Si in cel mai grav moment ca tu si mama ta sa parasiti casa la bunici oriunde pentru cateva zile! Sincer chiar nu imi place situatia ta dar mai am un plan pentru tine nu stiu daca o sa te ajute dar nah totusi la urma urmei trebuie incercat! Tatal tau tine la tine? Atunci trebuie ca sa joci un pic de teatru poate lo lasa inima si so gandi si el la tine! Trebuie ca tu sa lasi un bilet pe masa oriunde dar mama ta sa iti fie complice in care sa scrii tot ce simti ca daca tatal tau continua sa fie asa tu nu te vei mai intoarce niciodata si poate ii atinci punctul slab! Succes! Dar nu uita prima si prima data roaga-te in fiecare zi ca tot raul sa mearga spre bine du-te la biserica caci acesta e principalul Dumnezeu!
Crede-ma pe mine chiar m-a ajutat Dumnezeu nu mint! Eram tot intr-o situatie foarte nasoala ma rugam in fiecare zi cand ieseam de la scoala si uite acum sunt bine! Spor la rugaciune :*

| liberty331 a răspuns:

TheSPider eu o sa-ti scriu un mesaj vorbeste cu maicata sa sune la politie sa nu-i fie frica si daca nai unde sa te muti u si mama ta apelati la rude sau prieteni pentru mai multe sfaturi contacteaza-ma la alex_lupu66@yahoo.com

| liberty331 a răspuns:

Un singur lucru vreau sati mai spun cati ani ai si ce mai ai de facut spargei pc si spune-i ca n-ai facut u nimic

| Patrick_Veszi_1994 a răspuns:

Salut
cauta-ma pe fb Tonii Nebunyk daca vrei sa vorbim.
Ma gandesc la o solutielaughing fara glume...