| Aldutssss31 a întrebat:

De la ce vârstă în sus credeți că e rușinos sa depindeți financiar de părinți? Aici nu mă refer la a sta efectiv pe banii lor, doar sa vă completați veniturile.La 20 de ani credeți că ar trebui sa puteți achita tot (chirie,facturi, mâncare, etc)?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La cum e viata si nivelul de trai pentru tinerii care nu au incotro sa plece intr-o tara straina si sa bage la saltea 1000 eur pe luna, minim salariu 2000 eur - ca sa adune si sa isi cumpere o proprietate in tara sau afara daca doreste, nu consider ca ar fi o rusine sa depinda de parinti toata viata. Atat timp cat aporta bani in casa sa puna intre toti incat toata lumea sa fie impacata. Ratele sant mari, salariile mici in ro, chiriile au scos niste preturi de le iese pe nas la romani, nu mai sant optiuni de independizare ca inainte doar daca ar vrea sa se duca intr-un oras rau famat sau cu locuri de munca pentru supravietuire minima. Un apartament care m-a costat 74000€ in Brasov acum valoreaza 130.000€ - construit in 2021 si un singur dormitor 60mp - asa e viata, totul se scumpeste salariile raman de toata jena, cine e plecat si strange bani frumosi sa fie sanatos.

Bula
| Bula a răspuns:

Rusinos este doar daca nu contribui si tu la cheltuielile cominitatii cu partea care este consumul tau si te lasi intretinut "la pomana".
Daca restul familiei are venit mai mic, atunci este bine sa acoperi o parte si din cheltuielile lor.

| Ievi a răspuns (pentru Bula):

Dap asa consider si eu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu, cand am terminat liceul, m-am angajat si mi-am dat aproape toti banii maica-mi. Eu am vrut sa dau la armata si ea n-a vrut. Am dat la facultate si n-am reusit. Pana am inceput pregatirea pentru armata, am lucrat 6 luni.

| RxTx a răspuns:

Eu la 5 ani ii ajutam.la vie.
La 10 stiam electronica bine ca tatal mru sa ocupat m-a luat cu el m-a invatat si repara zilnic si ma tinea pe langa el.
La 12 mergeam la un service de televi, oare si reparam gratis acolo si ei luau banii si ru munceam
La 16 am inceput sa nu mai muncesc gratis am fost descoperit de un foarte mare service garantii pentru un bred de renume mondial care angajau doar inginreri.
Am terminat si un vokegiu tehnic de electronica.
La vasta de 19 ani aveam 4 salarii minime pe economir
Pe arunci salariul minim pe economie mi-se pare ca era 100 Dolari si eu aveam salariul 40p dolari
Dar reparam 5 televizoare / zi.

La vârsta de 23 ani termin o scoala postlicelala.

ACUM TOATA FAMIKIA MEA SPUNE VAI CE FEMEIE DESTEAPTA...VALOROASĂ O SA SE UITE LA TINE dacă tu nu ai o facultate!
De si eu aveam salariul 4 salarii minime / economie si toti imi spuneau Domnule inginer
Aveam un job frumos in service-ul unei multinaționale (
Fabricate in Japonia!)

M-am luat după familie și mi-am băgat piciorul in job-ul meu de 400 DOLARI/Luna care facea cat 4 salarii ale tuturor cunoscuților mei ca oamenii atât aveau atunci salsriu doar 100$/luna.

Si am dat la facultate
Nu am gasit job am facut foarme
Au fost luni in care toată mâncarea mea din 24 ore era doar 1/2 pâine și 50 grame de parizer
Imi aduc aminte că mergeam la alimentara si ceream de 50 bani parizer și de 50 bani o jumatate de pâine.
Chiar am reusit sa traiesc mai multe luni cheltuind doar 50 lei / lună!

DUPĂ 1 AN în care m-am rugat citeam Biblia...

Ma ajutat Dumnezeu si mi-a dat o vila pe Maresal Averscu
Am fost angajat la un institut interesant
La 24 ani aveam 250 subalterni ce munceau un cercetare.
Dar salariul era de 200 euro/lună. Oricum era bine.

La 25.26 ani ma angajez la o firma de evrei imi dau 400 euro / luna vand centrale telefonice de 1 milion euro sisteme de securitate vamala... bancara...

Termin facultatea
27 ani am 3 job-uri în paralel.

| Mosotti a răspuns (pentru RxTx):

Bravo tie, dar asta e irelevant, nu putem generaliza, nu toti pot face ce ai facut tu, depinde de multe, de capacitatile intelectuale, de descurcareala, de personalitate, de mai multe, nu ne putem compara unii cu altii.

Si la 27 ani sa ai 3 jobs in parelel nu e ceva misto, sa n-ai timp liber mai deloc, aia nu prea e viata.

| Mosotti a răspuns:

Si de ce sa fie rusinos sa mai iei bani si de la parinti? Nu e nici o rusine daca au si tu n-ai de ajuns.
Nu e nevoie neaparat sa poti achita tot la 20 ani, poate fi un salariu mai mic, si poti fi ajutat.

Lasa ca si politicienii nostri iau bani de la noi moca fara sa faca nimic, si nu le mai e rusine, asa ca e okey.

| Dobrinx a răspuns (pentru Mosotti):

Pe langa asta, ei si mai recunosc, fara nici un fel de remuscare big grin

Este planul fiecaruia care ajunge acolo : Intram in parlament, furam cat putem, facem puscarie 2-3 ani si gata, o sa traiasca pe picior mare familia mea.

Este frustrant faptul ca prin actiunile si "discursurile" lor parca ii auzi cum iti zic verde in fata : " Prostilor, suntem aici decat va furam iar noi nu ne puteti face nimic"...

| Mosotti a răspuns (pentru Dobrinx):

Pai normal ca recunosc ei politicienii, asa ca de ce sa-mi fie mi-e rusine daca stau pe banii parintilor? Ca daca stau e clar ca nu-s sanatos la cap, si nu are sens sa-mi fie rusine de damblageala mea, insusi faptul ca-ti place asa, e boala.

Ca si aia care-s impotenti, de ce sa le fie rusine? Ca nu-s ei vinovati de asta.

E mai rusine la politicieni ca aia nu-s dusi cu capu.

| Dobrinx a răspuns (pentru Mosotti):

Rusine ar trebui sa le fie celor care stau si profita de pe urma parintilor, nu este cazul acestui baiat de a intrebat.

"Insusi faptul ca-ti place asa, e boala". Cred ca asta am vrut sa spun eu in toate comentariile dar nu mi-a venit descrierea potrivita big grin asta este perfecta

Si culmea, astia care depind de parinti si nu au nicio problema in a sta pe banii lor, sunt aia de ies cu prietenii la o "pop cola" si se plang ca au parinti naspa, ca nu ii inteleg :]

Traim vremuri grele nene, nu stiu ce fac generatiile astea noi. Nu-s batran, dar la ce vad eu ca vine...

| Mosotti a răspuns (pentru Dobrinx):

Nu are de ce sa le fie rusine la aia care stau pe urma parintilor, ca am zis au o problema mare psihologice, ceva e defect la ei, nu poti fi vinovat de o probleme de sanatate chiar daca nu pare ca o are.

Daca nu aveau probleme sa stea pe banii lor, o faceau de mult.

Generatiile noi tind asa cum zice natura umana, sa traiasca din ce in ce mai comod, e in genele noastre asta, si asta vine din trecut, ajuta la supravietuire, ca cine isi permitea sa traiasca comod putea face rost de resurse f repede, deci avea supravietuirea mai asigurata ca ceilalti.

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Am rude care au 40 de ani, si parinti inca le fac borcane cu de toate de exemplu. Si nu, nu platesc ingredientele.

| LoveSleep a răspuns:

Dupa ultimul an de studii.

| Lioana a răspuns:

De la varsta la care nu mai studiezi nimic, nu mai esti elev, nici student.
Daca lucrezi deja, trebuie sa contribui cu cota ta din cheltuielile totale. Asta înseamnă atat facturi de întreținere cat si cheltuielile pentru mancare.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e rușinos sa te ajute părinții dacă au cu ce, dacă au posibilități, rușinos e sa te întrețină

| Eireann a răspuns:

Pana la 24 de ani am fost la facultate si am depins financiar de ei. Dupa ce am terminat facultate si am inceput sa lucrez nu am mai luat bani de la ei niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 20 de ani este in regula. 25-28 de ani nu mai este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff eu la 21 m-am angajat prima data. mie si acum imi dau bani si am 37 asa ca raspuns. un parinte iti da cat traieste bani.

| sweetglitter a răspuns:

30+

| Cristina12387 a răspuns:

Consider ca este nevoie sa te angajezi atunci cand vrei sa capeti incredere ca te poti descurca la un job si/ sau atunci cand vrei sa fii (mai) independent financiar. In cazul in care parintii au o situatie financiara care nu este prea ok sau esti genul care face multe cumparaturi este important sa tii cont si de lucrurile astea.
Daca cineva lucreaza deoarece considera ca este rusinos sa nu o faca atunci acel om are anumite complexe. Este posibil sa traiasca cu aceste complexe fara sa ii impacteze neaparat viata, dar asta doar atata timp cat lucreaza si face ce ii dicteaza societatea.
Consider ca nu exista vreo regula legat de cand ar trebui sa se angajeze oamenii. Asta depinde de cum considera fiecare si de relatia dintre el si parintii lui.
Este important sa capeti incredere ca esti capabil sa lucrezi si sa achiti tot pentru atunci cand parintii nu vor mai putea sa te ajute, iar pentru asta este nevoie sa mai si lucrezi si sa te intretii de dinainte ca sa vezi cum este. Dar asta nu pentru ca ar exista o anumita varsta la care este rusinos sa nu te intretii singur. Penibilul nu este ceva real. Exista doar in mintea oamenilor.
Apropo, cunosc cupluri care s-au casatorit si, dupa casatorie, s-au mutat impreuna cu parintii unuia dintre ei. Lucreaza amandoi, dar nu vor sa stea in chirie. Este treaba lor. Mai ales ca se bucura si parintii lor ca au companie. Daca asa considera ei, ar trebui sa ii deranjeze pe altii cu ceva?

| Dobrinx a răspuns:

Multi abereaza pe aici. Iti spun eu tot ce ai nevoie sa stii. Din punct de vedere legal, parintii au "obligatia" de a te intretine pana la varsta de 25-26 ani, asta nu inseamna ca trebuie sa profitam.

Nu este ceva deplasat ca la 20 ani inca sa ai nevoie de parinti. Abia ai scos capul il lume. Romania este printre singurele tari care se poat lauda cu faptul ca, cheltuielile unei singure persoane sunt mai mari decat salariul minim pe economie big grin
[ mai pe scurt, singur si la inceput nu ai nicio sansa ]

Daca ai un job cu un salariu decent, este ok sa contribui si tu cu ceva in casa. Sa platesti de exemplu factura de internet [ ca doar tu il folosesti mai des ], din cand in cand sa mai cumperi cate ceva [ un suc, o prajitura ], sau poate, daca esti platit si cu bonuri de masa, sa le lasi parintilor pentru cumparaturi etc.

Este greu la 20 ani, daca nu ai ceva profesie care sa te plateasca bine, sa iti poti achita singur traiul. Nu trebuie sa iti fie rusine sau sa te simti frustrat ca stai cu parintii. Toti am patim asta!

Daca vrei ca intr-o buna zi sa nu mai depinzi de ei, incepe sa investesti in tine. Incepe sa inveti, sa te dezvolti. Sa iti gasesti un anume scop, un drum. cum ar fi " in 2 ani vreau sa stiu programare java"

Pentru ca daca nu faci nimic, salariul ala minim pe economie, tot atat o sa fie, nu o sa creasca. Dar hei, esti la inceput.

In final as vrea sa las o mica amintire, cu acel "baiat" de 40 ani care a aparut la iumor, si fara nicio remuscare se lauda ca ii trimite mamica lui bani din Italia, iar el nu are loc de munca big grin

Deci nu te descuraja! Sunt altii mult mai mare care profita si traiesc pe spatele parintilor! Tu cu siguranta nu faci asta deoarece ai cerut aceasta parere big grin

Bafta!

| mi25 a răspuns (pentru Dobrinx):

Sa nu te superi, ca vreau sa te corectez: parintii sunt datori legal sa te intretina pana la 26 de ani daca tu urmezi forme de invatamant la zi. Daca nu, doar pana la 18 ani. Desigur ca din punct de vedere uman pot sa te intretina in caz de nevoie.
Eu nu am stat cu parintii de la varsta de 16 ani. Sedeam cu ei timpul concediilor uneori.
In zilele de azi daca e convenabil, mai bine sa stai cu parintii.

| Dobrinx a răspuns (pentru mi25):

Da, ai dreptate...am uitat sa precizez asta

| Mosotti a răspuns (pentru Dobrinx):

"In final as vrea sa las o mica amintire, cu acel "baiat" de 40 ani care a aparut la iumor, si fara nicio remuscare se lauda ca ii trimite mamica lui bani din Italia, iar el nu are loc de munca".

Normal ca a zis fara remuscare, ca poate omu o avea probleme, un om sanatos la cap nu ajunge asa oricati bani ar avea parintii, ar simti nevoia sa fie pe picioarele lui, nu s-ar simti de la sine bine altfel, pai la mine la facultate, din 100 cati eram in an, toti abia asteptau sa plece de acasa chit ca parintii aveau bani, vroiau sa fie pe banul lor.
Asa ca nu e de condamnat deloc acel baiat de 40 ani.

| Mosotti a răspuns (pentru mi25):

Normal ca e mai bine sa stai cu parintii mai ales daca te intelegi si fiecare are camera lui, iesi mult mai bine la cheltuieli orice sal ai avea, iar cand faci cuplu, te muti, mai strangi bani pana atunci.

| theoutcaste a răspuns:

Daca nu studiezi Medicina sau Drept, nu vad niciun motiv sa te intretina parintii dupa 20 de ani.

| restinvogue a răspuns:

Sa zicem după 23-25 in funcție de studii. Daca nu faci facultate nu vad sensul sa mai depinzi de ei după 19 ani, ar trebui sa lucrezi, ca altceva nu ai de făcut. Cel mai jalnic mi se pare să ai copil la 20 de ani, dar tu să nu-ți permiți un pampers. As zice că mă bucur că se chinuie in prostia lor, dar singurele victime aici sunt copiii, care nu doar că o să aibă lipsuri, dar nici nu au ce învață de la oameni atât de iresponsabili.