| AnniaAKN a întrebat:

De un an de zile ma consum pentru relatia mea,singurul lucru care mi se pare ca il leaga oarecum de mine e faptul ca el este primul barbat din viata mea,mi-e foarte clar ca e atras de mine mai mult fizic,vine la mine ori de cate ori are nevoie sa se descarce si sa faca dragoste,eu il iubesc si nu reusesc sa fac o schimbare,nu ma pot imagina cu altcineva stiind ca el ma stie atat de bine, nu de putine ori am incercat sa ne despartim dar nu am putut sa rezist, cateva zile in care am stat fara sa stiu nimic de el au fost poate cele mai grele zile din viata mea.Nu e genul care sa alerge dupa mai multe fete,nu e preocupat de asta,sta mai mult cu prietenii si in majoritatea timpului lucrează,se imparete oarecum intre prieteni si mine, dar eu pare sa fiu pe planul 2, pentru ca relatia noastra nu e serioasă incat sa vorbim de o posibilă casatorie,am impresia ca ne amagim unul pe celalat iar el imi face doar promisiuni.Mi-e frica sa vorbesc de daspartire pentru ca ma gandesc ca nu o sa pot trece peste iar reactia lui nu o sa fie una bună,pentru ca nu o sa inteleaga de ce,iar in momentul de fata pentru mine este cert ca relatia cu el nu e de viitor,caracterele noastre sunt diferite iar el ma tine la distanta fata de viata,familia si cunostintele lui, nu vrea sa ma implic.Ce as putea sa fac in asa fel incat sa fie bine pentru amandoi?
P.S am gresit categoria, nu a fost intentionat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OoBunnyoO a răspuns:

De ce spui ca ti-e frica sa te desparti de el pentru ca nu crezi ca va intelege? In intrebarea asta ai raspunsul la intrebarea ta.
Inseamna ca nu comunici cu el suficient. Spune-i chestiile astea. Spune-i ca ai impresia ca te pune pe locul doi iar tu vrei ceva mai serios de la el. In momentul de fata din cauza prioritatilor si comportamentelor diferite ti se pare ca relatia voastra nu are niciun viitor si ca va amagiti singuri. Daca ii spui chestia asta si el nu se schimba, iar pe viitor te desparti de el exact din motivul asta, te asigur eu ca va intelege perfect motivul despartirii voastre. Poate nu ii va conveni, insa il va intelege.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-i papucii. Sau un ultimatum fara loc de negocieri - "in maxim 2 saptamini ma prezinti alor tai si planificam nunta. Nu vrei, gasesc altul." Acum nah, depinde, din ce zici tu te complaci cu pozitia de f*ck puppet si esti cam dependenta emotional de el.

| Adry05 a răspuns:

Cu vointa scapi. Crezi ca esti singura care este in situatia asta? Au fost si altele si si-au gasit puterea si demnitatea sa plece cand nu s-au mai simtit dorite.
LA fel am facut si eu cand a fost cazul si nu regret.

| cevdet a răspuns:

Pe nici un barbat nu il leaga de femeie ideea ca el a fost primul. Poate doar se mandreste cu asta, dar nu considera ca are obligatii. El vine la tine tocmai pentru ca stie ca il primesti neconditionat.
La ce fel de reactie a lui te gindesti? Ca va accepta despartirea? Poate e mai bine asa. Nu te amagi, trece timpul si nu mai gasesti pe nimeni.

| LadyRoses a răspuns:

Asta a sunat umilitor... Nu am de gând să te judec, dar daca ești pe planul doi și vine la tine doar pentru dragoste...

Nu poți să fii dependenta de el, unde mai pui loc și pentru tine? Desparte-te de el daca asta simți și nu pune ziduri intre tine și conștiința ta, pentru că e clar că nu e iubire, e doar o atracție.

Multa bafta și nu uita :Nimeni nu e mai important ca tine