| 1onur a întrebat:

Dece nu mai sănt relațiile în ziua astăzi,atâta de durabile și rezistente, iar la orice ceartă, se ajunge la despărțiri/divorțuri.

O fi din cauza monotoniei? Sau faptul că nu-s amândoi Maturi, asumați de la bun început într-o relație? Sau Comportamentul nerezonabil și neînțelegerile?

Mulți spun că din cauza la Aplicațiile de Dating se desparte de cele mai adesea ori și faptul că nu-s amândoi compatibil iar când ajung să se mute amândoi împreună să locuiască, abia atunci își văd defectele, prioritățile, unui celui laltă, iar după o anumită perioadă petrecută împreună începe să-și facă apariția așa zisă monotonie lipsa de ceva nou și palpitant, distractiv, într-o relație. O fi asta cauza?

Cum am putea menține o relație sănătosă cu partenerul nostru? Cum am putea procedat astfel? încât într-o relație/căsnicie să nu-și mai facă apariția acea monotonie

Bine înțeles că excludem abuzurile agresiunile, într-o astfel de relație nimeni nu obligat/ă sa suporte accepte astfel de anormalități, acea relație nu va ține niciodată fiindcă niciun om nu merită să fie tratat astfel.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea sunt mai multe cauze, respectiv inainte credinta religioasa era mult mai puternica, la fel si presiunea sociala, acum femeile s-au emancipat, au studii la fel ca barbatii, majoritatea nu depind de barbat din punct de vedere economic iar divortul este mult mai usor de obtinut.
O relatie sanatoasa si indelungata se obtine prin intelegere si incredere. Sigur ca si iubirea conteaza dar cu timpul aceasta se mai diminueaza.

46 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Pentru că lumea în loc să repare ceva ce nu merge și poate fi remediabil aleg calea mai ușoară, aceea de a se despărți.
Nu mai au valori de asta.

| 1onur explică (pentru Ioandelasal):

Păi este foarte bine că femeile fetele își permit și ele la rândul lor ceși poate permite obține un bărbat când vine vorba de situația financiară mă gândesc și considera ca n-ar mai fi atât de multe lipsuri și neajunsuri în acea relație/căsnicie și ar putea covețui foarte bine împreună amândoi dacă stau într-o locuință ce necesită niște costuri suplimentare în acea casă le pot achita amândoi împreună fără sa mai fie toate greutățile și sarcinile doar pe unul dintre ei și sa nu-și mai cauzeze unul și celulită o grija ca nu vor avea îndeajuns de mulți banii să achite o Chirie un curent în acea locuință este bine dacă amândoi vor câștiga îndeajuns de mult pentru ei și relația lor va fi un avantaj pentru ei considera eu Domnule loandelasal

Da sănt și eu de acord cu Dumneavoastră Domnule ca într-o relație trebuie să fie încrede Adevărată și înțelegere, loialitatea, sinceritatea bunătatea asumarea, fiindcă sănt esențiale într-o relație

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Da este și asta am observat în unele căsnicile/relațile altora se preferă calea în care să renunțe la ei doi în locul altora

| gaminator a răspuns:

Cea mai mare problema este lipsa virtutii. Orice altceva vine dupa aceasta. Studiile arata faptul ca cu cat numarul partenerilor creste inaintea unei casnicii, devine mai greu pentru o astfel de persoana sa intemeieze o familie.

Astazi majoritatea relatiilor, datorita lipsei moralitatii, se intemeiaza pe patimi, de aceea intalnim atat de multe cazuri de divort. Spre exemplu, in SUA, unde lipsa de moralitate este groaznica, rata divorturilor este undeva la 42%. Nimic nu este intamplator.

Singura solutie pentru o lume civilizata este moralitatea, ceea ce statul secularizat si ateismul nu pot oferi nicaieri in lume. Educatia de astazi se rezuma la invatarea unor notiuni abstracte si dobandirea unor skilluri, ca si cum omul ar fi un robotel pe care sa-l pui unde vrea corporatia si sa poata fi mutat oricand fara sa afecteze mersul lucrurilor.

| gaminator a răspuns (pentru 1onur):

Pai daca ajungem la adevarata problema, de fapt barbatii puteau intretine casa cu un singur loc de munca pana sa fie pusa in scena miscarea feminista. Atunci cand marea majoritate a femeilor au intrat in campul muncii, salariile au trebuit sa se niveleze, iar barbatii au inceput sa castige mai putin, astfel incat nevestele lor au fost nevoite sa se angajeze. Asta daca privim la adevarata cauza a situatiei in care ne aflam.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Daca vreodată vrei relație onur fratele meu sa nu alegi fete că sunt proaste de put, nu știu ce vor de la viață. Sa alegi o femeie matura e mult mai ok! Fetele te vor înșela si cu prietenii tai și cu frații și cu cine apuca, sa nu te uiti niciodată la astea prea tinere, că azi cu unul mâine cu altul.

| 1onur explică (pentru gaminator):

Bine că asta se știe de când este lumea și pământul ca se vrea robotizarea, dezumanizare oameniilor fiindcă doar așa vor putea săi facă dușmani între ei și să se ajungă la mai multe crime, violuri, Pedofilii, trafic de oamenii, ei de fapt și de drept în asta și investesc la dezumanizare oameniilor nici de cum să ajungă oamenii uniți iar asta de vede cu ochiul liber la câte se întâmplă în lumea în care o "trăim" în zilele de astăzi

Eu cred ca noi oamenii avem nevoie empatie umanitate, sentimentele sincere loiale între noi moralitate la fel este enorm de importantă pentru noi între noi oamenii respectul de cel mai mare, de ce mai mic asta la fel a dispărut dintre noi

| 1onur explică (pentru gaminator):

Eu nu mă implic în feminism strong women și nici în Allfa Men.

Eu sunt onur îmi văd de pătrățica mea și cu Dumnezeul meu sunt pe drum meu fără să mă implic în astea.

| gaminator a răspuns (pentru 1onur):

Pai nu trebuie sa te implici ca sa observi de unde a plecat problema la nivel de societate, cine isi doreste ca oamenii sa aiba copii needucati in familie etc.

| 1onur explică (pentru gaminator):

Educația începe de la părinți sănătoși de la părinți asumați de la părinți care vor niște copii în societate normali și sănătoși care le pasă de familia lor și Copii lor.

Educația nu începe de la cine este Alfa men și cine este strong women. Părere mea sincer astea doua nu-s decât niște prosti mari de tot atâta tot.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Nici nu știu ce să-ți spunlaughing) mă lași mereu cu semne mari de întrebarelaughing

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Ia și tu lecții de la fratele tău mai mare! Îți sugerez de la 30 in sus sa cunoști femei nu de astea de 20 de ani,că astea o sa te lase pentru orice motiv banal cu ochii în soare! Bine,astea de pe TPU sunt mai cuminți dar nu la astea mă refer ci la cele din realitate,care sunt niste vagaboande. Cu o femeie poți face casa,familie. îți calca o haină îți face de mâncare face ce trebuie in casa. In schimb fetele nu știu nici o ciorba sa facă sau să spala o farfurie numai figuri și ifose,toate se cred mari prințese.
O sa vezi tu! Eu ți-am dat niste sfaturi ce rar o sa le primești de la cineva!
Fetele sunt ușor de influențat, se ia după familie, după prieteni, după anturaj in loc sa aleagă cu inima ele se lasă influențate de societate și anturaj de frica de a nu fi judecate! O femeie în schimb tine piept oricărei piedici și bârfe și denigrări și vorbe răsuflate inventate de alții! Cam asta e diferența între o femeie și o fata. E că și cum ai compara un adolescent cu un bărbat, un adolescent nu se poate ridica la nivelul unui bărbat niciodată așa nici fetele in fata femeilor.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

De UnchiuleRamiz ce mai știi este bine? Nu-l mai văd activ de ceva timp

Am văzut ce șia pus poza de profil cu un băiat care are pistol în mână și își ia ținta la supărat cineva?laughing)

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Este bine happy
Mi-a răspuns ieri la întrebarea ce am postat-o.
E băiat bun nu face el de astea laughing

| gaminator a răspuns (pentru 1onur):

N am spus nimic nici de alpha man nici de strong women.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Mi-au dispărut celulele roși când am văzut poza laughing

Mi-a dat un 10 la întrebarehappy

Știu este un om chiar de treabă și serios am învăța de la el câte ceva este un om de nota 10 cu Adevărat.

| 1onur explică (pentru gaminator):

Am înțeles eu greșit îmi cer scuze cu Adevărat boss happy

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Este de treabă da! Mă bucur că te înțelegi bine cu el, fata de alții e un băiat la locul lui.

| 1onur explică (pentru gaminator):

în SUA sănt prea multe...acolo sănt cei mai mari mafioți traficanți de droguri ce mai mari criminali pedofili acolo este jale rău de tot...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Nai cum să nu te înțelegi cu așa om ca el chiar este un om cu caracter mare și respectos.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Și tu ești frate dar din când în când ne mai ștergi din greșeală intenționat de la prieteni rolling on the floor

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Aoloooo cum a venit asta rolling on the floor))rolling on the floor))

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Oricum va urma și seria a doua, ești plin de surprize laughing)

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Nu boss laughinghappy

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Ești campion, ești imprevizibilhee hee laughing

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Mam născut imprevizibillaughing)

Până la vârsta de 18 ani am crezut ca sunt născut pe 4 noiembrie când m-am uitat în certificatul de naștere era 10 noiembrie-_-

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Puteai sa îți ții ziua de naștere de 2 ori în circa 6 zile happy

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Adevăratlaughing)

| ioana748 a răspuns:

Probabil pentru ca fiecare doreste sa il schimbe pe celalalt si nu sa se plieze putin pe felul partenerului de a fi.
Ego la maxim si comunicare zero. Competiție in relatie, ca asa sunt educati de la gradinita.
Care este mai destept ia bulina roșie, ala mai prost albastră.
Adica creier programat gresit, normal ca omul va crede tot timpul ca este intr-o intrecere.
Cam despre asta este vorba in relatii am observat. Care-i mai tare, care-i mai mare.
Si doar in sens distructiv.
Normal ca lipsa de comunicare este un prim factor. Se trece peste etapa comunicarii despre pasul acela al mutarii impreuna. Dar cum am spus la inceput, pentru ca fiecare este convins ca il va dresa pe celalalt. Si tot incercand sa se manipuleze unul pe celalalt ajung la despartire. Si merg mai departe si mai departe, pana invata ceva sau tot asa cu ego in brate ramane.
Nu trebuie sa fie ceva palpitant intr-o relatie, doar conexiune sincera, dragul de celalalt si poti sta si in pat toata ziua sau sa iesi la o plimbare pur si simplu si monotonia se traduce astfel in stare de bine si liniste.
Dar egoul trebuie înlocuit cu toleranta si scanteia transformată in iubire.
Este nevoie de reciprocitate si probabilitatea ca doi oameni sa fie pe aceeasi lungime de unda este destul de rara si nici nu exista educatie in sensul iubirii de aproapele nostru.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

De acord,