| anonim_4396 a întrebat:

Deci am 13 ani si as vrea sa stiu daca imi fac piercing in spranceana si acul nu e sterilizat tot pot lua ceva boala pentru ca o am pe una in clasa care eu facut un preten pierce in limba si nu stiu da sigur eu sterilizat acul da vreau sa stiu daca pot lua ceva boala daca e ne sterilizat si imi bag in spranceana mias baga la un salon autorizat da acolo trebuie sa fie de acord parintii. si ai mei zic ca is prea mic da nu is daca la 13 ani atunci cand si imi voi baga cu orice pret nu imi mai pasa ce zic am inima plina de ura... m-am saturat de ei ma cred prea mic pentru piercing si chestii faine bine ca am macar 2 cercei in urechi...

20 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Dragule, parintii tai au drepate ca-ti interzic acest lucru. Acum esti prea mic ca sa-ti dai seama de consecinte, fie ele de ordin medical, ori estetic. Vrei doar sa fii deosebit de alti tineri, ori vrei doar sa te asemeni unora care-ti plac. Trebuie sa stii ca, fiecare dintre noi este unic, asa ca nu e musai sa-i copiem pe altii, este bine sa avem personalitatea si individualitatea noastra.
Mai mult inca, acest gen de "infrumusetari", nu mai sunt la moda. Cand vei mai creste, iti vei da seama ca nu vrei sa mai porti acest gen de piersinguri si o sa ti le scoti, insa urma lor va ramane si nu este prea estetica. Nu stiu de ce ai "inima plina de ura", asa cum spui tu, parintii tai te iubesc, si-ti vor doar binele, chiar daca nu-ti rezolva pozitiv toate doleantele tale.
Ei merita respectul si dragostea ta, nu ura, ura este un sentiment negativ care-ti "omoara" si tie sufletul si esti prea tanar pentru a avea asemenea resentimente impotriva parintilor tai, doar pentru simplu fapt ca, nu vor sa semeni cu un circar, care vrea sa atraga privirile, doar prin felul cuma arata si nu prin ceea ce face ori prin ceea ce stie.
Incearca sa te controlezi si sa ai o comportare adecvata varstei tale si copilariei, pentru ca tu inca esti un puber, nu esti un om mare ori un adolescent care vrea sa zboare, cu propriile lui aripi. Tu trebuie sa profiti de faptul ca, parintii tai iti asigura existenta (ei muncesc pentru ca tu sa ai ce-ti trebuie) si sa acumulezi cunostinte, care sa-ti poata asigura formarea ta ca OM, in adevaratul sens al cuvantului. Eu am incredere in tine si cred ca tu poti sa fii un copil rezonabil si ca-ti vei reveni si-ti vei cere scuze de la parintii tai pe care, in mod nejustificat i-ai jignit.
Sa fii sanatos si sa dovedesti ca ai si alte preocupari decat cele "estetice" si vei vedea ca te vei simti mai bine cu tine insuti si vei fi indragit si iubit de toti cei apropiati tie.
Revolta nu este un mod de viata, este o cale distructiva, care-ti poate aduce multe necazuri.

| EUSIATIT a răspuns:

Dupa poza esti EMO sigur mai bine ti ai pune unu in virful...cucului ce crezi poti. hai uimeste ma.

soothe
| soothe a răspuns:

Ai auzit de hepatita C? Virusul asta de exemplu traieste intr-o pata de sange nesterilizata bine (chiar invizibila cu ochiul liber) timp de 30 de zile.
Hepatita C da ciroza si cancer de ficat cu o probabilitate foarte mare. Succes si daca in asta sta barbatia ta, in piercig, tine-o tot asa!

| katala a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine : la ce iti foloseste acest piercing? ca si cerceii; te face mai destept? chiar nu inteleg la ce ajuta! poate imi raspunzi. Daca ai un raspuns de bun simt.

| Alina a răspuns:

Normal, poti lua orice boala:hepatita, sida...mai bine mergi undeva unde e sigur. Dar cel mai bine, nu-ti face, la 13 ani nu esti prea mare, plus ca nici nu mai e la moda.

| eek a răspuns:

Deci. te duci frumusel la farmacie si iti cumperi o catetiera cu capat gri.costa 2 lei. si e frumos impachetata si sterilizata.si ca sa fie si mai bine te speli cu putin spirt medicinal pe maini sau iti pui manusi.cureti si piercul tot cu spirt si dezinfectezi f bine zona in care vrei sa ti faci piercul inainte si dupa ce l faci.si nu o sa se infecteze

| StopTheWar a răspuns:

Eu cred ca este mult prea devreme sa-ti pui pearcing...Mai asteapta 5 ani...Parerea mea. Tu faci cum vrei!

| Theola a răspuns:

Deci parerea mea este ca esti prea disperat. O sa iti stea ca naiba cu piercingul ala in sprancene.Nu te da smecher cu kitsch-ul ala si plus ca o sa te doara daca nu il faci la salon.Si...gandeste-te cum o sa arati la scoala.Si eu am 13 ani, amici baieti din cls care chiar daca is smecheri, nu sunt asa de disperatirolling on the floor

| ILikeToKnow a răspuns:

Este posibil sa te alegi cu o infectie de toata frumusetea...
Si ce ai vrea sa-ti zica paritii tai? La 13 ani esti un copil, asteapta sa cresti si atunci nu o sati mai zica altii ce sa faci.Parintii iti vor binele, cand o sa te maturizezi o sa-ti dai seama.In plus nu te dispera ca viata nu se termina la 13, asa ca ai rabdare si nu o distruge de acum ca ai timp sa o tot faci.
Sincer nu inteleg pasiunea asta de a te desfigura.Cu ce te incanta pe tine ca ai pierce in spranceana? laughing

| eugem35 a răspuns:

De hepatita ai auzit vezi cum fac si cum te intepi mai bine te duci la un specialist care se ocupa cu asa ceva si mare atenti

| procust a răspuns:

E foarte posibil sa faci o infectie daca nu e acul sterilizat si asta in cazul bun, in cel mai rau caz poti lua o boala de genul HIV sau hepatita c care sunt foarte periculoase, deci sterilizarea e obligatorie! nu merge pe ideea ca acea colega nu are nimic, poate a avut noroc sau poate inca nu se observa boala! deci obligatoriu igiena!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 13 ani fac 14 si mama ma lasa sa imi fac pierce la un salon bun dar nu stiu unde sa merg. Eo vreau pierce tot in spranceana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trebuie o branula portocalie si nu trebuie sa fie nimic sterilizat. Take care!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O tu ala cu dupa poza esto "emo"...Urat.Metalica emo=] ma rog nu asta este subiectul 1. Da mai bine ati cumperi o branula dar gri. 2.nu tea's sfatuii sa ati dai singur sau un prieten in spranceana este foarte periculos te poti duce la un salon si rezolvii problema 3. a spus cineva sa al sterilizezi cu spirt.Nu cu spirt pentru ca va coace se va infecta si nu cred ca tia'i dori crede'ma am experienta

| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Sigur ca poti lua tot felul de boli straight face si poti face infectii, sa ajungi la spital la urgenta.
Daca tot vrei sa-ti faci piercing acasa, mergi la o farmacie veterinara si cumpara`ti o branula (e doar vreo 3-4 lei si e sterila) nu exista nici un pericol doar sa iti faca piercingul cineva care a mai facut si pierce`ul sa fie sterilwinking
Si eu am avut in limba, tot facut de un prieten cu branula, dar l`am scos sad ata ete...
Succes daca iti faci!winking

| TheMihutz a răspuns:

Emo-istii astia.ma mir ca nu-si baga si-n cur!

| XkkOOjs a răspuns:

Deci 1) la salon nu iti pot baga cei de acolo daca nu ai cel putin 16 ani fara unul din pariti, si peste 14 ani cu un parinte, eu m-am dus cu tata anul trecut, cu 1 luna dupa ce am implinit 14 si mi-a facut unul din cei care lucra la salon (am avut in buza ). 2) Daca vrei sa iti faci la o cunostinta care se "pricepe", chiar daca nu are un curs pentru asa ceva, sunt careva riscuri, dar daca ai branula sterila, piercing-ul dezimfectat si cel care iti face ti-l face corect e ok, si mi-e mi-a facut o prietena piercing in limba si il am de 2 luni, totul e ok. 3) fi mai clar daca tot vrei sa intrebi ceva. In caz ca mai ai intrebari te pot ajuta.

| TeoooStefan a răspuns:

Aaaa tu esti emo?laughing

| Roikiiii a răspuns:

Poti sa faci infectie din mai multe motive: 1.Pentru ca acu nu`i sterilizat 2. Dupa ce iti faci pirce trebuie sa te dai cu o crema speciala iar 3.Sa ai grija sa nu dai de o vena ceva...

| Djandreycs a răspuns:

Poti lua boala rea p tine laughing