| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Deci..am nevoie urgentă de ajutor, bunica mea are 61 de ani și are demență avansată, nu mai judeca deloc. Bunicul meu este însoțitorul ei, are 70 de ani. E un om foarte rau, nu ne-a ajutat pe niciunul cu nimic, mereu sarea sa ne bată, ne înjură, ne scoatea afara fiindca locuim cu el. Pana acum bunica mea dormea cu mami însă a fost o cearta si a luat-o el, acum o luna am auzit la usa cum el abuza de ea sexual. Gemea si ea ii zicea "Te rog da-te de pe mine" ea nu stie nici cum o cheamă, nu judeca absolut deloc. Acum mami ar vrea sa o ia sa doarmă iarăși cu ea însă nu cred ca el va fi de acord, nu o lasa deloc cu noi, nu accepta nimic de la noi daca ii dam ceva sa mănânce o pune sa arunce, chestia este ca mie imi e frica ca daca mami ii zice sa o lase sa doarmă ea cu el, el nu va fi de acord si iar o sa ne scoată afara din casa, iar scandal si toate cele, nu vreau sa aud "vorbiti frumos cu el" pentru ca nu va intelege. Vreau sa stiu daca avem si noi drept in casa, casa este pe capul lui dar bunica mea care nu mai judeca mă gândesc că noi avem dreptul ei si nu are cum sa ne scoată afară fiind copiii ei si nepoti. Ma gândii sa ma duc la poliție si sa-i fac o plângere cum ca o izolează de noi, ne amenință si ne scoate afara din casa dar imi e frica sa nu vina sa o ia pe ea... sfaturi va rog din suflet, m-am săturat de cearta si scandal

5 răspunsuri:
| Raluca591 a răspuns:

Hei Simina, cel mai potrivit ar fi ca mama ta sa mearga la politie si sa spuna cele intample, precum cel mai important lucru, violul, si atunci va primi pedeapsa potrivita si nu va mai fi scandal in casa. Nu-ti face griji, nu o vor lua pe bunica ta de langa voi, linisteste-te putin!

| Furnicuta000 a răspuns:

Din pacate daca e pe numele lui casa, are dreptul sa va dea afara. Cu un om nebun ca el e greu sa te intelegi. Poti merge la politie si depui plangere pentru rele tratamente aplicate bunicii. Ma gandesc ca s-ar putea cumva sa ii fie retras dreptul de insotitor si sa devina mama ta insotitor, dar atunci mama ta nu va mai avea voie sa lucreze, iar bunicul tau se poate supara si chiar sa va dea afara din casa deci e complicata situatia pentru ca politia nu va face mai nimic. Cred ca doar o amenda.
Nu cred ca are cine si de ce sa vina sa o ia pe bunica ta. In cazul unui copil vin cei de la protectia copilului si iau copiii care nu sunt ingrijiti sau sunt in pericol, dar nu cred ca exista asa ceva pentru batrani. Azilele de batrani sunt scumpe si sunt locuri putine, cred ca ar trebui sa va bucurati daca ati gasi un azil sa o tina pe gratis

| sierra1 a răspuns:

"Ma gândi sa ma duc la poliției si sa i fac o plângere..."

dacă am ințeles bine, VOI stați cu bunicii? Si câți ani are intrebătorul (Popescu_Simina_1966)?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest ajutor îl poți primi de la serviciul de asistență socială din primărie.