| bb2005 a întrebat:

Deci...cum sa incep...
Iubita mea sta la o distanta de aproape 300 km de mine si ea e batuta si certata tot timpul de parinti din cauza mea si ea ar vrea sa fuga la mine, dar ii e frica ca le-ar putea face probleme alor mei, care app, tin la ea mult...CE POT FACE? Imi e foarte frica pentru ea...

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce varsta aveti?

| bb2005 explică (pentru RAY):

Eu 13, ea 14 si da fata e mai mare ca baiatu bla bla bla

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu ai 13 ani, banuiesc ca prietena ta (ca nu-i iubita, ale se manaca cu altele, ceea ce tie nu ti-a crescut inca), are tot 12-13 ani, asa-i?
Deci, copii mici trebuei sa asculte de parinti si sa stea acasa, daca nu vrea sa fie pedepsiti.
Daca ea fuge de acasa, nu le face probleme parintilor tai, ci-si face singura probleme, pentru ca parintii ei o pot aduce inapoi acasa, cu Politia.
In caz de refuz, o pot internat intr-o casa de copii (gen orfelinat) unde o pot tine inchisa, pana la 18 ani. Acolo facand scoala, dormind si traind.
Cat despre tine, nu poti face nimic.
Prieteniile la varsta asta sunt ca ciorapii: ii schimbi in fiecare zi!

| sofisis a răspuns:

Din pacate sunteti amandoi mult prea mici ca sa puteti sa faceti ceva. Nu are cum sa fuga de acasa sa stea la tine, pentru ca ar adduce-o cu politia inapoi. Si pe ai tai I-ar putea acuza de rapire si sechestrare. Pentru ca ea e foarte mica si nu isi poate da accord pentru nimic de genul asta.

| bb2005 explică (pentru sofisis):

Gen are 14 ani, tot e ff mica?

| sofisis a răspuns (pentru bb2005):

Da, gen pana la 18 ani nu poate pleca daca ai ei tin mortis ca ea sa stea acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e certata si batuta din cauza ta e clar ca nu sunt de acord cu relatia voastra, in care ea are 14 si tu 13, si deci cu atat mai mult ar face urat daca ea ar fugi la tine.Alor tai nu prea are ce probleme sa le faca, dar ar putea ca parintii sa mearga la politie si sa vina la voi cu un politist de proximitate care sa vorbeasca frumos si sa explice ca fata trebuie sa mearga acasa.Atat timp cat n-o sechestreaza nimeni sau n-ai rapit-o nu se poate vorbi de amenzi sau chestii penale, numai sa nu lipsiti de la scoala ca atunci nu mai primiti alocatia si va scade si nota la purtare.In rest, ca ies vecinii pe la usa si se uita cum va certati, asta nu-i problema, e ca in fake-urile alea de la tv. cu „dragoste imposibila".In fine.Parerea mea e ca daca o bate nu-i frumos, dar la noi protectia copilului isi face unghiile prin birouri, deci nu mai cauta pe net ce e aia...
Va doresc sa deveniti majori si sa fiti bine.La 18 ani e majoratul, app.

| bb2005 explică (pentru anonim_4396):

Dar vreau sa o ajut, vreau sa ii ofer o viata mai buna. hai sa zicem ca ii asa cum ziceti voi ca nu ii iubire la 13-14 ani, dar simt ceva pentru ea. ceva ce n-am mai simtit. imi ofera ce restul nu mi-au oferit. cand ii aud vocea zambesc instant, cand o vad zambesc. cand are probleme ii sunt alaturi, si si ea mie la fel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui ca ti-e frica pentru ea de parca parintii ei ar trage-o pe roata ca pe Horia, Closca si Crisan.Acum pe bune - o bate chiar asa (de rau) incat sa vrei s-o iei de la 300 de km si s-o aduci in orasul tau? Si daca era la orfelinat ar fi fost imposibil sa faci ceva,adica daca ar fi sarit pe geam tot o cautau cu politia si o aduceau inapoi. Daca o bate ea trebuie sa vorbeasca la scoala cu dirigintele de ex., ala sa se gandeasca la niste variante, poate sa implice politia si restul, si poate ca asa inceteaza cu bataile.Dar ca sa o iei tu de-acolo n-ai cum, intelege.Stiu ca nu dormi noaptea, dar nici n-ai ce sa faci, imi pare rau. Oricum, bine ca nu esti un pampaloi la 13 ani,as fi vrut sa fiu si eu ca tine când aveam varsta ta,numai ca mie imi era frica si de paianjeni, uneori dormeam cu lumina aprinsa, ca imi intrase in cap ca stau ascunsi daca vad ca arde becul...
Bine, si acum mai mi-e frica, dar stau pe laptop...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ma ca paianjenii sunt cute...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Frica de paianjeni a aparut când aveam chiar varsta lui - 12-13 ani.Imi amintesc ca aveam unul care cobora din tavan pe un fir de panza si m-am speriat atat de tare (era miezul noptii) incat m-am dus la sor-mea aia mare in camera, am trezit-o si i-am zis sa vina sa-l omoare.Si a venit, a luat de pe patul meu o revista pe care o citeam (de fapt ma uitam pe coperta ei la poza cu Sabrina) si l-a prins intre file si l-a strivit. Apoi mi l-a aratat.Murise chiar pe pagina cu Modern Talking, pe fruntea lui ala blond.Nu am avut atunci nimic, dar de a doua zi când luam revista sa ma uit la Sabrina nu mai aveam nici un chef de...viata parca.Si asa am aruncat aia si am ramas cu acea trauma.Asta e povestea.
Multumesc ca ma incurajezi.
Si pentru cine nu stie cine e Sabrina, e un fel de Inna cu Sun is up, adica era tot in engleza.

| User23434 a răspuns:

Ai 14 ani, chiar ai de gand sa iti freci viata de pe acum cu iubite si chestii de genul? Dragostea e trecatoare.

| bb2005 explică (pentru User23434):

Ea nu e ok, trebuie sa o ajut, simt nevoia...

| ValentinaValiLes1234567890 a răspuns:

Nu sta! Sună la politie și totul se va rezolva. Cred. Daca nu vrei asta atunci..Nu ai alta încercare