| itscloudyoutside a întrebat:

Deci eu pur şi simplu nu o ma suport pe maică-mea! Înţeleg, e mama, îmi vrea doar binele, şi bla bla bla, însă atunci de ce face doar chestii care mă enervează şi mă fac doar să mă îndepărtez de ea? Se tot plânge că nu comunic cu ea suficient, dar de fiecare dată când vorbim nu ştie să facă altceva decât să se crizeze şi să mă ameninţe că nu ştiu ce ştie despre mine şi că nu ştiu ce naiba o să facă.
Ceea ce m-a enervat cel mai mult e că acum un an mi-a citit jurnalul (ăsta e motivul pentru care l-am ascuns mai bine, deşi nici măcar nu mai scriu în el), şi a aflat că eram foarte îndrăgostită de unu' de la mine din clasă, iar atunci a făcut ca toţi dracii că prietena mea cea mai bună ştia şi ea nu. Tot atunci am aflat că îmi cotrobăia prin fişierele din calculator, iar atunci chiar că m-am enervat la culme. A găsit la mine prin fişiere ca un fel de "comic" despre o fată de la noi din clasă, care folosea într-o vreme o glumă în legătură cu colegul meu de bancă, şi eu atunci am făcut la rândul meu o glumiţă despre treaba asta, despre care am râs cu o prietenă. Nu era cine ştie ce, nu era nimic pervers şi nici deplasat, da mama, din habar n-am ce motiv, s-a enervat oribil pe chestia asta, şi nici acum nu-mi dau seama de ce. Nu e ca şi cum mi-aş fi bătut joc de careva sau aşa... Şi a mai găsit nişte chestii pe care le-a tras la imprimantă şi le-a ascuns la ea în dulap (chiar şi acum le mai are, şi mi se pare o chestie cel puţin penibilă să faci aşa ceva... şi măcar dacă mi le-ar arăta, să văd şi eu ce a găsit aşa de nemaipomenit acolo). Iar ceea ce mă enevează cel mai mult e că după fiecare scandal pe care îl face pentru nimicuri (pentru că SUNT nimicuri, nu spun doar aşa ca să fac pe victima, oricine în situaţia mea ar realiza că exagerează), se poartă ca şi cum nu s-ar fi întâmplat nimic, şi pozează drept "mămica perfectă". Iar asta mă calcă pe nervi la maxim.
Mă rog, a trecut faza aia, dar apoi şi-a făcut cont de facebook şi a început să spioneze tot ce scriu, tot ce fac, tot ce postez, etc. iar asta din nou mă enervează. Şi nu numai ea, şi prietenele ei la fel. Şi ele se holbează la mine în pagină şi îi dau lu' maică-mea toate "noutăţile" (nu ştiu ce e în capul ei, ce naiba îşi închipuie că aş putea face pe reţea de socializare pe care abia dacă intru o dată pe săptămână?).
Şi motivul pentrtu care am pus întrebarea asta e scandalul de ieri: a aflat că nu cred în Dumnezeu (acum să nu vă aud cu chestii gen "cum se poate aşa ceva? acum o înţeleg pe maică-a de ce se poartă aşa, nu e normal aşa cevaaaa" şi porcării de gen, fiindcă atunci fac urât, serios), şi, bineînţeles, a început să se crizeze, ea fiind foarte credincioasă (o credincioasă care merge în cluburi de striptis, dar mă rog, nu e un detaliu important). A început să abereze chestii despre fostul soţ al mătuşii mele care e ateu şi căruia i-a murit copilul, şi de aici a tras concluzia mirifică cum că toţi ateii suferă în viaţă şi apoi mor în chinuri (EXACT aşa a formulat, trebuie să menţionez asta). Bineînţeles că nici ea nu realizează ce zice, şi că a spus asta probabil în speranţa că mă va speria, sau nu ştiu. Dar în orice caz, a spus o grămadă de cretinisme, că la un moment dat am şi început să râd ca o proastă. Până la urmă am întrebat-o ce are dacă nu cred în Dumnezeu, că până la urmă e alegerea mea, şi fiecare om are dreptul să creadă ce vrea, iar ea a spus că nu vrea atei în familie, că nu e normal, că eu sunt catolică şi nu am cum să nu cred. Asta mi s-a părut cea mai mare prostie... M-a întrebat cumva când eram mică şi m-a botezat ce religie vreau să am sau dacă vreau să am una?
În fine, apoi a început din nou să abereze şi despre alte lucruri din trecut (chestia cu băiatul ăla de care mi-a plăcut, cu fişierele, etc.), şi atunci m-am enervat şi i-am spus că dacă ar petrece o lună doar printre adolescenţii de vârsta mea ar rămâne uimită de ceea ce ar vedea şi ar auzi (păcat că nu i-am dat-o ca exemplu pe o fostă colegă de-a mea care în clasa a şaptea a făcut avort) şi atunci m-ar considera un copil model. Ea atunci mi-a dat dreptate, dar după vreo jumătate de oră iar a început să îmi ţină discursuri. Nu am reuşit să scap de ea decât pe la 11 noaptea.

Acum întrebările mele sunt:
1. De ce se poartă în halul ăsta? Nu se poartă ca o mamă care îi vrea binele fiicei ei, ci ca o mamă care e pur şi simplu obsedată de fiica ei şi nu vrea s-o lase să se maturizeze liniştită.
2. Ce aş putea face cu ea ca să înceteze?

P.S: Vă mulţumesc că v-aţi irosit 10 minute din viaţă citind asta, şi îmi cer scuze pentru eventualele greşeli.

Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Şi acum realizez că mama, parcă nu-i aşa rea.laughing
Aveam şi eu un jurnal.Bine,mai mult desenam în el decât scriam, dar era un jurnal.Probabil l-a şi văzut de câteva ori,mi se rupe.
De ce se poartă în halul ăsta?
Pentru că îi pasă,uneori mai mult decât trebuie,şi acum o dă în demenţă.E perioada aia când copilul se schimbă, se maturizează, iar părinţii acestuia reacţionează încercând să-l menţină la stadiul ăla de copil naiv, pe care s-au chinuit să-l educe de-a lungul anilor.
Ăsta-i mersul lucrurilor, în aproape fiecare familie.
Dacă vrei să scapi de gura ei mare şi restul...pachetului,ignor-o,poartă-te precum o marionetă, gen. Când îţi spune că trebuie să crezi în D-zeu şi astea, îi dai replici gen "Da, da, bine.Cum zici tu.", fiindcă dacă te apuci să-i dai argumente, să-i spui că e viaţa ta şi că tu faci alegerile, nu ea...nu faci decât să pui paie pe foc.
Încearcă. Poate merge şi la tine.Cheers.

39 răspunsuri:
| Chio9 a răspuns (pentru Vladuthz):

Baa. Ce-i de ras?

| Vladuthz a răspuns (pentru Chio9):

Mai ai multe de invatat...

| Chio9 a răspuns (pentru Vladuthz):

Toti avem mult de invatat fratica.
Si nu te mai crede asa scula ca nmu esti.
Pui si tu acoloun semn si vrei sa-mi dau eu seama ce *** ai vrut tu sa zici prin semnu ala. Crezi ca toti is destepti ca tine?! Nu nu sunt.
Cati ani ai? de te crezi u asa smecher si judeci pe alti.

| Vladuthz a răspuns (pentru Chio9):

E amuzant ca eu n-am zis ca sunt destept, tu ai zis, si nici bine nu am inceput sa vorbim ca deja te-ai iritat laughing. Dovada de credincios tipic. Atata timp cat esti in necunostinta de cauza, te rog sa nu mai zici la nimeni sa creada in dumnezeu sau ceva de genu, pentru ca la urma urmei fata te-a rugat sa nu faci asta, si oricum nu e dreptul tau sa indoctrinezi pe cineva cu minciuni. E o tara libera, fiecare crede in ce vrea, din cate stiam eu dumnezeu a dat liber albitru, si daca din moment ce cineva a ales sa nu creada in el, si pentru asta dumnezeu il face sa sufere, atunci scuza-ma, insa zeul tau este unul irational si ilogic, si tu inseamna ca crezi in el din frica, nu din gandire. O zi buna happy

| anybio a răspuns:

I primul rand si mama mea facea asa nu ma lasa sa fac nimic tot timpul si mai mult nu aveam voie sa ies nicaieri desi implinisem varsta de 18 ani, eu o inteleg perfect acum insa as da orice ca sa o mai am langa mine si sa ma certe cum o facea tot timpul, eu am pierdut-o pe mama mea acum 3 luni si ceva si mi-am dat seama ca trebuia sa o ascult pentru ca orice mama iti vrea binele, dar nu ai de unde sa stii pana nu pierzi, nu stiu daca sfatul meu este in oarecare masura bun..insa asa sunt mamele te protejeaza doar.succes si incearca sa comunici mai mult cu ea te asigur ca te va intelege

| Elsiane a răspuns:

Cred că se poartă așa pentru că îi pasă, dar pentru scandaluri nu aș putea să spun nimic. Realizez și eu, ca @Holocaust, că mama mea nu este chiar atât de rea. Vreau să spun că și eu aveam un jurnal, peste care s-a uitat și a inceput să mă certe că irosesc hârtia pe tâmpitele mele desene (care nu erau chiar atât de rele) și eu am spus că nu este treaba ei ce fac cu jurnalul meu. Pe facebook, în legătură cu problema ta, știi, poți să le dai unfriend și să nu mai lași pe nimeni să intre pe pagina ta (doar unii prieteni care îți sunt de încredere) prin lock. Aș zice că mama ta este cam rea cu tine, totuși îți dau dreptate dar și mama ta are cât de puțin dreptate. Nu vreau să spun că este în totalitate. Când te mai enervează spune și tu ceva de genul: 'da, da, cum spui tu' sau 'mda'. Dacă te ceartă din nimicuri, încearcă să o ignori, îți spun că funcționează, dacă uneori chiar nu se poate abține să țipe, spune-i și tu că ar trebui să înceteze. Baftă!

| Sprite a răspuns:

Adevarul este ca parintii nu au ce cauta pe Facebook. Succes si fii cu ochii pe pagina noastra de Facebook, acolo vorbim despre astfel de lucruri!

| Lily94 a răspuns:

Uite care-i treaba Ana.Mama este psiholog si crede-ma nu de mult timp.Inainte sa ajunga sa practice aceaste meserie am avut aceleasi probleme cu ea(dar exact aceleasi).Eu am iesit din aceasta etapa a vietii, spunandu-i ce simt.I-am spus pur si simplu tot.La inceput nu am fost prea convingatoare dar dupa ceve timp a ajuns sa-mi dea dreptate in aceasta privinta.Si apropo daca nu merge chestia asta, mama mi-a spus sa-ti sugerez sa-i demonstrezi tu singura ce esti capabela sa faci anumite chesti fara sa te critice.Demonstreaza-i ca ai capabilitate.

| corodidenisa a răspuns:

Nuti face griji asa sunt toate mamele si uneori intrec masura cu ingrijorarea lor