| DomnuRadu a întrebat:

Deci nu mai pot, taică-mi-a mă pune să lucrez cu el pe șantier și nici nu mă plătește, poate îmi dă vreo 20 de lei pe săptămână dacă el conideră asta plătit, dar nu mai pot să muncesc, nu mai rezist psihic cât și fizic. Ma pune să muncesc cam de la vreo 10:00 până la vreo 20:00 și nu mai pot și maicămea e de acord cu el.Eu nu prea învăț așa bine dar nu sunt pretențios, m-aș mulțumi când îs mare și cu un job cu salariu mai mic.Dar sorămea nu face nimic și taicămio îi dă vreo 50 de lei pe săptămână doar așa și nu îi cere nimic. Eu nu mai rezist, ce să fac?

Răspuns Câştigător
| 1onur a răspuns:

Sora ta n-are nicio vină.

Nu este de vină sora ta pentru felul în care ești trata de tatăl tău și mama ta. Sora ta suferă și ia dad Poate că nu ști și nu vezi și nu-ți spune sora ta.

Tu în loc sa muncești pentru el atâtea ore du-te și angajează te unde îți dorești și în felul ăsta nu mai muncești pentru un "om" atâta de pietrificat și dezumanizat. Muncești pentru tine și îți strângi bani cinstiți și te muți din FOARTE PĂCATE îți spun asta( fiindcă dacă era copilul meu n-ai fi muncit până nu teași fi văzut cu scoala terminată și chiar și atunci n-ai fi părăsit niciodată casa nu te-a și fi crescut sa mă părăsești și sa stai lângă mine toată viața.toată munca ta muncită era tot munca ta nu aveai nicio obligație să-mi dai un singur leu din munca ta atâta timp căt nu ți-a fi supărat mama. In rest făceai ce vroiai tu cu munca ta cu bani tăi...

Nu o învinovăți pe sora ta pentru ce trăiești tu familia fratele meu( ia n-are nicio vină.

Vina totală este la tatăl tău te educă grav de prost te învață grav de prost te muncește ca un sclav și îți ia și bani ăsta nu-i părinte Adevărat și un dușman calic pe munca copilul său ăsta nu vă dă liniște la nimeni în familie sunt foarte sigur că mama ta suferă enorm de mult din cauza unui astfel de "om"

Trebuie sa fi un monstru de om să-ți pui copilul in așa situație și să-l privești cum muncește atâtea ore fără să-i iei ceva sa mănânce fără să-ți ia ceva să bei pe cadura aia...

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu te mai duci si gata.
Te vei angaja undeva unde macar iti da salariul care e de dat.

| gabicoo a răspuns:

Încearcă să-i ceri mai mulți bani. Vezi cum reacționează și dacă refuză îi spui că îl reclami la protecția copilului.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu te plătește nu te mai duci, simplu, nu poate să te oblige să te ia pe sus cu forța să te ducă pe șantier. Dacă nu vrea și nu îți respecta drepturile, suni la protecția copilului.

| ghost0 a răspuns:

Saracu tatal tau te ajuta si el cum poate. Ii da bani sorei tale deoarece ea este fata si se gandeste ca are mai multa nevoie de ei, avand in vedere ca ea poate ca nu are posibilitatea sa ajute financiar familia. Eu spun ca ar trebui sa iti vezi de treaba si sa il ajuti pe tatal tau, el stie ce face si cum te invata, iti vei da seama mai tarziu de aceste lucrurihappy

| Mosotti a răspuns (pentru ghost0):

Stai asa, de ce ei ii da desi nu face nimic?! Iar lui nu?
Sau sa nu dea la ambii, sa ii trimita la lucru pe ambii.

Si el are posib sa ajute fam cu 20 de lei pe saptamana?