| alinasilvia a întrebat:

Deci totul porneste de la faptul ca nu-mi plac persoanele care vorbesc rar si incet.
sau cele care nu aud din prima si sunt nevoita sa repet
Tatal si sora mea fac parte din aceasta categorie si de aici porneste totul
Desi ar trebui sa fiu mai indulgenta cu ei, nu pot si de aceea vb urat cu ei sau deloc deoarece ma plictisesc vorbind rar
In schimb cu mama ma inteleg foarte bine evorbeste la fel de repede ca si mine iar atunci cand pune intrebari sunt precise.
sunt geloasa pe sora mea si pe tatal meu cand vorbesc cu mama la telefon.
Un exemplu :eram o data in oras si m-a sunat tata si cand i-am rapsuns i-am rapsuns direct "sunt in magazin imi iau ceva de mancare te sunt cand ies papa" si am inchis. iar el imediat ma suna ca ce faci unde esti i-am zis unde eram si cica ce faceai in magazin iar genul asta de conversatie ma enerveaza la culme nu mai suport

in ultima luna am fost foarte nervosa si tin sa anunt ca am dat si bacul
iar mai nou sora mea ma obliga sa dau la medicina desi mie nu-mi place biologia.
m-am saturat de toti si de toate.

iar cand le explic alor mei ce am si de ce nu vb cu ei nu inteleg. ce as putea sa fac?

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ia stai sa inteleg... tu si maica-ta sunteti oltence si soru-ta si tac-tu ardeleni? laughing
Scuza-ma ca am glumit, acum vin si eu sa-ti dau un sfat: iesi.
Du-te din casa, du-te din lumea asta aglomerata, arsa de soare, cu asfaltul incins si cu clanxoane si praf si...
Mergi undeva la munte - aer, verdeata cat cuprinde, susuratul paraului, coamele semete ale muntilor, mergi acolo si te relaxezi - nu-ti iei nici mobilul cu tine (sau il iei si il tii inchis, il folosesti numai in caz de urgenta). Cand simti ca te-ai incarcat de la oaza asta de liniste (dar nu mai devreme de o saptamana, zic eu), te intorci acasa si porti primele discutii cu tatal tau si cu sora ta.
In primul rand tatalui tau trebuie sa-ti ceri iertare ca nu ai fost prea rabdatoare cu el.
In al doilea rand trebuie sa te lamuresti cu sora ta - despre a obliga nici nu poate fi vorba - dar intreab-o ce motiv este sa dai la medicina, nu-i spune nu ci spune-i ca o sa te mai gandesti.
Dupa asta, in urmatoarele 3 zile iti analizezi perspectivele - ce vrei tu sa faci, ce e bine sa faci, analizeaza toate alternativele. In final alege 2. 3 alternative si apoi le spui si celorlalti.
P. S. alege ceva de viitor, sa nu termini nu stiu ce si sa ajungi casierita sau vanzatoare.
Pace!

| Luori a răspuns:

Linistestete... si accepta.

Intrebarea mea este : ai lasat vreun pic de la tine? Sari si sari si sari. Vrei sa fii inteleasa, dar pe ei i-ai inteles? Iti sunt parinti, deci nu prea ai nici un drept sa te porti urat cu ei, mai ales pentru felul lor de a fi. Te certi pentru o nimica toata, nu este nimic grav, dar pur si simplu ti s-a pus tie pata.

Usor nu ar fi sa lasi de la tine? In primul rand sa ii in telegi tu? Si ce daca repeti? Asta este, ia-ti papagal!

Du-te intr-o vacanta si aeriseste`ti creierii, vino mai relaxata.

Existau momente cand ma certam cu mama in fiecare zi pana am inteles ca nu este bine, nu este corect.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E normal să te enervezi ţinând cont că ai trecut printr-o perioadă stresantă. Şi eu mă enervez la fel de repede ca tine din păcate dar nu din cauză că vorbesc încet ci din cauză că nu înţeleg din prima anumite persoane. Nu-mi place să mă repet şi nu am răbdarea necesară încât să spun de două ori. Probabil e şi firea mea mai agitată, la fel presupun că eşti şi tu. Legat de sora ta şi de medicină, spune-i direct că nu are rost să faci atâţia ani ceva ce nu-ţi place, mai ales în România. Vorbeşte clar cu ea şi spune-i să-ţi respecte deciziile pentru că e vorba de viitorul tău şi tu alegi, nu ea. Încearcă să fi mai răbdătoare, sună ciudat asta venind de la mine dar asta e. Calmează-te când te pune să repeţi ceva sau întreabă de două ori, răspunde-le cu calm, chiar dacă fierbi în tine laughing. În timp ai să înveţi să ai mai multă răbdare. O baie relaxantă, un ceai te poate ajuta! Încearcă! Baftă!

| 16.laura.16 a răspuns:

Bun venit in clubul post- bachappy
Am acumulat mult stres in aceasta perioada si ne-am descarcat pe persoane care nu merita. Totul revine la normal intr-un final, mai repede sau mai tarziu.Intai trebuie sa constientizezi ca nu mai ai stres de descarcat:gata, Bac-ul a trecut! Trebuie sa fii recunoscatoare ca ti-au suportat iesirile bazate pe stres, si sa te calmezi. Iar in ceea ce priveste facultatea, fa ce vrei si ce iti place nu ce te obliga sora ta!

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Le spui pur si simplu ce ai.Ca nu iti place sa explici de 2 ori, ca tu esti directa, si sa inteleaga ca asa esti si sa se obisnuiasca cu ideea.Mai ales cu bacul este normal sa fii stresata, si ar trebui sa te lase in pace putin.Si cu sora ta, explica'i clar ca dai unde vrei tu, doar nu se duce ea la facultate, ci tu. happy

| Ancestralsoul a răspuns:

M-am saturat de toti si de toate ...Serios? Si de tine nu te-ai saturat? Da spune-mi si mie cine iti da de mancare, cine te imbraca, cine iti face poftele? Nu cumva parintii tai? Ca ai dat bacul nu e scuza sa te enervezi si mai ales pe familia ta.In primul rand apreciaza ca tu ai o familie si o viata decenta si nu esti ca altii.Mai lasati nervii ca la varsta voastra ca nu va face bine mai tarziu.Invata sa te calmezi, analizeaza-te pe tine, vezi defectele tale intai si apoi critica defectele altora. Daca toti s-ar enerva asa usor probabil ca am avea scuze sa dam in cap oricui ne enerveaza pentru orice maruntis.Cat despre facultate incearca sa le epxplici calm, cu argumente plauzibile ca nu te simti pregatita sa fii un viitor medic si ca tu consideri ca ai alte calitati si talente care s-ar irosii inutil urmand aceasta facultate, spune-le ca o sa ii arda foarte rau la buzunar chiar daca esti la buget, ca dureaza prea multi ani si mai spune-le ca doresti din toy sufletul sa iti alegi singura viitoarea cariera. Fara resentimente si mult succes.

| Cristary a răspuns:

Uff, las'ca te inteleg eu. Stiu cum e. Eu nu am chef niciodata de nimeni laughing. Pur si simplu ma enerveaza intrebarile lor, alor mei, si ale fratelui meu. Si le raspund asa cu sila. Si iar ma cert cu ei. Cred ca ar trebui, doar sa nu-i bagi in seama. Adica, atunci cand te intreaba, sa le raspunzi clar, precis, si frumos. :-D Asa, ca sa nu se supere pe tine, ca pan'la urma, este tatal tau, iar ea e sora ta, si merita respect din partea ta, chiar daca tu nu ai nimic personal cu ei.hee hee Ti-o zic din proprie experienta, si incerc sa imi stapanesc nervii, asa, ai numa' de castigat. Pup:*

| andreeada a răspuns:

Tocmai ai trecut printr-o perioada grea si cauti pe cineva si ceva care sa-ti distraga atentia si sa-ti versi nervi! Incearca sa te controlezi!

| vasiledumitru a răspuns:

Cand esti cu ei joaca un pic teatru si vorbeste incet, fa ca un actor vorbeste incet, merita. Nu poate sa te oblige cineva sa dai la medicina, si eu am ales ce facultate am vrut, ca e viata mea si eu o voi trai, o traiesc viata mea si ei traiesc viata lor. Dar bine nu le zice lor ca e viata lor ca o sa se supere si mai tare. Zile ca nu-ti place sa fii doctor si ca vrei :'' ca ei sa te ajute sa-ti gasesti alta facultate'', si zile ca esti asa de stresata si te doare capul cand cineva vorbeste tare sau mult(asta ca nu te mai certe sau sa vorbeasca mult cu tine) din cauza stresului cu bacul '' deci nu ca ei te streseaza''.

| Pu?p?eMusic a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa la facilaughing
Asha sunt ei.mai "incetzi"tongue
Si mami e la fel cateodata si ma enerveaza... dar asta e