| kira30 a întrebat:

„Diferă rolul soţiei de cel al soţului?
- Da. Dacă soţul este capul familiei, soţia este inima, adică este cea care oferă căldura, pacea, lumina şi fericirea unei familii, datorită sensibilităţii şi puterii ei de empatie, de înţelegere… Spre deosebire de bărbat, ea simte când trebuie să tacă şi când trebuie să intervină în favoarea păcii din familie, când trebuie să fie gingaşă şi zâmbitoare sau când să găsească momentul potrivit pentru a face o observaţie. Rolul femeii – şi responsabilitatea ei – consta în crearea unei situaţii de bună-înţelegere şi fără conflicte în familie. Este un lucru dificil, dar care poate fi învăţat."
(Nina Krîghina – profesor doctor în psihologie, specializată pe probleme de familie. „Primul an de căsătorie. Probleme şi soluţii")

Astept din partea voatra opinii Pro si Contra.

Răspuns Câştigător
| AnotherNimrod a răspuns:

Of, nu mi se pare in totalitate corect ce este scris aici.Rolul femeii, auzi...Nu exista un rol clar intr-o relatie! E adevarat ca trebuie sa fie pace si armonie intr-o familie, dar nu ii revine unui singur membru al familiei! Sti ce reiese din acest paragraf? Faptul ca o femeie nu are alte treaba decat a cratita! Asta se numeste ''misoginism''! Adica barbatul n-are un rol emotional important in familie sau ce?
Traim in Evul Mediu si eu nu mi-am dat seama? Gandirea asta e total gresita, ce pot sa spun...Gandeste-te ca daca toate femeile s-ar fi luat dupa chestiilea astea, lumea n-ar mai fi asa cum o stim! Gandeste-te cate femei au avut roluli importante in istorie!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca barbatii sunt atat de insensibili si urati la suflet cum ii descrie acest psiholog. Ambii parteneri pot fi, in egala masura, buni, calzi, intelegatori, nu cred ca barbatul e o bruta inferioara care trebuie acceptata, care nu stie cand sa taca si cand sa vorbeasca, care in general trebuie tratata cu manusi ca sa devina tolerabil. Mi se pare o atitudine feminista si, in acelasi timp, suparator de inapoiata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda, eu personal sunt adeptul egalitatii intre sexe. In era in care femeia are aceleasi drepturi si obligatii ca barbatul, in era in care femeile sunt o forta in societate, in era in care o femeie poate intretinere singura o familie nu cred ca mai e cazul sa impartim responsabilitatile in viata de familie.

atat barbatul cat si femeia trebuie sa isi aduca un aport egal in ceea ce priveste bunastarea financiara si psihica a familiei

" Spre deosebire de bărbat, ea simte când trebuie să tacă " asta presupune mult misoginism...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nina Krîghina cred ca e nephututa.

| RedDeath a răspuns:

Eu nu sunt de acord. Aici ai dat o definitie care suna precum cea din Evul Mediu sau ca o descriere a Ruxandrei din "Alexandru Lapusneanul"!
rolul femei e acela pe care si-l alege, Nu inseamna ca trebuie sa fie docila si proasta familei. Si barbatii au rolul de a mentine intelegerea, e rolul amandurora, sau a cui doreste. Nu e nimic stabilit. In multe situatii treburile stau chiar pe dos sau niciunul nu face e scris in descriere. Acel rol e unul fictiv si vechi, care e in defavorul femeii. Suntem in sec al XXI-lea, lucrurile sunt cu mult schimbate.

| kira30 explică:

Ce parere aveti despre faptul ca o femeie (Nina Krîghinaa) scris textul de mai sus?