| Tatiana322225555 a întrebat:

Din câte știți din întrebarea anterioara am 17 ani și 6 frați suntem 2 fete și restul 5 sunt băieți ceilalți frați ai mei au 5, 10, 15,3,și 9 ani asta asta e vârstă băieților pentru ca sora mea are doar 7 luni locuim cu bunicaeu sunt cea care mă ocup în principiu de ei mai ales acum ca e vacanță merg și la munca încerc sa o ajut pe bunica cum pot eu cu ei după ce părinți neau abandonat au vrut sa ne dea la casa de copiii dar bunica materna nu a fost de acord și ne a luat sa ne crească ea ea nu a vrut sa ne despartă ca frați a vrut sa crestem toți împreună ne ducem și la școală dar acum e vacanță și de asta eu muncesc acum și o sa încerc și când începe scoală sa merg la liceu dar sa și muncesc bunica are o pensie destul de mica și de asta eu muncesc avem și animale de ele se mai ocupa fratele cel care are 15 ani și el acum ca e vacanță și nu e școală muncește cu ziua prin sat și face ceva bănuți în rest toți mergem la școală uneori mă simt extrem de obosita și îmi e puțin cam greu și bunici îi e mai ales cu fata cea mica care are 7 luni ea doarme cu mine doar ca în pătuțul ei și cel de 3 ani lângă mine în pat ceilalți mai mari au camerele lor tot ce vreau e ca frățiori mei să fie fericiți. Uneori ma gândesc ca sunt o soră rea pentru ca nu o pot ajuta îndeajuns pe bunica și nu le pot oferi fraților mei chiar totul.Ce pot face când mă simt copleșită? Oare sunt o soră bună? Cum să o ajut mai mult pe bunica?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dar mamata si tactu unde is? Cum adica vor lasat. Daca sorata are doar 7 luni, inseamna ca e chestie acu proaspata, ma refer chestia asta cu lasatu.
Deci mamata si tactu unde or disparut? Mama mama ce mai oameni, sa faci 7 copiii si sa-i lasi in bataia vintului. Naspa de tot, ma refer la parintii tai, dar si la voi daca nu aveti ce va trebuie.

Asa ca parintii nu-s, asta nu-i o problema, copiii in general cresc singuri chiar daca au si parintii liga ei, ce spun unia, eu zic cas basme, copiii ar creste rau, nu stiu ce ajung bla bla, povesti vraja marii.

Singura chestie ce aveti nevoie is bani, adica bunicata sa aiba bani sa va poata hrani si imbraca, in rest oricum voi cresteti cu alti copiii, nu stau copiii cu parintii, poate doar seara, in rest cam intre ei stau, e logic sa fie asa.

Cum sa o ajuti pe bunicata mai mult? Nu ai cum, daca esti si tu minor, esti la scoala nu prea ai cum.
Doar daca v-ar da parintii ceva bani, sau lui bunicata sa-i dea.
Ce poti face? Mergi la politie, sau la care se ocupa de copiii, pe la primarie pe undeva, si aia sai forteze pe parinti sa dea bunicii ceva bani pentru voi, cam asta ar fi singura posibilitate sa faci ceva.

Parintii daca au fugit, nu-i nimic, ii gaseste politia, daca muncesc pe undeva ii vor obliga sa va trimita bani.
Chiar de nu-s casatoriti, la fel obliga pe cel care lucreaza, ori ambii ori doar pe cel care lucreaza sa va dea ceva bani.

Alta chestie, doar sa va ajute cei care au bani mai multi, gen stiu si eu oameni care au firme, sa va faca ceva donatii, dar pe astia trebuie sai gasesti cumva pe net, sau nu stiu, sa posteze mai multi oameni, se aude in lume si cei care au mai mult decat le trebuie pot sa va doneze cate ceva, haine, alimente, bani etc.

Pe aici pe TPU slabe sanse sa gasesti asa oameni, vorbesc care sa doneze, in general pe aici is mai multi prapaditi.Dar mai sunt si unia cu ceva bani, din ce stiu, parca era cineva care spunea ca are firma de nu stiu care, mai is cei plecati pe afara, cum este tanti Violeta, cum is eu laughing si mai sunt.
Dar trebuie sa vorbesti cu admini acestui webiste TPU, ei trebuie sa verifice situatia voastra, adica sa fie ceva real, apoi sa faca aici un cont ceva, la care cine vrea sa poata trimite ceva bani sau ajutoare.

Cam astea ar fi posibile modalitati prin care tu sa iti ajuti bunica si fratii.
Tu sa umbli sa vorbesti pentru chestiile ce le-am spus mai sus.

| Tatiana322225555 explică (pentru relian):

Nu am scris pe accest site cu intenția de a atrage mila nu am nevoie de bani eu câștig 2000 de lei unde muncesc deși am 17 ani acum cât nu sunt la liceu muncesc pentru ei fratele meu cel mai mare din ei are 15 ani și tot așa în vacanță merge la munca cu ziua la vecini și îi da vecini cam 500 lei el da la animale eu cu el ne ocupam find mai mari ceilalți 5 sunt încă mici au 5, 10, 9, 3 ani băieți cei mici și fata care are 7 luni +ca avem și pensia bunici ma descurc eu ma preocup de copiii ca bunica e bătrână și nu prea poate și mergem și la școală nu ne au lăsat recent părinți la bunica toți suntem la ea de când noi aveam 2 luni pentru ca ne au făcut și când fiecare din noi a împlinit 2 luni ne a adus la ea și nu știu nimic de părinți dar nici nu îmi pasa la stat nu vreau sa îi dau pe frați mei sa fim despărțiți cam asta e povestea sunt 5 băieți și eu cu fata mica fete

| ioana748 a răspuns:

Pare ca ajuti destul
Felicitari, esti o sora buna.

| 1onur a răspuns:

Tu ești stâlpul fraților tăi tu ești busola Adevărată cu Adevărat fraților tăi tu ești mâna și piciorul bunici tale tu ești mama și tatăl fraților tăi fără tine frați tăi cu Adevărat ai trăi o viață foarte grea și o viață dezbinată destrăbălată dificilă tu îi ți uniți pe toți si le face copilăria și viață frățiorilor tăi mai frumoasă cu Adevărată și îi educi pe toți frați tăi mai mici și frățiorul tău dintre băieți cel mai mare voi 3 sunteți coloană vertebra familiei voastre frați tăi și surorile tale nu vor uita niciodată sacrificiul tău bunătatea ta mila ta și tota lupta și răbdarea ta pe cade o duci cu el săi faci oamenii pe frați tăi în viață Dumnezeul să vă ocolească și sa vă ca ferească pe toți de rele și necazuri pe toți frați și tăi și pe tine. Tu ești sora lor mama lor tatăl lor ei nu vor uita niciodată bunătatea ta de către tine lor și cum muncești pentru ei și îi ți la școală să ajungă oamenii în viața educați și buni la inima și buni la suflet pre cum inima ta și sufletul tău.

| eliancodrut a răspuns:

Esti o fata si o sora foarte buna. O ajuti pe bunica avand grija de fratiorii mici. Si ascultand-o pe bunica.