| LauraSofia456 a întrebat:

Din câte va mai zis am un frate are 8 ani îl cresc eu pentru ca mama şi tata au decedat eu îl cresc cu ajutorul iubitului meu am 21 de ani fratele meu mai mic e pasionat de fotball dar din pacate nu îl pot înscrie la fotball la noi în sat e un club de fotball de copiii cu antrenor dar eu nu am bani ca să îl înscriu muncesc la magazinul din sat şi încerc să merg si la facultate am nevoie de bani acceia să îmi platesc facultatea şi restul nu platesc chirie stau în casa parinţilor Credeţi ca el va înţelege de ce nu îl pot da la fotball? Aveţi nişte sfaturi pentru mine?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa-l inscrii cun copilas atat de mic la un club sportiv, ca-i mult prea mic pentru ce vrea el, dar il poti lasa sa bata mingea afara pe ulita.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să înțeleagă. Poate mai greu, dar v-a înțelege. Trebuie să nu cedezi tehnicilor lui de manipulare.

| milliongirl a răspuns:

Păi.
Trebuie sa intelegi ca te aflii in momentul unei decizii foarte importante pentru viata fratelui tau.Te v-a ierta, te v-a intelege si iti v-a multumii ca l-ai crescut, dar tu trebuie sa ai grija la chestiile astea deoarece sunt decisive in viata lui si poate fi frumos si nu e ok sa treaca pe langa posibilitatile vietii lui (poate fi frumos si sa se ocupe cu asta toata viata sau decat nu si-a ratat ocazia de a incerca la momentul potrivit.(acum mic).E un moment unic caruia trebuie sa-i acorzi atentie, nu v-a mai avea posibilitatea (acum mic trebuie ).
Dar nu costa mult, 100 de lei o taxa lunara, un echipament la 100 -150 lei complet si cam atat.Te sfatuiesc sa te duci si sa intrebi acolo de costuri sa-ti faci o idee.
Sa te gandesti la chestiile astea care implica toata viata...
chestii precum niste dulciuri, distractie sau porcarii poti sa mai renunti la ele si sa nu-i oferi ca nu se intampla nimic grav, dar asta cu fotbalul e ca o operatie improtatna pe care nu i-o faci la momentul potrivit si il lasi handicapat toata viata.
Poți face un mic imprumut...

Si foarte important in caz ca il vei da : sa te ocupi si de evolutia lui in domeniu, nu v-a reusii nimic jucand fotbal la sat. Acum e perfect nu e nici o problema, v-a juca cativa ani se v-a antrena si v-a capata experientă, dar peste 3-4-5 ani te poti gandii la faptul sa se ducă la o echipa de la oras pentru a evolua.

Succes mult sa reusesti sa-ti continui facultatea si sa-ti cresti fratele happy