| anonim_4396 a întrebat:

Doar ce am realizat ca am probleme emotionale...
ce nu inteleg e, dc simt asta bea acum la 22 de ani...
sunt cu o fata si nu stiu dc, dar uneori, ma simt de parca as vrea sa ies pe afara sa sa strig tare "IUBESTE-MA!", doar ca sa ma auda
stiu ca tine la mine oarecum, dar vreau sa simt mai mult...
ce-i rau e ca nu e genu de persoana care se inmoaie pentru altii si mai mult s-ar everva daca i-as zice, in loc sa imi arate ce simte.
as vrea sa simta, cand ma simt neglijat. si sa imi arate putina afectiune...
pare ridicol nu?
ce sfat aveti?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dragostea, ca si respectul, nu se impune, ci se castiga. Nu mi se pare buna ideea de a vorbi deschis ce vrei si ce simti. Asta merge la piata: Domnule, ceapa asta este prea scumpa; nu poti sa o dai mai ieftin? Nu, intr-o relatie lucrurile sunt mult mai delicate. Se progreseaza in timp, pe masura ce se tese o legatura mai stransa. Nu forta nota.

| rino90 a răspuns (pentru sabin89):

Sunt constient de asta, dar totusi mi-e frica sa nu o pierd si de asta poate simt nevoia sa mi se arate mai des. (temporar, e o relatie la distanta)
suna prostesc, dar daca ai trecut prin asta. ai vreo idee cum sa imi infranez sentimentele?

| sabin89 a răspuns:

E destul de greu sa mai realizezi ceva. Ea deja a simtit ca intensitatea dragostei tale fata de ea este mai mare decat aceea a ei fata de tine. Si domina situatia. Sa nu crezi ca asa e ea, mai rece sau mai distanta din fire. Asa e cu tine. Ia sa se indragosteasca de un altul, care nu prea ii da atentie, sa o vezi atunci cum fierbe toata. Incearca sa iei in calcul si varianta renuntarii la ea. Stiu ca e dureros, dar e sanatos. Chiar daca nu o aplici imediat, dar sa o iei macar in calcul. Gandeste-te ca e plina lumea de fete. Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare. Si am inceput, in paralel, sa ma apropii de o alta fata, asa un pic, o mica prietenie. Si atunci am devenit putin mai stapan pe situatie. Pentru ca ma gandeam ca, daca ea continua sa ma tina la distanta, eu am deja o alternativa. Nu raman in aer. Ea a simtit ca ceva s-a schimbat, ca nu mai sunt atat de ahtiat dupa ea si a inceput ea sa incerce sa ma castige, sa nu ma piarda. Raportul de forte s-a schimbat, cum s-ar zice. Balanta a inceput sa incline invers. Asta e jocul dragostei. Este o lege si la fizica: actiune si reactiune. Daca cineva te trage de mana dreapta, ai nevoie de altcineva care sa te traga de mana stanga, ca sa ramai in echilibru.

| BiuL a răspuns:

De ce nu vorbesti cu ea? comunicarea rezolva multe. nu ii spui direct "iubeste-ma" o iei mai pe ocolite, ii explici ca tu esti genul de persoana care are nevoie de afectiune si ca aia aprecia daca ar incerca sa iti arate si ea din cand in cand ca tine la tine.
nu are de ce sa se supere daca ii explici clar ce iti doresti de la relatia voastra, daca se suparata e clar ca nu tine la tine si nu merita sa iti pierzi timpul cu ea.

| rino90 a răspuns (pentru BiuL):

Multumesc, ai f multa dreptate
chiar tine la mine, dar asta-i felul ei de a fi tongue
ce-i ciudat e ca o iubesc pentru cine e big grin

| BiuL a răspuns (pentru rino90):

Eu am pierdut mult pentru ca ori am fost prea orgolioasa ori prea fricoasa sa spun ce simt si din pacate si baiatul era la fel. si s-au adunat multe chestii nespuse, am ajuns sa ne certam pentru toate prostiile, sa ne erevam aiurea pentru ca nu eram in stare sa spunem ce ne dorim si normal nimeni nu poate citi gandurile.
Nu fa aceeasi greseala ca mine.

| mixxjim a răspuns:

Nu ai deloc probleme emotionale, e normal sa simti nevoia sa fii iubit atunci cand iubesti. dc de-abia acum? pentru ca de-abia acum iubesti cu adevarat, sau iubesti cu mai multa intensitate sau pentru ca de-abia acum ea nu raspunde iubirii tale asa cum ti-ai dori. ti-as sugera sa nu insisti prea tare, sa nu "cersesti" foarte evident si insistent iubirea pentru ca o vei plictisi si enerva mai rau. incearca sa iei putina distanta, o sa va faca bine la amandoi, dar mai ales tie. nu o sufoca, altfel o sa te goneasca. fii alaturi cand are nevoie, fii atent, fii galant, dar nu o sufoca. daca stii ca asa e genul ei, nu o poti schimba prea mult. deci nu ai probleme emotionale, da?

| Analytical a răspuns:

O fata va fi intotdeauna mai "lipicioasa" dar si orgolioasa in acelasi timp! ea in primul rand vrea sa se asigure ca nu "este calcata in picioare" si atunci cand ofera sa fie convinsa ca merita cel mai mult acea persoana! pentru mine una, e important sa aiba incredere in mine si mai tarziu va vedea ca nu avea de ce sa se teama! poti iubi intens o persoana dar difera de la fete si fete cat de logice sau nu sunt ele. nu poti pune niste sentimente atat de profunde pe tava si sa fi dezamagit! e mai cruda rabdarea dar decat sentimente distruse, prefer timp si analiza asupra situatiei! cand iubesti parca nu mai poti gandi logic si nici sa dai inapoi. din cauza asta e nevoie de incredere si sunt sigura ca nu te va dezamagi! pe o fata o poti face sa te iubeasca prin simplul fapt ca tu existi dar acorda-i acest spatiu al ei si cand va fi sigura pe ea, sunt convinsa ca iti va bate inima mai tare ca acum pentru ea! te va iubi, te asigur.

| garetbora a răspuns:

N-ai tupeu sa mai faci un pas in relatia voastra, astepti de la ea mai mult dar poate si ea asteapta acelasi lucru... sfat? N-am inca