| Ingerasulll a întrebat:

Doresc sa ma ajute cineva daca se poate cu o problema!
Am o relatie de 1 an de zile cu o fata ne iubim dar problema sunt parintii ei la inceputul relatiei mele cu ea cand ma prezentat la parintii ei din momentul acela i-au interzis sa mai vb cu mine si sa tina legatura cu mine ca cica sunt vagabond ca arat nu stiu cum si ca sunt urat pentru ea si e spre binele ei sa nu mai vorbeasca cu mine, dar ea binenteles ma iubeste si nu a renuntat chiar daca am trecut impreuna peste multe greutati, eu am vrut sa incerc sa vb cu parintii ei dar ea nu m-a lasat pentru ca ii frica de taicaso, o data a vorbit cu mine la telefon si a batut-ode atunci ii frica sa mai afle taicaso ca are o legatura cu mine, va rog ajutati-ma daca puteti, nu m-ai stiu ce sa fac, trece si timpu si as vrea si eu sa imi fac o familie si nu stiu ce sa fac daca ea e fata potrivita pentru mine sau nu, eu o iubesc si ea ma iubeste dar parintii ei sunt Problema! ea are 18 si eu 23 de ani.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Alisa a răspuns:

Parca ar fi povestea mea ceea ce zici tu aici...eu am 18 ani (aproape 19) si prietenul meu 23 de ani. Avem o relatie de un an si 2 luni. Prin ce trece prietena ta trec si eu cu parintii mei, dar la mine problema fiind mama. Prietenul meu e la fel ca tine, a incercat de atatea ori sa vorbeasca cu ai mei, dar nu se poate. Avem o relatie ascunsa. Si eu am luat bataie de la mama, m-a tinut inchisa in casa fara telefon si laptop, departe de lume, etc...doar ca sa ma ia de langa el si tot nu s-a putut.
Tot ce-ti pot spune e sa nu renuntati daca intr-adevar va iubiti. Vorbeste cu ea si spune-i ca are tot sprijinul din partea ta orice ar face parintii ei, lucrul asta ii va da incredere si va putea sa ii infrunte cand va veni momentul. Daca aveti o relatie frumoasa si va intelegeti bine, intreab-o cum vede ea viitorul, daca te vrea alaturi de ea si daca va fi langa tine indiferent de ceea ce vor face parintii ei ca sa va desparta.
Mama mea tot asa vorbeste despre prietenul meu, l-a mai si sunat si l-a facut in toate felurile... offf.
Daca stiti ca va puteti descurca in caz de ea pleaca de la ai ei, continuati relatia, impreuna, stati alaturi unul de altul si nu lasati pe nimeni sa va faca rau.
Ar fi atat de multe de spus despre toate astea...chiar stau si ma gandesc ca fix prin aceeasi situatie trec si eu.
Multa bafta!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți încheia actele de stare civilă cu ea, este majoră și nu are nevoie de consimțământul părinților!
Întrebarea este alta, ai loc de muncă? Unde veți sta amândoi? Cum veți crește copii? etc?
Trebuie să vezi un pic peste situația dată ca să vezi ce poți face!
Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

Mai bine renunti acum desi te amagesti singur pentru ca ea nu va face nimic sa treaca peste decizia parintilor ei. si apoi s au terminat fetele mai flacau. stai linistit ca timp ai sa te insori. distreaza te. cauta fete pentru distractie. nu mai sta cu boticu pe labe pentru o fata. ooff ce copil esti. fii barbat.

Răspuns utilizator avertizat
| Kylexy a răspuns:

Styx daca te afli intr-o situatie asemantoare cand iti spui povestea uiti de gramatica copil de bani gata ce esti nu are rost sa te jignesc dar daca nu ai un raspuns pentru persoana care posteaza o intrebare evita sa raspunzi tantalaule.
Iar la intrebarea ta ingerasule:Conteaza iubirea dintre voi daca nu a ascultat de parinti ei inseamna ca stie cu cine vrea sa isi imparta viata, iubiti-va mult ca restul le ve-ti face impreuna. Mult noroc

| Georgiana05 a răspuns:

Banuiesc ca ea nu a terminat scoala, nu? Oricum, mai asteapta putin timp, las-o sa-si dea seama de situatie, si apoi vorbiti clar. Ii explici ca tu vrei sa intemeiezi o familie cu ea, ca o iubesti, si ca deja nu se mai poate, sunteti majori, si e viata voastra.Parintii ei ar trebui sa o inteleaga, nu mai e un copil, si ar trebui sa-si dea seama ca purtandu-se in felul acesta, o s-o piarda.
Daca ea inca doreste sa stea asa, cu frica, atunci eu zic ori s-o lasi balta, ca nu stie ce vrea, ori sa astepti in continuare pana cand ea va fi pregatita.

| Jelly_7813 a răspuns:

Parintii nu trebuie sa fie un obstacol in calea iubirii. incercati sa va ascundeti de ei cat mai mult.

| ramona_4785 a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat nu ar trebui sa va intereseze parerea altora; e timpul ca prietena ta sa se maturizeze si sa inceapa sa ia singura deciziile care o privesc pe ea si sa nu mai lase parintii sa decida in locul ei; daca ea nu are puterea sa faca asta pentru ea si pentru voi inseamna ca nu te iubeste suficient incat sa treaca peste cuvantul tatalui ei, sau pur si simplu nu stie ce vrea inca... poate ca mai are nevoie de timp dar daca aceasta situatie nu te multumeste ar trebui sa faci ceva(de ex.sa va mutati impreauna, dar bineinteles asta implica multe altele, daca tu crezi ca esti destul de responsabil sa ai grija de tine si de ea si ai suportul financiar de ce nu incerci?)dar asta iar depinde 70% de prietena ta, cat despre parintii ei iti spun eu ca nu are ce sa-i faca la un moment dat se va impaca cu situatia, asa le este greu la inceput sa accepte, doar tu nu traiesti cu ei, traiesti cu ea iar daca nu stiu ca aceepte asta sunt niste parinti cretini; iar daca te gandesti ca esti singurul care atrecut prin asta iti spun sa stai linistit pentru ca in situatia ta se afla cel putin 50% din tinerii care se iubesc; iti doresc mult succes si nu renunta asa usor la iubirea ta pentru ca nimic in lumea asta nu merita sacrificiu mai mare decat ea.papa!happy

| Deny93 a răspuns:

Daca esti sigur ca o iubesti sh ca vrei sa fiti impreuna asa cum se zice" Pana la adanci batranetii" e ook, nu trebuie sa va intereseze de parerea lor! insa demonstreazale parintilor ei ca esti un barbat responsabil, ca poti avea un loc de munca stabil, ca esti in stare sa faci orice pentru relatia ta cu ea, dar sh ea la fel! Explicale ca nu esti asa cum zic ei, dar sh demonstreazale asta. sper ca te-am ajutat:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu greu... dar totul o sa se rezolve sigu adica daca esti vagabont sau fata ta cere pumni partea a doua... laughing