| teso :) a întrebat:

Doresc sa stiu cat timp dureaza un divort... vreau sa divortez, stau in italia.am un copil cu sotul meu(are 4 ani). am parasit domiciliul, acum sunt cu o alta pers.am o fetita cu el.noi suntem de comun acord.casa ii ramane lui, mie copilul.nu vreau pensie alimentara, nu vreau nimic de la el...eu la proces nu pot sa ma prezint.am hotarat sa imi iau avocat...va rog din suflet sa imi rasp.multumesc

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite iti voi spune exact cum sta treaba:in primul rand iti trebuie un avocat bun, trebuie sa-i faci imputernicire in care sa specifici ca tu lucrezi in alta tara iar el sa te reprezinte la procese singur, nu va dura prea mult datorita faptului ca sinte-ti de comun acord, important este ca fostul sot s se prezinte la proces si sa specifice ca copilul iti va fi dat tie, tu zici ca nu vrei pensie alimentara de la el dar ai grija ca el te poate da la parasire de domiciliu si te poate decadea din drepturile parintesti si iti poate lua si copilul si casa si vei plati si pensie alimnentara, deci ai grija cum isi va face jocul.In 5 luni se poate termina cu bine daca sotul tau bineinteles nu iti face probleme de alt gen. Sper ca tot ceea ce ti-ai propus sa se realizeze.Bafta si mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este și un copil la mijloc. Durează un pic mai mult, preț de 5-6 luni, dar cu un avocat bun poți divorța și mai repede.
Mult noroc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa te influentez pe o pista gresita, avocatul iti poate spune daca e cum zic eu: "poti face o tranzactie in scris cu sotul tau pe care treceti intelegerile si semnati amandoi" avocatul sa-ti spuna cum acel text trebuie sa fie corect scris, apoi tu il scrii il semnezi si il trimiti prin posta in Romania, in acelasi plic sa trimiti si imputernicirea avocatului - apoi avocatul il cheama pe sotul tau sa semneze tranzactia! o tranzactie scrisa si semnata de ambele parti are valoare in fata judecatorilor si e utilizata pentru Hotararea judecatoreasca (nu uita ca dupa Hotarare trebuie sa urmezi si etapa de executie sau asa ceva). Succes!

| teso :) explică:

Cunoaste cineva un avocat din botosani? multumesc ast raspuns