| anonim_4396 a întrebat:

Doresc să știu, dacă un cuplu, doi tineri care se iubesc sincer și care nu vor să dezbine ci să unească (ea baptistă/botezata și el ortodox/botezat) decid să își unească destinele și ambii (de comun acord), frecventând ambele lăcașe de cult (biserica și casa de adunare) doresc să păstreze ambele religii într-un același Dumnezeu, astfel: ea să se boteze și la ortodocși, iar el și la baptiști; drept urmare căsătoria religioasă să se facă în sânul ambelor lăcașe de cult cu binecuvântarea dată de pastor și căsătoriti de preot (ordinea este irelevantă). Există această posibilitate? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Teoretic ar trebui să fie posibil.
Practic însă, multă lume s ar supăra.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Si copiii vor fi botezati unde?
Casatoria in ambele biserici arata ca de fapt nici unul nu tine prea mult la confesiunea lui, caz in care eu unul as opta doar pentru căsătoria civilă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa de sincer se iubesc incat unul nu ar renunta la povestea lui imaginara...

| dullcat a răspuns:

Intr-o lumea ideala ar exista aceasta posibilitate.In realitate, din punct de vedere religios, nu.

| Eireann a răspuns:

Nu, nu e ca dubla cetatenia. Canada nu crede ca Romania greseste ca exista - de aia poti sa ai dubla cetatenie.
Faptul ca intrii in casa lor de adunare si te rogi alaturi de ei este un pacat in opinia Bisericii Ortodoxe.

| AliGab a răspuns:

Nici in caruta, nici in teleguta! Ce sa uniti soro? Dupa tipic, un ortodox nu se poate casatori cu cineva de alta religie. Mi se pare bataie de cap si de joc ce spui tu in intrebare

| TheGentleman a răspuns:

Din moment ce catolicii și ortodocșii pot face cununie în ambele biserici, nu văd de ce nu s-ar putea...

| KovacsB a răspuns:

Se zice ca cel mai inteligent cedeaza.
Aceeasi carte de povesti alte obiceiuri.
Vedeti si voi unde se cer bani mai putini.

| Xox0 a răspuns:

Nu mai bine faci cununia civila si va vizitati unul pe celalalt la biserica de care apartineti din moment ce vreti sa va pastrati religia?

| Popescuelena96 a răspuns:

Ideea e să se păstreze ambele religii, să nu renunțe niciunul la religie. Și-atunci, nu se poate să se boteze fiecare în religia celuilalt … un fel de dublă cetățenie, în acest caz, dublă religie, iar căsătoria să fie în ambele părți iar masa festivă, una mixtă. Pe viitor, copilașii binecuvântați la baptiști și botezați la ortodocși?