| GuessWho a întrebat:

Draga TPU m`am gandit sa scriu caci aici voi putea gasi raspunsurile de care voi avea nevoie.
In aceasta seara am avut cu tatal meu o cearta foarte urata...[nu e tatal biologic]. de obicei ne intelegem super ok. dar in seara asta s`a suparat foarte tare pe mine ca de ce ma machiez atunci cand ies afara. i-am spus ca nu ma machiez strident si atunci a inceput sa tipe la mine ca ma da dracului.am mai mult de o ora de cand plang pentru ca nu stiu cum sa imbunatatesc relatia cu el.acum nu mai am voie afara pentru urmatoarele...3 zile.
Nu mi se pare ceva normal.caci mama e plecata toata ziua la servici.si fac treaba mai mereu prin casa. sora`mea.fiica tatalui adevarata. are voie intotdeauna sa iasa afara fara a face nimic in casa.nu zic ca face diferentse intre noi pentru ca n`as fi a lui...doar ca uneori mi se pare ca-mi vorbeste cu dispretz.
Ce`ar trebui.sa fac?
Cum sa imbunatatesc relatia cu el?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, pentru ca tatal tau vitreg CHIAR face diferenta intre voi doua. Dar este spre binele tau, tu vei iesi "antrenata" din treaba asta si vei da piept mai usor cu greutatile lumii.
In privinta machiajului ar trebui sa o lasi mai usor, chiar usor de tot, nu te face el mai frumoasa acum dar cu siguranta te va uratii rau tare peste vreo 5-10 ani, asa ca mai bine ai lua tu decizia asta, sa nu mai folosesti machiaj decat cu ocazii cu totul speciale.
Da-ti jos machiajul si vorbeste cu el, intreaba-l de ce s-a suparat asa de tare, ca nu te-ai gandit ca asta il va supara si ca nu vrei sa-l mai vezi suparat din pricina asta, ca nu vei mai face asta decat daca ar fi o ocazie speciala. Cred ca si el te va intelege si o va lasa mai moale, tu ai spus ca va intelegeti bine de obicei.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Didu,
Pentru un raspuns bun ar fi trebuit sa ne indici varsta ta. Pornesc de la ipoteza ca esti o fetita de cca 12-14 ani si atunci inclin sa-i dau dreptate tatalui tau vitreg. Si eu consider ca fetitele de aceasta varsta si chiar mai mari n-ar trebui sa se machieze, dupa mine arata cu mult mai bine naturale. Daca vrei sa te impaci cu el atunci poti avea o discutie, cere-i scuze ca l-ai suparat si promite-i ca-l vei asculta pe viitor. Nu spui nici ce varsta are sora ta vitrega, e mai mica decat tine ori ma insel eu? Asa mi-as explica faptul ca ea nu face nimic in casa si ca tu faci. Oricum ar fi tine cont de zicala "Vorba dulce mult aduce!" e verificata in practica, ti-o spune un om varstnic. Succes si numai bine!

| GuessWho explică:

Adica ce`ar trebui sa fac sa ma inteleg bine.cu el?

| GuessWho explică:

Multumesc mult.pentru toate. sfaturile date.intr`adevar in dimineata asta.am incercat sa vorbesc cu el.insa tot morocanos era. sper ca totu` sa fie okey.si mi-a spus ca nu are nimic impotrica ca ma machiez ci doar ca petrec cam mult timp in oglindablushing
Eee...asta e adevarat. uneorilaughing
Multumesc din nou.si.
P. S: am 14 ani si sora mea 11happy
Oricum mi-am dat seama ca de fapt el ma adora dar aseara avusese o faza mai proastahee hee

| GuessWho explică:

Zenithf nu face diferenta intre noi.ba uneori mama avea impresia ca ma iubeste mai mult pe minelaughing

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Mai intai trebuia sa spui si tu cati ani ai.tongue. Asa: poarta o discutie cu tatal tau.vitreg si apoi si cu mama ta. Spune-i mamei tale ce te deranjeaza la el. Iar in privinta machiatului eu te-as sfatui sa nu te mai machiezi. Un gloss de buze ceva...mergewinking Dar nu rimel, fard etc. Din cauza ca esti prea mica, de aceea nu te lasa sa te machiezi.winking Succes cu tatal tau:* [aa:d si atunci cand vorbesti cu el sa NU ridici tonu' la el!winking pentru. ca apoi se enerveaza si nu o sa mai puteti avea o discutie 'tata - fiica'. Daca el ridica tonu' la tine, tu sa-i vorbesti lui tot cu calm.on the phonePa-pa:*. Sa-mi spui daca te-ai "impacat" cu tatal tau.happy

| foxi a răspuns:

Simplu! iti spun un proverb! mielul bun suge la doua oi, iar care e al dracului nici la ma-sa! trage tu concluzii!

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Lolstraight face. Tatal tau cam exagereaza cu pedepsele. Spune'i mamei tale ce s-a intamplat ca sa ii explice ca a gresit.Sau te poti duce tu la el cand este mai calm si spune'i ca iti pare rau ca v'ati certat, dar nu te'ai machiat chiar asa de tare si ca daca il deranjeaza asta sa iti spuna si nu te vei mai machia asa.

| robertino87 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si explica-i ceea ce se intampla. Cerei sfatul, ea stie cel mai bine ce trebuie facut. Spune-i exact ce ai pe suflet asa cum ai scris aici pentru ca ea poate sa decida pentru tine!

| Adriana_8922 a răspuns:

Ar trebiu sa i spui mamai tale. sincer eu nu as suport un astfel de om.in fine

| AlndChocolate a răspuns:

Daca ai peste 15-16 ani nu mi sa pare normal ca sa aiba ceva impotriva in legatura cu machiajul.eu in locul tau i-asi spune mamei:uite mami ce e, tata se tot ia de mine din motivele x, ce sa fac
iar in legatura cu sora asta a da vitrega, ne-vitrega.nci n-ar trebui sa o bagi in seama pentru ca ea vede ca tie iti cam este putin ciuda.
daca esti intelegatoare si nunumai poti imbunatatii relatia cu tatal tau, ascultandu-l.ca sa ii areti ca esti fata cuminte. daca asta nu merge inseamna ca nu tu esti probla ci el...eu iti urez bafta si sper sa imbunatatesti relatia cu dumnealui.ca doar asa e frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi sa se duca-n p***a masii ca nu e taicato, deci sa-si vada de treaba lui si ca te machiezi cum vrei tu sau cum iti permite mama sau tatal tau (cei adevarati).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi sa se duca-n p***a masii ca nu e taicato, deci sa-si vada de treaba lui si ca te machiezi cum vrei tu sau cum iti permite mama sau tatal tau (cei adevarati).

| dianaBanana a răspuns:

Poii1) incearca si u sa nu te mai machezi-cel putin pentru un timp, ca doar nu o murii lumea. 2) incearca sa vb cu "sorata" sa vb cu tatal tau ca sapoti iesii afara, PROFITA JI U...roago sa vb cu tatal tau si dupa un timp sa te lase sa te machezi si; toti parintii vb uneori cu dispretz copiilor prin simplu fapt ca se cred mai maturiwinking sper ca te-am ajutat