| smartalogu a întrebat:

Dragi TPU-isti. Am incercat sa v-a raspund la intrebari cum am stiut mai bine. Acum a venit randul sa imi intoarceti si voi favoare. Am o mare dilema si nu stiu cum sa o rezolv.

Se da:
Acum 2 luni am cunoscut o fata foarte draguta. De atunci tinem legatura prin telefon, in general prin mesaje, foarte rar prin voce datorita semnalului. Am prins mare drag de ea si se pare ca si ea de mine. Subliniez ca nu ne-am vazut nici o data DAR din descrierea facuta de ea este exact ce am cautat pana acum si nu am reusit sa gasesc. Ca sa scurtam problema, imi place absolut tot la ea cu exceptia urmatoarelor 4 puncte:
1. fata nu vine dintr-o familie prea instarita (cred ca intelegeti ce vreau sa zic)
2. dupa terminarea liceului nu a mai continuat studiile
3. eu sunt genul mai pupacios, si imi place sa fiu cautat de 10 ori pe zi sa stam de vb, sau pur si simplu sa imi spuna cat de mult ma iubeste. Pt cei care v-or intreba, dar tu faci ce ceri, da. O caut cate o data si de 10 ori pe zi sa o intreb ce mai face si deschid cate un subiect de discutie. Cand raspunde ma trezesc cu intrebari de genul: "Buna, ce mai faci? Dar dc nu vrei sa mai stam de vb?" Ceea ce ma lasa rece.
4. Si aici e durerea cea mai mare. Dupa cum am mai precizat, punctele 1. 2. 3. sunt relativ minore, pot sari peste ele, si in consecinta am planuri mai mari cu fata. As vrea ceva mai mult de la ea. Ea e ceva mai potolita ca mine si mi-a explicat ca atunci cand ne vom vedea v-om trage concluziile de ce v-om face in continuare. Daca ne v-om placea mergem inainte, daca nu ramanem prieteni. Ca sa revin totusi la problema, de curand in urma unui consult medical a aflat ca NU POATE AVEA COPII. Pe mine ma roade problema asta si chiar nu stiu ce sa fac. Sa merg mai departe, sa nu merg mai departe, chiar nu stiu.

Se cere:
Un sfat cat se poate mai la obiect, as prefera de la persoane mature, care iau in considerare TOT ce conteaza intr-o relatie. Am primit si sfaturi de genul "Pai daca o iubesti asa mult cum sa renunti la ea?". Dar majoritatea sfaturilor au fost "Din moment ce vrei copii, cred ca sti ce ai de facut.".

P. S. Dupa cum am mai spus, punctele 1.2.3. sunt cat de cat minore. Pentru partea financiara, pot duce singur toata "casa". Pentru partea educativa, am hotarat ca sa o tin eu la facultatea de medicina, unde a zis ca ii place, iar pentru partea cu comunicarea, sa zicem doar ca eu sunt mai pupacios si cer cam mult de la fete, sau nu le inteleg. Mentionez ca in trecut cea mai lunga relatie a mea a fost de 3 saptamani, deci in consecinta NU am experienta de loc la fete.

Orice comentariu rautacios (mai ales din partea baietilor, ca pe iei ii stiu asa va fi penalizat). NU VOI DA NICI UN PREMIU (FUNDITE, CIOCOLATE, BOMBONELE, SAU ALTE DULCEGARII), PENTRU CEI CARE IMI RASPUND LA INTREBARE CAT MAI LA OBIECT. Am nevoie de un raspuns sincer, nu pentru premii. O zi cat mai placuta in continuare.

24 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Dragul meu am sa-ti raspund in modul cel mai sincer cu putinta. Aparent totul e ok. esti indragostit de o persoana care nu ai vazut-o niciodata, fa primul pas si cunoaste acea persoana, vezi daca sunteti compatibili si se poate inchega o relatie de viitor. Nu promite nimic si vezi daca se merita sa te implici mai mult. Din punctul meu de vedere iti doresc sa fii fericit alaturi de omul drag pana la adanci batranete.

| mariaw a răspuns:

Intr-adevar, primul lucru pe care ar trebui sa-l faceti acum e sa va vedeti, sa interactionati. Nu poti trage concluzii de casatorie doar pe baza unor mesaje de pe telefon. Si din ce cred eu, nu o cunosti nici 50%, dar nu e vina ta, cam atat poate filtra acest mod de comunicare. Esti indragostit de ceea ce speri tu ca reprezinta pentru tine, deci planificati-va o confruntare fata in fata si vezi cate din aceste lucruri minunate care le vezi la ea ti se confirma.
Daca treceti de partea asta, sa ma urnesc si eu la punctu 4. Daca toate femeile care nu pot avea copii ar fi marginalizate, ar fi cu mult mai multe persoane singure. Nu e vina ei, dar in astfel de situatii poate compensa progresul din stiinta: fertilizare in vitro(daca mai exista sperante), mama surogat-sau mama purtatoare, adoptie. Dar la momentu oportun(cand vei sti mai multe despre felul problmei ei), veti putea lua o decizie.
Dar, revin, ia-le pe rand, iar acum prioritate are intalnirea voastra. Cine stie, poate o sa te intoarca la 180 de grade treaba asta. Pana atunci lasa planurile de viata si de planificare a batranetii pe prispa casei si bucura-te de tinerete.

April
| April a răspuns:

Parerea mea este sa nu iei nicio hotarare pana nu va veti conoaste; discutiile acestea in spatiu virtual, chiar daca sugereaza anumite trasaturi de caracter sau intentii binevoitoare, acestea nu sunt suta la suta adevarate.Numai atunci cand veti fi fata in fata vei sti sigur cine este persoana cu care acum schimbi informatii; de altfel nu stii decat ceea ce-ti spune ea.Cand o vei intalni in realitate vei sti cu siguranta daca este cu adevarat ceea ce iti doresti tu. Dincolo de vorbe, personalitatea cuiva se dezvaluie prin tot ce face, prin limbaj corporal, gestual, priviri.Nicio discutie virtuala nu valoreaza cat o simpla strangere de mana reala.Atunci vei sti singur daca tot ceea ce intentionezi sa faci merita facut.Deocamdata,din ceea ce ne spui deducem ca esti un om generos, dispus sa faca sacrificii pentru faptura iubita, dar cinstit vorbind ea pare mai retinuta si realista decat tine fiindca e prudenta si se gandeste si la posibilitatea de a nu gasi in tine ceea ce cauta. Mi se pare corect faptul ca nu ezita sa -ti spuna adevaruri pe care ar fi putut sa le lase pentru momentul cand va veti vedea, insa asta ar putea insemna si ca nu-si pune mari sperante intr-o eventuala relatie.Cred ca prima voastra intalnire in realitate va fi decisiva, atunci inimile voastre vor afla singure, fara ajutorul nimanui daca sunt destinate una alteia.Caci adevarat este ceea ce se spune ca vedem bine numai cu inima.Mult noroc!

| D A R i U t S s A a răspuns:

Ce problema. off

Acum, ce iti pot spune ascuta-ti si tu inima, sufletul daca tu ti la ea si vrei neaparat sa iti imparti viata cu ea este alegerea ta si una buna daca ai decis sa o ti la facultate si sa-i dai un rost mai mult in viata bravo tie.
Acum asteapta si tu sa va vedeti sa vezi cum evolueaza intalnirea etc. poate fetei nu ii place de tine sau chiar invers.deci iti spun sa mai astepti si sa nu iei hora inainte.
Sa auzim vesti bune dupa intalnire. si multa multa bafta!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cred ca fata are dreptate mai multa decat tine. Cum poti totusi iubi in totalitate pe cineva pe care nu l-ai vazut si nu l-ai atins niciodata? Mai ales ca tu nu ai experienta in acest domeniu. Exista o atractie, intr-adevar, dar abia la contactul fizic va veti da seama amandoi daca este ceva serios si de viitor sau nu. Daca intr-adevar o vei place foarte mult nu ar trebui sa conteze faptul ca nu poate face copii. O iubesti asa cum este, si gata. Aceasta situatie nu este un stigmat, iar daca este tanara, nu este exclus sa se rezolve aceasta prin tratament in viitor. Din punctul de vedere respectiv speranta moare ultima. Da-mi voie sa-mi expun o parere personala in ceea ce te priveste: daca tu ai expus deja aici o dilema in ceea ce priveste situatia ei financiara si studiile deja de-acum, nu cumva vei da inapoi cand te vei vedea in fata faptului implinit? Cred ca ea ti-a intuit perfect firea si de aceea este asa de potolita, cum spui tu. De fapt este inteleapta si incearca sa se protejeze de un eventual esec. Nimanui nu-i plac dezamagirile, deci ii dau dreptate. Daca primele trei puncte sunt pentru tine "cat de cat" minore, pentru mine inseamna de fapt ca nu sunt deloc minore, iar pentru ea cu atat mai mult. Gandeste-te ca facultatea de medicina, daca nu este in aceeasi localitate, ii va ocupa tot timpul, ori dupa cum te percep eu, te vei satura sa o ajuti din primele luni. Parerea mea este sa o lasi sa decida pe ea, caci gandeste mai mult, iar daca pe tine te domina atat de mult de fapt partea materiala, gaseste pe cineva care are ce-ti doresti: bani si studii, dar nu suflet. Ramaneti prieteni, caci este mai bine asa, desi si de aceasta prietenie ma cam indoiesc. Prietenia are si ea toleranta, daruirea si principiile ei. Trebuie sa fii in stare sa o intretii. Numai bine!

| smartalogu explică:

Ca o mica adaugare. Fata POATE avea copii, dar nu poate duce sarcina pana la capat datorita unor probleme cu coloana. Si da, sunt constient ca fata e mai chibzuita decat mine, nimic de zis. Multumesc mult de sfaturi. Oricum aveam o intalnire programata in 2-3 saptamani, momentan avem amandoi cate ceva de rezolvat. Sa imi tineti pumnii big grin.

| gabriela_3062 a răspuns:

Eu cred ca o sa-ti dai seama de raspuns atunci cand o sa va intalniti fata in fata. Ai dreptate la problema cu copilul dar daca voi o sa va placeti asa de mult eu cred ca se va rezolva si asta deoarece medicina a evoluat. Din ce am citit am inteles ca dupa atatea cautari ea este singura fata care cat de cat se incadreaza cerintelor tale deci are ea acel ceva special. Cred ca ar trebui sa va intalniti cat mai repede.

| Hombre a răspuns:

Am citit raspunsurile celorlalti si nu mai am ce adauga, sfaturile lor sunt obiective si cu sens. Analizandu-le si cred ca stii ce ai de facut. Am pumni stransi. Succes.

| Floreenofficial a răspuns:

Imi vine sa plang.Ma gandesc ca totul ar fi fost perfect daca putea avea copii.NU te supara ...ma gandeam ca nu stiu, daca o iubesti mult de tot ati putea adopta 1, 2 copii. Dar daca vrei copiii tai neaparat...nu stiu ce sa zic.Si ii cresteti impreuna. Cel mai rau cred este faptul ca esti indecis.Nu prea stii ce sa faci.Cred ca esti ca mine o persoana sensibila si ti-ar parea rau daca te-ai desparti de ea.In astfel de cazuri eu nu as cere sfatul nimanui ci as face cum simt eu ca e mai bine.

| smartalogu explică:

Pentru BlueBoy, eu sunt pentru adoptie, ea momentan a zis ca nu. Citez: "Nu vreau sa cresc copii altuia".

| danbnz a răspuns:

Fata de tot ce au spus ceilalti as vrea sa adaug ceva: cred ca ti-ai facut cam multe planuri de viitor pentru o relatie care deocamdata e doar virtuala. Intilniti-va, petreceti ceva timp impreuna ca sa va cunoasteti mai bine si in viata reala... Consider ca asa cunosti o persoana mai bine, fata-n fata, s-o vezi cum reactioneaza pe viu la diferite aspecte ale vietii. Punctele1, 2, 3, 4 mi se par probleme minore, unde exista vointa si dragoste nimic nu e imposibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu. mi se pare normal sa nu primesti o traista pana nu stii ce e in ea. poate fi o vipera nu-i asa? cunoasteti-va personal. legati o prietenie, si discutati, toate problemele puse aici .amandoi.ier unele nu conteaza.starea materiala, sarcina, studii, astea se rezolva pe parcurs.ca de aia e viata, sa traim si sa facem fata problemelor. iar copilul, nu e cum zice omul ci e cum vrea Domnul.

| EUSIATIT a răspuns:

E o pb destul de delicata. nu ti voi puncta fiecare intrebare. Te invat insa [ si sfatul vine de la o mama] Nu depune multe sentimente pe nimic adica pe ce nu ai vazut. cunoscut etc pentru ca vei suferi mult atunci cind vei fi pus in fata anumitor lucruri pe care le asteptai si nu vor fi cum doresti. aceeasi pb are si baiatul meu si daca nu poti sa ti controlezi sentimenmtele vei suferi. Nu te avinta si ti face planuri ca tu poti faceN lucruri pentru ea ca s ar putea sa iei teapa. Cind se va vedea cu sacii in car te va lasa

| anna01 a răspuns:

Se vede ca nu ai experienta, saraca fata poate vrea sa se bucure de relatie, mai ales ca nu are grija copiilor-nu vreau sa sune rautacios. Iar sa te oferi sa o tii la facultate, si mai ales medicina, ...ai o mina de aur in spatele blocului?! Esti prada perfecta pentru fete-lipitori de portofele.Usurel, cred ca o sufoci cu prea mult zel, sunt 2 luni, relax.Nu toate fetele vor sa fie cocolosite asa si nici sa li se planifice viitorul cu usurinta.Ma mir ca nu ai programat-o la o fertilizare in vitro-poate te-a mintit cu boala ei, sa-ti reteze din scurt marile planuri de familist. Fata are un comportament normal in stadiul acesta, INCIPIENT, al relatiei.Vad ca gandesti oarecum bine, iti inteleg dorinta de a o face fericita si implinita-cu scoala, copii, familie- dar s-ar putea ca aceste dorinte sa existe DOAR in capul tau de indragostit, nu-i exclus.Las-o se se bucure de tinerete si de relatie, nu o presa, fii atent LA CE VREA EA, NU TU.

| Paris a răspuns:

Sunt foarte obiectiva, sincera sa fiu mi se pare ca dramatizezi putin, daca ai fi cunoscut-o, daca ati fi avut o relatie macard e cateva luni, ar mai fi fost ceva. dar tu nu ai vazut-o, nu o cunosti, e foarte usor sa te prefaci ca esti intr-un anume mod prin intermediul mesajelor. Eu sunt fata si personal nu as accepta un baiat sarac (pentru ca nu vreau sa fiu eu cea care tine casa, suntemun cuplu trebuie sa contribuim amandoi) prost (pentru ca scuza-ma, in ziua de astazi, sa ai doar liceul, e ceva grav; pana si oamenii din spatele tejghelelor la magazine au o amarata de facultate) si care culmea, nici nu poate sa imi ofere un copilas, care este cel mai de pret dar pe care insusi Dumnezeu ni-l face. Parerea mea este ca poti da inapoi, nu este iubire intre voi, este o atractie nebuneasca, dar atata timp cat lucrurile nu sunt clare si exista anumite nemultumiri, de ce sa continui cand, daca ti-ai dori, ai putea sa renunti? Nu depinde nimic de sfatul nostru, depinde de tine, daca vrei, daca poti sa traiesti alaturi de o femeie ca domnisoara. Eu ti-am spus, nu as putea nici macar sa am o relatie, nici nu mai vorbesc de casatorie, alaturi de varianta masculina a celei pe care o descrii tu. In speranta ca ti-am putut fi de ajutor, P.

| nobody_9468 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce iti faci atatea planuri, care imi este teama ca vor fi naruite...adica inca nu aveti o relatie si dupa cum ai spus si tu, ve'ti hotari daca ve'ti continua cand va ve'ti vedea.

Chestia ar fi sa va placeti, sa va iubiti, sa va casatoriti... iar dupa toate astea sa te gandesti la copii...

Bafta.

| fabiola a răspuns:

As fi curioasa ce zodie esti? Pari o fire tipicara care monitorizeaza tot, programeaza sentimente si trairi! E buna matematica si chiar mi-a placut intotdeauna, dar in dragoste nu merge! Asteapta prima privire in ochi, primul sarut, prima imbratisare si pe urma rezolvam punct cu punct problema ta.Bafta la prima intalnire!

| cristy26 a răspuns:

Salut. eu ti-as da un sfat...adica ce as face eu in locul tau.
Daca zici ca ti la ia si o iubesti eu nu cred ca ar fi o problema ca nu poate face copii. nu este vina ei ca are probleme de ganul asta. exista multe cupluri care au aceasta problema dar au trebut peste ea...asa cum se spune DRAGSTE DEPASESTE ORICE LIMITA. eu zic ce se poate infiia un copil si nu ar mai fi problema. acum totul depunde de ce decizi tu...nu te lua dupa ce spun eu sau altul. ESTE VIATA TA. Tu esti singurul care stie cel mai bine ce are de facut. O zi placut in continuare

| nicola_2278 a răspuns:

Buna.
Aceasta relatie virtuala dureaza de 2 luni, timp in care nu v-ati vazut niciodata, nu stii ce mimica face atunci cand faci, spui ceva care o deranajeaza. Nu ca ar conta dupa 2 luni sa va si vedeti, dar iubirea nu poate aparea dupa 2 luni in care nu i-ai vazut privirrea sau zambetul. Poate fi o atractie dupa voce, poate esti indragostit, dar iubirea e mult mai profunda. Intre altele, doar iubirea profunda iti poate da raspunsul la intrebarea ta (nr4), iar un raspuns de la oricine gen:''las-o'' sau ''continua'' nu ar fi cinstit din partea noastra sa ti-l dam. Tu trebuie sa fii cel care are maturitatea si responsabilitatea raspunsului.
Sa nu te sperie faptul ca cea mai lunga relatie pana acum a fost de 3 saptamani, e bine sa cunosti mai multe tipologii de fete la inceput si sa inveti din fiecare relatie cum sa te comporti cu ele.
Asa ca nu-i bai...crede-mahappy
Numai bine si iti doresc sa iei singur decizia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu in viata nu conteaza prea mult situatia materiala ai fi preferat una bogata care sa isi bata joc de tine? bogatii sunt infumurati mai tarziu poate ti-ar fi reprosat ca ea este foarte bogata spre deosebire de tine! si in zilele noastre baiatul trebuie sa aiba casa, iar daca nu are o face impreuna cu v\iubita sa, viitoarea nevasta! Nu si-a terminat studiile! hmmm...nu e prea bine insa acum nu mai ai ce face, a fost alegerea ei! poate a impiedicat-o si pe ea ceva, poate nu a a vut bani (ca stii si tu cati bani iti trebuie in ziua de azi-sa platesti cursuri, caminul, mancarea, etc)viata nu e asa usoara asa cum o vezi tu! In cazul problemei de la punctul 3 e normal asta nu e o problema! stii intr-un cuplu asa este mereu unul e mai aflectuos si altul mai putin aflectuos(asta nu inseamna ca nu exista iubire!) o fata si un baiat se completeaza reciproc(ca yin si yang)Asa e si in cazul meu(un caz concret-am un iubit de 2 ani si noi avem planuri serioase si ne-am mai certat pentru ca eu ii dau mesaje il sun si el imi da rar, cand il suna ma lasa pe mine sa vorbesc aproape numai eu! am luat masuri in privinta acestui lucru crede-ma ca situatia se poate remedia!(deci ceea ce ai scris la punctul 3 nu e foarte grav-aproape deloc) Am citit cu interes intrebarea ta si in legatura cu''NU poate avea copii" nu prea pot sa ma pronunt! Depinde de cat de mult tiii tu la ea! din moment ce nu v-ati vazut nu pot sa spun sau sa spui tu ca ''nu mai poti fara ea'' insa trebuie sa te gandesti ca acesta este un lucru important si ca ''a face copii''e un lucru minunat! ai idee ce inseamna pentru o femeie sa nu mai faca copii? e o trauma! eu mi-as dori moartea! sunt fata! deocamdata nu am copii dara e normal sa-mi doresc sa am sa-i iubesc sa-i protejez impreuna cu ceea ce iubesc cel mai mult-iubitul meu! Poate(sigur) nici ea nu-si dorea sa i se intample acest lucru! Daca tu vrei sa o iubesti sa fi cu ea toata viata in fericire, dragostea unui camin puteti adopta un copil (si ati face o fapta buna)dar nu va fi copilul tau! acum esti tanar te gandesti ca poate vei trece si peste asta insa va veni clipa in care tu ca barbat iti vei dori ''un mostenitor'' si il vei face-cu alta- si pe ea o vei rani foarte tare pentru ca ea va spune''de ce doamne nu am putut avea si eu copii?''Sa stii ca alegerea nu e usoara nici pentru tine nici pentru ea!
Sfatul meu:gandeste-te bine daca esti dispus sa treci prin greutati alaturi de ea si sa accepti faptul ca ea nu va putea avea copii(daca esti pregatit eu va doresc toata fericirea din lume insa daca nu esti mai bine las-o, uit-o cu siguranta ea isi va gasi si ea un barbat care ''nu poate avea copii''(nu neaparat)! Succes in legatura cu decizia ta!
App:am cunoscut un cuplu in care ea nu putea avea copii si au fost foarte fericiti impreuna, au adoptat o fetita si deoarece era mica trebuia sa-i faca botezul in ziua botezului tatal adoptiv al fetitei a murit(calcat de tren) in timp ce se ducea sa ia bautura pentru botez! vezi? viata e cruda! dar ei erau fericiti!

O zi frumoasa! pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incepem.deci,inainte sa tragi niste concluzii in legatura cu relatia voastra viitoare, luand in considerare si problema 4 ( nu poate avea copii), ar trebui sa va cunoasteti, personal, si daca se poate sa depasiti "granitele" sa zic asa. unei relatii "de un suc", sau ceva de genu, adica sa ajungeti sa va cunoasteti foarte bine, sa afli daca ea chiar merita ( si vrea) sa faci sacrificiile alea pentru ea, adica sa o tii in facultate, sa te ocupi tu de casa, sa iti controlezi "iesirile pupacioase". Chiar daca pare fata mult visata, poate in realitate nu este straight face, deci cum am zis mai sus, incearca sa depasesti niste 'granite'. Daca nu te dezamageste, si este sincera, este tot ce ai asteptat, problema 4 nu ar trebui sa fie un impediment.Sunt foarte multe cupluri, care nu pot avea copii ( problema venind uneori si din partea barbatului); puteti foarte bine adopta un copil, si sa il cresteti ca fiind al vostru, intr-adevar, poate nu asta este ce ti-ai dorit, dar daca o iubesti.si.pana la urma, vei ajunge sa iubesti si copilul altuia, deoarece il vei vedea cum creste sub ochii tai, muncesti pentru el.Numai in cazul in care tu esti genul care nu prea agreeaza ideea adoptarii, ar fi o problema.Pana la urma, daca va iubiti, restul vine usor de la sine cu putin efort.

Sper ca o sa te ajute cu ceva sfatul meu. O zi buna!

| crystyanr a răspuns:

În primul rand nu sti daca vei fi cu ea sau nu, ca am inteles din cate am citit ca inca nu te-ai intalnit cu ea, iar daca cumva totusi va veti intalniti si va hotarati sa va luati, ca o ultima solutie la problema ta(daca nu cumva si ea vrea)am inteles ca principala ta problema e ca-ti doresti sa ai copil si ea nu poate. O ultima solutie ar fi ca sa infiati un copil sau sa va iubiti asa cum a fost dat sa fie.Sincer imi pare rau ca stiu cum e cand vrei sa ai ceva si nu poti, dar adevaru e nu sunteti singurii, si sunt multi in situatia acesta. Ori cum va doresc noroc in viata in azul incare va luati.

NOname
| NOname a răspuns:

Eu cred ca "smartalogu" stia de la inceput foarte bine tot ceea ce incercati voi sa-i explicati (cunoaste-o, nu te grabi, vei hotara dupa...), dar ca orice om, isi pune si el tot felul de intrebari, are multe ganduri si planuri de viitor, multe semne de intrebare, indiferent in ce stadiu de dezvoltare se afla relatia lui. Dar probabil vrea sa stie macar intr-un procent de 80-90 la suta ce decizie va lua in ceea ce o priveste pe fata inainte de ai fi zdrobita inima, de a se indragosti atat de mult, incat sa nu mai poata trai fara acea fata, inainte de a o cunoaste. Acctioneaza instinctul lui de conservare, de autoaparare. "smartalogu" nu vrea sa ia de acum o hotarare care o sa fie batuta in cuie, ci vrea sa afle pentru el insasi, daca in caz ca relatia va evalua, el va fi in stare sa treaca peste aceasta "bariera", daca va putea sa faca acest sacrificiu, pentru ca pana la o proba contrarie totusi ESTE un sacrificiu.

@smartologu, imi cer scuze ca am vorbit despre tine la o persoana a 3-a si ca mai mult am facut afirmatii decat presupuneri despre ceea ce simti, ce gandesti. Dar m-am pus in pielea ta si in mare asta este ceea ce as fi simtit eu si am senzatia (sper ca nu doar senzatie) ca te cunosc, ca te inteleg.

Iar raspunsul la intrebarea ta cred ca se afla in sufletul tau, va trebui sa-l cauti. Trebuie sa te intrebi singur si sa-ti raspuzi foarte sincer: daca EA cu adevarat merita; daca in caz ca, sa zicem ca v-ati casatori, n-ai regreta dupa cateva luni-ani; daca vei fi dispus sa permiti sa mai existe o a patra persoana in familia/viata voastra in afara de copilwinking si anume, o mama surogat (pentru ca din cate am inteles, cam asta ar fi cea mai probabila varianta in cazul vostru pentru a putea avea propriul sau copil) care s-ar putea sa nu-si doreasca sa rupa cu totul legatura cu copilul, va dori sa-l viziteze, sa contribuie la educatia lui, etc. (e o posibilitate)? Si cred ca ar fi bine sa faci o abstractie de iubita ta, adica sa-ti pui toate aceste intrebari, ca si cum ea n-ar exista inca sau ar fi oricare alta in locul ei (cu problema sub numarul 4), in ideea ca intr-adevar inca n-o cunosti foarte bine si datele "ecuatiei" se pot schimba oricand.

Bafta multa si numai bine!winking happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi ma tu pe ce lume traiesti? Adica ai cunoscut-o pe una pe internet, ai vorbit cu ea prin mesaje si de cateva ori la telefon, nu ai vazut-o niciodata, dar ai planuri de viitor cu ea, copii, si pe langa asta te gandesti sa o tii si la facultate? Frate, deci iti dau un sfat. Scapa de virginitate, si o sa vezi viata cu alti ochi. In alta ordine de idei, ma gandesc ca o sa ramai tot la fel, deci presimt ca peste vreo 20- 30 de ani o sa te vad pe la TV, zicand ca n-ai avut noroc in dragoste si ca iti cauti un suflet pereche. Lumea asta e pentru invingatori, iar tu esti invins din start din pacate.