| anonim_4396 a întrebat:

Dupa o relatie de multi ani, la fiecare cearta, iubitul imi reproseaza ca i-am distrus viata. Peste o ora se comporta cu mine ca si cum nu s-a intamplat nimic si sunt cea mai buna.
Am stari de anxietate si ma supara foarte tare cand zice asta, am avut chiar si un AVC.
Intrebare pentru barbati, ca poate il inteleg mai bine, daca i-am distrus viata, de ce apoi se comporta ca si cum nu s-a intamplat nimic? De ce nu ma paraseste dupa mai mult de 7 ani de relatie?
( despre mine m-am lamurit ca sunt o proasta ca stau, insa vreau sa inteleg ce este in mintea lui, ma iubeste, se joaca cu mine, ce vrea?)

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este locuinta ta schimba incuietoarea si fa-i bagajele! Are ceva probleme cu "Sistemul de Operare".hee hee

| RAY a răspuns:

Asta e ca după o bere si uiți ca ai iubita apoi iți amintești ca ai, si mai bei pana leșini pe sâni unei blonde dar tot la USA ei ajungi, te iubește doar ca are si el stări alcoolice

| Mosotti a răspuns:

Nu te paraseste ca ii place sa se joace cu tine, acum isi bate joc de tine, peste o ora te pupa, asta e bataie de joc.
Pai de cine isi mai bate joc daca te paraseste? Tu crezi ca alta l-ar accepta nesimtit asa?

Asta e in mintea lui. Daca te iubea nu se comporta asa.
Si de ce zice ce i-ai distrus viata? L-ai fortat sa stea cu tine sau cum?
Si deci nu mai fi asa cum chiar tu ai zis ca esti de stai cu el, fi desteapta si da-l dracu!

| SilentRain a răspuns:

Din păcate ai dat de un specimen egoist care te manipulează prin învinovățire
Asta nu-i iubire, este toxic

| Lukasssz a răspuns:

Asta vrea doar sex, sarlatanul;-;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El nu te părăsește pentru că este dependent de dragoste, dependent de tine, dependent de atenția pe care o oferi lui.

| Mopmop a răspuns:

Sincer ai linga tine un....nu gasesc cuvintul sa il descriu.
Asa incat, data urmatoare cand iti mai zice asa arata-i usa daca e casa ta daca nu pleaca exact cu ce ai pe tine.
Nu te merita si tu nu meriti injosire de genul asta!

| AlinMrs a răspuns:

Te manipuleaza si se foloseste de tine presupun. E oky atat cat ii indeplinesti nevoile. Ca e vorba de sex, contributii financiare etc

| AdeLeu a răspuns:

Clar este obisnuinta, si mai ales ca sunt atatia ani, unii nu vor sa plece din cauza asta. Multi nu se simt siguri sa paraseasca o relatie lunga unde au aproape tot ce le trebuie, cand poate, o sa fie mai greu sa gaseasca alta. Se complac in situatie si merg cu asta inainte.

Cat despre tine, te distrugi singura.

| OldMoney a răspuns:

Te-ai obisnuit cu un caracter toxic.
Gaslighting, stonewalling, projection cam asta e loop-ul in care te invarte pe degete el.
Imi pare rau pentru tine ca ai tolerat 7 ani din viata TA o asemenea relatie...
A venit vremea sa te pui pe citit cartea How to Disarm a Narcissist. Vei gasi si sprijinul necesar pentru a te intari/pregati pentru a pune capat relatiei.
Putere iti doresc!