| Andra_2100 a întrebat:

E normal pentru varsta mea? Am aproape 17 ani si locuiesc doar cu mama mea.Ai mei s-au despartit de cand eu aveam 11 ani. Mama mea este o persoana foarte puternica, chiar cea mai puternica mama din cate am vazut-o. Mai am un frate care este la facultate. Dupa despartirea de tatal meu, mama si-a refacut viata, daca pot sa spun asa, cu un tip. Nu a mers foarte bine si pana la urma s-au despartit, el lasand-o cu ceva datorii. A trecut peste si si-a revenit. In urma cu trei ani, mama mea a cunoscut un alt "domn" si s-a indragostit. Totul roz si frumos la inceput pana intr-un punct.Au inceput iarasi problemele cu banii.Au deschis impreuna un magazin alimentar, iar mama a fost cea care a muncit si s-a ocupat de el in tot acest timp. Din cauza banilor, nu s-au mai inteles si el a luat decizia de a pleca.Impreuna au procurat si o masina, punand bani jumi-juma. Cand "domnul" a hotarat sa plece, i-a luat mamei mele si masina si tot ce avea la noi acasa. De 2 luni nu mai sunt impreuna si ne merge numai rau.Mami are probleme cu tatal meu, nu vrea sa plece din casa de la tara, casa fiind a parintilor mamei mele, dar el refuza sa paraseasca locul, sustinand ca o parte din averea de acolo ii apartine. Mama mea nu se mai descura deloc cu banii, dintr-un salariu de 10 milioane de lei vechi ma tine si pe mine si pe fratele meu la facultate si achita si datoriile lasate la banci(15 milioane lei vechi lunar)si persoane fizice de pe urma "iubitului ei". Imi iubesc mama cel mai mult pe lumea asta si ei ii e foarte frica sa nu ramana singura, deoarece eu mai am 2 ani si termin liceul si o sa plec in alt oras la facultate si mi-e foarte greu sa ma gandesc ca o sa o las singura. Dati-mi un sfat, va rog, cum sa rezist si sa fiu alaturi de mama mea. Ea vrea sa se impace cu el, dar el nu vrea sa mai auda de ea.Si povara datoriilor e si pe umerii mei. Orice sfat de la voi, care ganditi la rece, e bine venit. Multumesc mult

18 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Ca stai doar cu mama nu e un lucru iesit din comun! Multi copii au parinti despartiti si stau cu mamele. Din povestea ta, insa, am inteles ca afirmi ca mama ta e o persoana foarte puternica. Nu cred ca asta ar reiesi din felul cum si-a gestionat viata si rezultatul la care a ajuns! Acum tu trebuie sa o sprijini si sa o incurajezi, sa incercati sa castigati si voi, tu si fratele tau, ceva bani sa scapati de datorii. Tu iti faci deja griji ca ea va ramane singura, dar aproape sigur va mai gasi pe cineva! Ar fi bine ca atunci sa o indrumati si voi sa nu mai dea gres!

| Derye a răspuns:

Spune'i sa'si aleaga mai bine iubitii. E cel mai simplu si mai bun sfat. Spune'i sa'i incerce inainte, nu sa aduca in casa orice bochetar, sa'l tina vreo 4-5 intalniri sa'l faca sa plateasca el [desi ea se ofera], etc, deci sa nu mai fie ea sprijinul finainciar!

| BRG a răspuns:

Sărut mîna Andra poate că poţi încerca să te angajezi ca promoteriţă pe hipermarketuri, de unde eşti? Eu î-ţi las două numere de telefon care caută fete (aspect fizic plăcut) pentru promoţie, ce înălţime ai? Firma grup 7 telefon 0730. 900. 870. şi 0766. 333. 016. Mult succes Cristi.

| Liviu a răspuns:

Vrei sfatu meu?
Lasa facultatea ajutati mama'
Eu mas fii sacrificat mas fii angajat
Daca eram in locul tau sau in situatia ta'
Deja se inflorea rau de tot
Eu fiind baiat daca dadea de omul ala
Ori ii faceam viata un kin ori nu stiu
Orcum eu ma sacrificam pentru binele familiei deveneam familist
Lasam tot de la mine
Bine tu fiind fata...nu stiu

| Ana213 a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic.
Adica ultimul iubit al mamei tale a luat masina si o parte mare din bunuri, fiindca asa a vrut? si a plecat?
Pai nu ati incercat sa faceti nimic in privinta asta?
Sunt sigur ca daca intri in detalii e mai complicat si poate mama ta a avut o mare parte din vina.
E foarte usor sa dam vina pe altii cand poate chiar noi gresim.
Un om intelept e cel care invata din greseli, mama ta a avut doi iubiti ai spus, cu fiecare a patit la fel.

Tu esti singura persoana nevionovata, si foarte matura.
Nu am prea inteles iar cum mama ta ia 10 mil pe luna si are banci 15 mil lunar plus fratele tau la facultate.
Magazinul alimentar inca mai merge?
In situatii de genul asta uite cum vad eu solutiile:

-mama ta sa isi mai gaseasca o slujba cu jumate de norma sau part time
-fratele tau sa incerce sa se angajeze si sa faca si facultatea
-iar tu sa inveti pentru bac si sa faci curat si de mancare, pentru ca mama ta nu va avea timp.

Iar in privinta tatalui tau exista autoritati si legi pentru asa ceva intreaba un avocat.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Eu trec prin aceeasi situatie ca a ta, cu exceptia faptului ca pe mine mama m-a lasat si acum stau cu babacu... in fine, situatia e nasoala si singura solutie e sa pui osul/mintea la treaba, adica sa te maturizezi si sa incerci sa faceti ceva constructiv, o investitie, cauti un loc de munca macar part-time; nici fratele tau nu trebuie sa mai stea degeaba pentru ca treaba e nasoala si doar voi impreuna puteti rezolva, nu doar mama ta. Cu 10 milioane... cat o sa mai rezistati? Faceti ceva pentru ca situatia nu se repara de la sine, iti spun, prin asta trec si eu, IDENTIC. Numai bine!

| eneeda a răspuns:

Draga Andra, iti spun sincer si la "rece" cum spuneai si tu!
Este momentul pentru tine o data cu mersul la o facultate sa iti alegi viitorul si sa te pregatesti pentru viata!

Modul in care vei alege acum o va ajuta sau nu pe mama ta mai incolo.pe ea si cel mai important pe tine!

Mama ta are nevoie de sprijinul tau moral, pe care sincer cred ca i-l oferi, insa nu devenii tu o victima in povestea aceasta mai mult decat esti!

Concentreaza-te ma invata, pe pregatirea ta pentru o universitate buna, astfel ca viitorul tau sa fie un sprijin pentru ea!

Inca un sfat pe care ti-l dau...incearca sa alegi o universitate de stat, sa nu platesti cursurile si neaparat la facultate sa iei bursa. (e tare usor ti-o spun din experienta).
Facultatea pe care o vei alege sa fie una care sa iti furnizeze un serviciu respectabil.(eu vroiam sa fiu pictorita, iar pentru ca ai mei sunt modesti, am ales Constructiile ca sa ii pot ajuta )

Nu hotara sa ramai langa mama ta pentru ca Bunul Dumnezeu are grija de toti, iar plecand si facandu-ti un viitor este cel mai mare sprijin pentru ea!

Acum e greu pentru toti nu numai pentru mama ta, insa toate relele trec si vorba mamei melwe "o sa rasara soarele si pe strada voastra!"

Inca ceva: incearca sa o convingi pe mama ta ca barbatii mai rau o distrug (financiar si moral), asa ca daca are nevoie sa aiba un iubit, sa il aibe linistita la el acasa, atat, este de inteles ca va avea nevoie de un barbat, insa nu ca sprijin ca si singura se descurca foarte bine!

Te imbratisez cu drag...nu uita sa zambesti! Iti doresc o viata frumoasa!

| julia_2451 a răspuns:

Si ai mei s-au desp de f mult timp si mama a ramas singura sa ne creasca si i-a fost f greu.eu cred ca ar trebui sa o sustineti f mult tu si fratele tau, sa fiti optimisti, sa o incurajati.si daca ai cum, poate te si angajezi undeva pe perioada de vara.nu ar mai strica niste banuti.happysucces

| ANONIM10000000000 a răspuns:

Inteleg si imi pare f rau pentru tine si mama ta, cred ca ar trebui ca si atunci cand vei fi la facultate sa o ajuti sa o vizitezi sau poate chiar sa o iei sa locuiasca alaturi de tine, sau ai putea sa o ajuti sa isi gasesca pe cineva care intr-adevar sa o iubeasca si sa nu mai treaca prin ce a trecut pentru ca dupa cate spui, mama ta chiar este o mama f. buna care face tot ce face numai pentru voi si chiar merita pe cineva cu care sa fie alaturi la batranete

| TabooR a răspuns:

Andra, mama ta trece printr-o perioada, foarte grea ea se gandeste numai la voi ce aveti sa faceti.Mai bine ati fi si tu si fratele tau langa ea cu un sprijin moral mereu s-o ajutati si sa-i ziceti, mama noi suntem langa tine or ce ar fi... iar daca pleci la facultate presupun ca fratele tau va, fi acolo vorbeste si tu cu el sa o ajute mereu sa nu o lase singura sa vada ca, voi sunteti langa ea.Ma impresionat foarte mult, intrebarea trimisa de tine esti o fica de nota 10 mama ta, este madra de tine si va tin pumni stransi

| vivi_5803 a răspuns:

Crek cel mai bine ar fi ca mama ta sa uite de acel domn si sa fie alaturi de voi. O puteti ajuta muncind mult, invatand, ca dupa strangerea unor bani impreuna cu fratele tau sa aveti curaj a apela la un avocat al da in judecata pe iubitul ei.crek plecarea de langa ea nu e o solutie deoarece in momentele astea are cea mai mare nevoie de un sprijin moral, ce poate veni doar din partea voastra.ganditi-va bine, cel putin vreo 2 ani nu o lasati singura!

| fman27 a răspuns:

Pai, viata isi urmeaza ciclul, este si bine si rau, trebuie mereu sa ai o gandire pozitiva, si eu imi iubesc mama, si vreau sa o ajut, in cazul tau, ar trebui sa te gandesti la ce nu iti mai trebuie si sa vinzi, sa faceti economie, ca vorba aia e criza frate, si in tara asta e greu, in rest, aveti o situatie destul de zbuciumata, trebuie sa fiti puternici si veti trece peste toatewinking.
O zi buna si bafta :*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare ceva iesit din comun ca locuiesti cu mama ta. Din contra, un lucru minunat. Eu nu locuiesc cu unul dintre parinti, ii vad de 2-3 ori pe an(si ai mei s-au despartit).
Mama ta este o persoana matura. Intamplarile prin care a trecut au facut-o mai puternica si fii convinsa ca poate razbi acele probleme. Ti-a cerut ajutorul? Daca da, te-ai putea angaja si tu. Eu zic ca cel mai mare ajutor ar fi sustinerea morala. Stie ca te are langa ea, ca sunteti cele mai bune prietene si asta o multumeste. Chiar daca viata iti da lovituri grele, cand ai pe umarul cui sa stai, n-o sa doara asa de tare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la facultate sa iti faci un viitor deoarece mama ta nu o sa poata sa va intretina si pe tine si pe fratele tau si poate la randul vostru o sa oajutati si voi pe ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o situatie dificila.Stai alaturi de ea acum cand trce prin momente grele timpul le rezolva pe toate.Asa cum ai spus este o femeie puternica.Ai incredere in ea.Este de admirat curajul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o familie, tatal e puterea si mama e mangaierea.mama ta a vrut sa fie puterea si nu a mrers. dar nici minte nu a avut pe langa puterea ce credea ca o are, fiindca a ajuns bataia de joc a unui domn si a altui domn. acum a vazut ca era mai bun primul. dar e cam tarziu.nu e singura. dintre cunostintele mele feminine care s-au crezut puternice, toate au patit la fel.ai vorbit frumos despre iubitii mamei tale si foarte urat despre TATAL tau. povestea e clasica; ma bate, bea si nu aduce bani in casa. dar nu e si credibila.mama ta putea avea jde mii de iubiti. dar tu cati TATI ai? esti mare.impreuna cu fratele tau, si cu ei, faceti un consiliu de familie si explicatile ca vreti sa aveti familia, pe care nu v-au oferito niciodata.nu cautati vinovatul.fiindca nu e important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem noi in masura sa o judecam pe mama ta, insa greselile comise va vor costa pe toti... Poate ca a invatat ceva sau poate le va repeta din nou. Eu tind sa cred ca separarea de tine, in cazul in care te decizi sa pleci la facultate o va face sa se simta si mai singura si se va arunca in bratele altui barbat.Macar de ar avea noroc de data asta, dar ma tem ca nu. Eu am 27 de ani si ma lovesc de tot felul de lichele cu sau fara studii, cu sau fara bani, colegi, prieteni de ai altor cunostinte sau simpli straini, care vor sa profite de pe urma mea.Se vad deja instalati in viata mea, in casa mea, ca sa nu mai zic si altceva. evident fara vreo intentie serioasa ci inca o aventura pana apare ceva mai bun. Astia sunt barbatii din ziua de azi, asta cauta: fraiere care sa le pice in plasa. Si sunt din ce in ce mai multi.
Toata lumea zicea sa se angajeze mama ta, tu, fratele. Mai oamenilor UNDE? Zilnic raman zeci de someri, posturi nu mai sunt, sa va bucuratzi ca mai aveti si cei 10 milioane. Nu zic ca nu ar fi o solutie buna, dar oare e realista?
Mai degraba ti-as da un sfat care va fi contrazis poate de multi dar daca mie mi-ar fi zis cineva ce va fi in viitor in urma cu 5-6 ani eu asa faceam. Renuntam la ideea de facultate si plecam pe vas, sau in alta tara la munca(evident una decenta nu la fu...). Acum as fi avut suficienti bani cat sa-mi deschid macar o mica afacere, sa-mi iau macar o garsoniera a mea; si de ce nu sa fac si o facultate. Desi sunt convinsa ca nu m-as mai fi intors in veci in tara asta...Nu e grozav nici in alte tari, dar aici nu mai e de trait.
Eu am ales sa urmez o facultate care trebuia sa-mi asigure un trai bun. facultatea de constructii(zicea cineva ca o duce bine, sa-mi zica si mie cum face sau cat crede ca mai tine. o fi vreo alta piloasa). iar acum sunt aproape muritoare de foame si castig mai rau decat altii care abia au terminat un liceu, dar au ajuns te miri prin ce post cu pile. Deci in Romania pilele si norocul te scot din saracie nu diplomele.
Cineva zicea ca nu-ti apreciezi tatal. Dar ce stim noi ce s-a intamplat exact de s-a rupt relatia? Daca crezi ca se poate vorbi cu el si ca-l intereseaza soarta voastra poti sa incerci sa-i vorbesti.
Cum poti sa-ti ajuti mama? Pai nu poti sa stai dupa fusta ei si sa-i deschizi tu ochii de fiecare data cand o paleste dragostea, pentru ca si tu ai dreptul la viata, la propria fericire. N-ai cum sa devi gardianul ei. Daca vrei sa pleci si crezi ca ti-e mai bine departe si poti sa te si intreti, pentru ca pe ea nu cred ca poti conta foarte mult.atunci urmeaza-ti drumul. Dar orice ai face ai grija sa nu pici si tu in vreo capcana, de orice fel.

| Andra_2100 explică:

Deci... o sa incerc sa raspund pentru fiecare, dar nu stiu daca o sa reusesc:ai mei s`au despartit pentru ca nu se mai intelegeau, niciodata n`au existat in casa batai sau betii la tata sau chestii de genu` asta. pur si simplu s`au desp pentru ca nu s`au mai inteles. mi-am mai revenit din starea pe care o aveam cand am scris intrebarea aici, atunci era foarte, foarte suparata; nici acum nu sunt ok, dar incerc sa depasesc si sa o ajut pe mama. o iubesc enorma si pe timp de vara, daca ma ajuta Dumnezeu, o sa`mi caut un job part time sau ceva de genu.as vrea sa fac chestia asta, sa trecem mai repede peste probleme si sa o ajut pe mama din tot sufletul.si fratele meu cred ca se angajeaza, adica trebuie neaparat. ne-au promis in unele locuri ca incearca sa-l angajeze pe ce termina el, iar in cel mai rau caz, Doamne fereste, dk nu reuseste, se anagajeaza si barman dk poate si tot e bine. iar cu banii, nu mai zic:magazinul ala nu merge deloc, mama a mai renuntat sa se gandeasca non`stop la ala si sa isi mai recapete cursul normal ai vietii. va multumesc foarte, foarte mult ca mi-ati raspuns, sfaturile voastre mi-au fost de mare, mare ajutor si cu cea mai mare placere o sa vreau sa discut cu voi. multumesc din suflet si va promit si voua cum mi-am promis si mie, ca desi am 16 ani, o sa lupt sa`mi ajut mama si sa fiu langa ea din tot sulfetul meu