| KurtCobain1994 a întrebat:

E o poveste lunga. dar am nevoie mare de ajutor, va roog sa cititi. Am 12 ani, acum 2 ani parintii mei au divortat (stau la mama) din cauza ca tata are niste probleme ( depresie bipolara ) si a avut o serie de crize de-a lungul anilor, care au traumatizat-o pe mama dar si pe mine si pe sora mea (care are acum 9 ani). de la o vreme incep sa ma inteleg cu tata FOARTE bine si merg la el o data la 2 saptamani. cu mama nu ma mai inteleg deloc, ne certam non stop, ma simt rau, inutila, desi stiu ca mama ma iubeste. mama si-a refacut viata.acum e cu o persoana pe care nu pot sa o accept orice ar fi. si astazi, a fost mai nervoasa ca nicicand, si mi-a zis sa ma duc la tata daca eu cred ca e parintele perfect. am vorbit cu ea acum 10 minute si mi-a zis din nou de toate problemele lui, toate crizele pe care le-a avut ( si de cele din tinerete, de care mai bine nu aflam crying )... imi este putin frica. daca va avea o criza cand o sa fiu cu el? tata nu a gasit pe cineva inca. deci o sa locuiesc singura ca el, daca plec.
mama imi tot aminteste de problemele lui si il numeste "nebun". il iubesc mult pe tata, dar dupa tot ce a facut ( inclusiv consumatul drogurilor, acum a zis ca s-a lasat... dar nimeni nu stie). nu stiu ce sa fac.nu stiu daca sa merg la el, caci ma inteleg bine cu el, dar este posibilitatea sa aiba o criza din nou ( nu a mai avut de 1 an o criza) si nici la mama nu vreau sa stau caci nu ma inteleg bine cu ea si cu noul ei sot. NU STIU CE SA FAC crying am inceput sa ma tai. ma simt singura. AJUTOR... sa merg la tata?

9 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Fa in asa fel incat sa petreci timp si cu tatal tau. Mergi la el peste week-end daca este posibil si dormi o noapte acolo. In acest fel iti vei da seama singura daca este mai bine cu tatal tau. De multe ori lucrurile arata mai bine privite din afara, dar daca vei sta cu tatal tau cateva zile (si niste nopti) te vei lamuri.

| KurtCobain1994 explică:

Si eu si sora mea mergem la el vineri seara si ne intoarcem duminica seara. comportamentul lui variaza foarte mult, si se poate schimba de la o ora la alta.dar mie imi e frica.mama zice ca poate avea o criza maine, peste o saptamana, o luna, un an... nu se stie sigur. eu nu vreau sa mai trec printr-o trauma de genul asta. cand au divortat si a avut tata mai multe crize. m-am simtit oribil. nu puteam sa dorm noaptea, imi era frica sa nu se intample ceva. nu vreau sa mai am parte de aceste sentimente IN VIATA MEA... nu stiu ce sa fac

| SweetGirl1303 a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Problema ta e una serioasa, incearca sa te linistest, discuta cu cineva de incredere.Ai o varsta frumoasa, si nu ar trebui sa fii stresata sau speriata la aceasta varsta. Incearca sa o intelegi pe mama ta, nu uita ca, mama nu iti mai poate fi nimeni. Sa zicem ca stai cu tatal tau...dar daca el isi reface viata, acea femeie nu te v-a intelege la fel ca mama ta.Sunt rari cazuri in care mamele de al doilea se inteleg cu copii mai ales daca sunt si mai marisori. Deci in concluzie, incearca sa stai cu amandoi, tatal tau, sigur nu iti poate face nimic, doar esti fiica lui. Decii, nu te mai taia pe maine, ca iti faci rau singura.Ai grija ce faci. kiss

| KurtCobain1994 explică (pentru SweetGirl1303):

Nu am cu cine sa vorbesc... nu stiu cui sa-i spun, nu am prieteni de incredere

| SweetGirl1303 a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Stiu cum e, sa nu ai niciun prieten de incredere sad, din pacate nici cu sora ta nu poti vorbi ca e prea mica...nu stie asa multe. sad

| KurtCobain1994 explică (pentru SweetGirl1303):

Da, dar mereu a fost asa... si oricum, copiii cu care as putea sa vorbesc sunt prea mici ca sa-mi dea o parere inteligenta. ei nu stiu prin ce am trecut, si cand aud cuvantul "droguri", gata, lesina crying. vad eu ce fac... inca mai am timp pana sa aleg. multumesc sweetgirl1303, numele ti se potriveste laughing

| SweetGirl1303 a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Cu placere, te ajut oricand cu placere kiss iti pot da unele sfaturi printr-un mesaj privat

| KurtCobain1994 explică (pentru SweetGirl1303):

Multumesc mult! am nevoie de ajutor.

| Pixi340 a răspuns:

Bună eu zic să nu te mai tai nu o sa se ajungă nicăieri cu tăiatul si doar sa iti faci rău ți-e, dar despre tatăl tau hmm poate a avut un trecut dureros dar poate s-a schimbat cred ca ar trebui sa stai o luna cu el si sa vezi cum merge treaba iar mama ta sigur nu vrea sa te piardă si de aia iti amintește despre trecutul tatălui tau dar încearcă sa stai cu tatăl tau o luna sa vezi cum decurg lucrurile