| IYN a întrebat:

El vrea sa iti faca o farsa pentru ca esti tipa de la cealalata clasa unde toata lumea e retardata. Vorbeste cu tine si tu iti dai seama cine e.
Ii spui sa termine ca nu ii iese farsa. El zice ca oricum o termina ca esti foarte de treaba. Iti da idul lui [iti facuse farsa de pe altul] normal si vorbiti mult, mult. Deveniti foarte buni prieteni. Timp de un an jumate vorbiti continu, chiar nonstop.
Cand vine vara el pleaca in diverse locuri si nu prea mai vorbiti.
Cu o luna inainte sa inceapa scoala incepeti sa vorbiti din nou.nu s-a schimbat nimic in prietenia voastra cu exceptia unui lucru.
Simti ceva in plus nu iti dai seama daca afectiunea a crescut atat de mult, era bucuria de a vorbi din nou cu el sau. daca. ei bine te-ai indragostit. La scoala el mereu te ia in brate si totul este bine.Pana la urma descoperi ca tu chiar il placi. Ii spui pentru ca iti este greu sa ii ascunzi ceva tocmai celui mai bun prieten.
Timp de o luna se comporta foarte bine. La un moment dat te intreaba daca vrei sa fi cu el. tu crezi ca e o gluma si ii zici nu. el insista si intreaba continu timp de o saptamana. dar intrebarea "de ce?" apare. ii spui pentru ca iti este frica.prietenia se poate destrama daca ceva merge rau si nu vrei sa se intample asta. Dupa inca juma de luna ii spui ca "s-a cam terminat cu placutul". chiar daca sti ca nu e asa. Vine decembrie, el pleaca. Cat timp era plecat nu dadea semne sa fi existat vreo schimbare "dupa aflarea vesti". Cand se intoarce insa, remarci ca nu te mai ia in brate.nu mai vorbiti asa mult.la un moment dat va si certati destul de rau din motive complet idioate! Tu ii zici ca te-ai saturat de cearta si ca s-a terminat toata prietenia. El zice ok iar tu izbugnesti in plans. ii zici ca nu poti sta fara cel mai bun prieten.si el a zis "s-a terminat!" tu incepi sa plangi si mai tare si deodata iti zice "nu ramanem certati sub nicio forma!" efectiv iti vine sa imbratisezi ecranul cand vezi asta. toate bune si frumoase timp de o saptamana. Ianuarie e pe sfarsite si toate pareau a fi "super". Deodata ceva se schimba.nu mai vorbiti asa mult, el devine rautacios si te evita mai mereu. Tu parca te simti din ce in ce mai sufocata de faptul ca.efectiv.il iubesti.
Decizi sa ii mai spui odata ca il placi. El iti zice sa termini. Iti readuce aminte ca insusi tu ai zis ca s-ar putea destrama prietenia.Insa te intreaba daca vrei sa fi cu el. Tu ii zici ca nu poti fi cu el daca doar tu il placi si nu si el. El iti spune "dar poate si eu te plac." Tu nu il crezi deci ii zici nu. timpul trece si auzi din ce in ce mai mult "Te place" / "Vezi ca te place" etc. te simti pierduta.nu sti ce sa crezi.
Oare e adevarat? Oare sa crezi ce spune lumea? Oare sa ii spui ca nu poti inceta asa brusc? Ce vei face? Ce poti face?

3 răspunsuri:
| dafna a răspuns:

Prietenia ce a fost la oricum scartaie, niciodata nu va mai fi la fel.
In ceea ce-l priveste, nu trebuie sa crezi ce zice lumea, credeti prietenul. Cred ca stii mai bine decat oricine daca poti avea sau nu incredere in el, in cuvintele lui, daca e adevarat sau nu. Nu ai nevoie de confirmarea nimanui, stii mult mai bine decat toti. Cred ca daca vei gasi raspunsul intrebarii "ce vrei de la relatia asta" veti stii singura ce vei face, ce poti face!

| marthaa a răspuns:

Ar trebui sa stii tu ce simte pentru ca tu il cunosti mai bine decat lumea. Daca tu te chinui cu atatea intrebari probabil si el face la fel. Spui ca nu vrei sa pierzi prietenia! Insa deja ai inceput sa o pierzi pentru ca e clar ca simtiti ceva unul pentru altul.De ce sa nu incerci sa fi cu el? Fara sa-ti mai pui atatea intrebari.Nu ai cum sa stii daca va fi bine sau nu.Dar e clar ca simpli prieteni nu mai puteti fi.Cateodata trebuie sa risti ca sa obtii ceea ce-ti doresti.

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Wow... Ce scenariu adorabil...