| Wulle a întrebat:

Este o intrebare ciudata, dar am cum sa aflu care este medicul de familie a unei prietene? Ea are anemie, dupa carantina o sa se duca sa isi faca un vaccin si as fi zic sa ceara o trimitere ca sa-si faca niste analize sa poate lua tratament, dar ea este incapatanata si nu vrea. As vrea totusi sa aflu care este medicul de familie sa ma duc o data cu ea sa insist sa ia o trimitere pentru analize, idei?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De unde stii ca ea are anemie? I-ai facut analize?
La o simpla vedere nu se poate afla anemia, poate doar tine regim pentru silueta.

Ea sau parintii ei trebuie sa stie la care medic de familie este inscrisa.
Tu vei putea afla oficial doar daca veti fi casatoriti, pana atunci functioneaza confidentialitatea medicala.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu ai nici un drept sa fii primit de nici un medic in numele cuiva, sau sa intri impreuna cu cineva la consultatie, in cabinetul unui medic.
Asadar, ce vrei tu este IMPOSIBIL, daca fata nu vrea sa ceara cu propria-i gurita, acea trimitere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum să afli aceasta.

| oz_1736 a răspuns:

Ai spus ca dupa carantina se duce la medic. Mergi cu ea si vezi unde este. Apoi iti vin idei