| Lavinia234577 a întrebat:

Eu am 16 ani sora mea are 14 ani ea vrea iubit dar eu nu o las să aibă pentru ca sunt tot felul de băieți și de asta nu o las nici eu nu am și am 16 ani și de asta sora mea mă urăște.Cum să am o relație mai buna cu ea?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„ea vrea iubit dar eu nu o las să aibă pentru ca sunt tot felul de băieți"
Si tu gandesti aiurea la varsta ta.
Un om normal s-ar fi gandit in primul rand la varsta ei nu „la tot felul de baieti".

| dullcat a răspuns:

Relatille dintre frati/surori vor fi intodeauna de love-hate, in procent variabil, in functie de situatie. laughing La 13-14 ani ai impresia ca le stii pe toate iar adultii sunt niste comunisti ramasi in urma, sigur intelegi deoarece ai trecut si tu prin aceiasi ani.Sora ta va pricepe cand mai creste ca tu i-ai dorit numai binele si ai avut dreptate.

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa ii explici ca este mica si ca trebuie sa mai astepte macar un an, ca abia are 14 si nu poate inca sa ia decizi ca atunci cand va mai creste va avea discernamant

| Annie92 a răspuns:

Bună draga mea, știu ca îi dorești binele surorii tale dar interzicându-i asta nu faci decât să accentuezi dorința ei spre a avea un iubit. Ce poți tu să faci e să vorbești cu ea fără să o judeci sau să o critici să îi arăți ca ești acolo pentru ea chiar dacă face alegeri greșite să aibă încredere în tine și să îți povestească asta. Decât să îi interzici mai bine vorbești cu ea despre sexualitate și despre cum să fie în siguranță, despre cum gândesc băieții, despre cum să se protejeze și nu în ultimul rând despre cum să aibă încredere în ea pentru ca doar așa o poți proteja să iasă mai tarziu din situații dificile.