| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 17 ani si iubitul meu 23.Suntem impreuna de 10 luni dar in acest timp el imi spune incontinuu ca nu ma ridic la nivelul asteptarilor sale. Vrea sa ma port ca o persoana matura sa fiu mai responsabila in tot ceea ce fac. Cand imi spune asa ma supar si stau imbufnata iar el pur si simplu innebuneste.Eu imi doresc sa iesim mai mult sa ne distram sa ne plimbam, el in schimb am impresia ca s-a cam plictisit de distractie si vrea sa stam mai mult pe acasa.Ne certam pe tema asta foarte des cred ca nu ma intelege imi cere prea multe nu vrea sa fiu un copil. Eu il iubesc dar nu stiu cum sa procedez sa fie multumit mai ales ca se supara din orice.Cred ca relatia noastra atarna de un fir de ata.La 17 ani ai mei imi doresc sa fim fericiti si sa ne distram nu sa ma faca sa imi controlez fiecare gest si vorba ca sa nu se supere.Va rog dati-mi un sfat!

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta, diferenta de varsta este prea mare. E normal ca el sa fie mai serios, dar in acelasi timp sa te inteleaga si pe tine, ca inca mai esti copil. Nu e normal sa-ti spuna ca nu te ridici la inaltimea pretentiilor lui. Pe de alta parte, tu nu mai esti la varsta distractiilor facile, de pustoaica. La tine scoala este pe primul loc si ai nevoie de mult timp de studiu. Pana la urma faptul ca el nu-ti cere sa iesiti e bun. Apreciaza ca nu te taraste prin cubluri si discoteci (unde nici nu ai voie din punct de vedere legal si unde ai pierde timp pretios). Foloseste timpul in care stati in casa pentru invatatura si sunt sigura ca el va aprecia asta. Pana la urma numai asa te poti maturiza.
Eu cred ca trebuie sa porti o discutie serioasa cu el (fara ai tai, care nu au ce cauta in povestea asta). Spune-i care sunt problemele tale, ca te simti neglijata si simti ca e nemultumit de tine. Nu mai sta imbufnata, ca nu faci decat sa strici lucrurile, nu e un comportament de fata de 17 ani, ci mai degraba de fetita de 14 ani. Explica-i calm, fara reprosuri care sunt necesitatile tale: scoala, planuri de viitor, plimbari in weekend, un teatru, un film din cand in cand. Gandeste-te si la partea financiara. Daca el lucreaza, gandeste-te si la oboseala pe care el o acumuleaza la serviciu. Daca exista iubire, te va intelege.

| fabiola a răspuns:

Secretul convietuirii in doi este tocmai acea toleranta, il accepti pe cel de langa tine asa cum e, cu bune si cu rele!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Incearca s aii explici frumos si calm, ca nici el nu e foarte copt, si nici el nu s-a nascut gata invatat si "matur si responsabil" - procesul complex al maturizarii incheindu-se in jurul varstei de 28 de ani! si ca trebui sa incerce sa te aprecieze si sa te accepte asa cum esti deocamdata, ca esti inca copilaroasa, si anii astia nu se mai intorc!
Daca tine cu adevarat la tine, va intelege si accepta!, daca nu. sorry!
SuccessE!

| Delia a răspuns:

In primul rand, el este imatur daca iti cere tie asta.Nu tine cont de specificul varstei tale. Sfatul meu este sa iesi cu prieteni de varsta ta sa te distrezi, sa te plimbi.Si cred ca nu pierzi mare lucru daca va despartiti. O relatie trebuie sa aduca fericire si implinire si nu supararare si imbufnari.
Si inca ceva. Daca cineva iti spune ca nu te ridici la inaltimea asteptarilor lui, atunci aceasta persoana nu te merita.

| Sin a răspuns:

Asta a fost postata de o utilizatoare ieri sau acum doua zile. Spunea fix acelasi lucru despre fata ei.Ai luat povestea de aici.

http://www.tpu.ro/......-baiat-ii/

Esti si tu ca user-ul, doctorul, cu doua personalitati?

| 16.laura.16 a răspuns:

Cred ca raspunsul e deja in inima ta, astepti poate doar o confirmare a temerilor tale:relatia voastra e cam gata!
Lipsa lui de respect se reflecta in fraza potrivit careia tu nu te ridici la nivelul asteptarilor sale!

| emchristina a răspuns:

Buna.
Tu esti inca adolescenta si nu poti sa te maturizezi doar pentru ca asa zice el. Tu vrei distractie, el vrea liniste. Sfatul meu ar fi sa-ti gasesti pe cineva de varsta ta care sa vrea aceleasi lucruri ca tine. succes:*

| Fredie a răspuns:

Buna. Imi pare rau pentru tine. Cred ca cel mai intelept lucru ar fi sa stati de vorba. Este destul de normal ca el sa fie ceva mai matur decat tine, avand in vedere diferenta de varsta. As vrea sa cred insa ca s-a indragostit de tine, inclusiv pentru faptul ca esti inca o copila si ai un anumit farmec pe care multe fete si l pierd odata cu o anumita varsta sau odata cu maturizarea. Mi se pare firesc sa ti doresti la anii tai, sa te distrezi, sa iesiti sa va plimbati, sa va bucurati de viata. Asta e partea cea mai frumoasa a unei relatii as spune eu si sincer nu prea il inteleg. O sa aveti timp daca veti fi impreuna pentru mai mult timp si pentru probleme, griji, responsabilitati ce o sa apara in viata voastra pe masura inaintarii in varsta. Asadar nu ti pot spune decat atat: comunicarea este baza. Daca nu poti vorbi deschis cu el despre aceste probleme, inseamna ca nu e acel baiat care sa merite efortul. Un baiat care tine cu adevarat la tine, te va asculta si va incerca sa faca tot ce poate sa te inteleaga; sigur ca acelasi lucru trebuie sa faci si tu cu el. Multa bafta! Pa, pa.

| Fredie a răspuns:

@ laura16: Good point! Mi a scapat acea fraza sau mai degraba cred ca am ales sa o ignor, pentru ca sincer ma indoiesc ca fata care a postat intrebarea la 17 anisori, isi doreste si respect. Daca isi dorea ar fi terminat de mult relatia, insa nu e cazul. happy

| rex_2081 a răspuns:

Eu cred ca relatia voastra nu are viitor.Pe de o parte tu la cei 17 ani ai tai vrei distractie vezi lumea in roz, pe de alta parte el fiind mai matur poarta grija zilei de maine cautand probabil sa-si intemeieze un camin.Mai bine renunti la aceasta relatie si mai copilareste.Alegerea iti apartine, numai ca te rog sa nu uiti ca nu ai sa te mai intalnesti niciodata cu acesti ani.

| Alex_2741 a răspuns:

Uff mami? happy e nasol el are 23 ani straight face ce te astepti el vrea sa faceti sexhappy, iar tu daca nu ti-ai inceput inca viata asta happy atunci el de aia face asa happy crede-ma ca daca tu iti incepeai viata sexuala happy era si el fericit erai si u fericita happy. Sfatul meu e sa ii spui asa happy "mai tu de ce faci asa? pentru ca nu am facut-o pana acum sau dc faci asa? " ceva de genu tongue. Vorbeste cu el despre problema asta happy si vei afla happy totusi trebuie sa tii cont ca el are 23 ani happy si e normal pentru tine ceea ce nu si pentru tine happy. Sper ca te-am ajutat cat de cat si ti-am fost nitel de folos happy Te pup kiss ai griaj de u happy

| NiceBaby a răspuns:

Eu cred ca tu inca esti adolescenta si ai nevoie de distractie iar el deja planuieste o viata stabila.
Peste vreo 2 ani va vrea sa va casatoriti...
Iar tu inca vei mai vrea distractie ca oricare fata.Eu te sfatui sa-l lasi balta caci nu e ultimul baiat dar e cam pretentios si neintelegator.Cred ca se gindeste la el insusi!

Asta ar fi sfatul meu! Sper ca team ajutat.Pa

| picea a răspuns:

Crede ca esti fetita lui? la s draga ca sunt destule de varsta lui!

| romaniaaa a răspuns:

Am doar 15 anida iti zic ce cred... vrei sa te maturizezi pentru ca asa vrea el? ai sa plangi dupa clipele astea!straight face

| oBanană a răspuns:

Ei bine, fii tu insati
Poti sa incerci sa te comporti cum vrea el, dar daca nu te simti bine si nu te accepta asa cum esti e o singura varianta...
Mult succes!
Sper ca te-a ajutat mesajul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parearea mea, desi sunt baiat, este sa-l lasi, pentru ca te vei incurca mai rau.asa am si eu un tovaras-are 24 de ani si e cu o fata de 15-este jalnic, toata ziua sta cu gura pe ea, iar ea il cicaleste mereu-si in plus nu l-e sta bine.strict parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar el se ridica la nivelul asteptarilor tale? Se pare ca nu! Daca te-ar iubi cu adevarat te-ar accepta asa cum esti, nimeni nu este perfect asa ca ...cat despre distractie... el fiind mai mare cu 6 ani decat tine vrea sa se,, aseze"la casa lui si aici isi spune cuvantuldiferenta de varsta, tu inca esti o adolescenta care vrea sa-si traiasca tineretea, iar el deja este matur, sincer ar trebui sa aveti o discutie deschisa si sa iti expui clar punctul de vedere, spunandu-i clar ce iti doresti de la el, iar daca vezi ca nu ajungeti la un consens mai bine e sa va despartiti acum, cand nu aveti nici o obligatie.Mai tarziu daca va casatoriti vor aparea si copiii si intelegi si tu ce incurcaturi vor fi!
Va trebui sa judeci la rece sidaca nu cumva si tu, scuze nu esti o fire prea rebela, daca poti lasa si tu de la tine, pune totul in balanta, si bune si rele si vezi care parte trage mai tare!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul tau, dragostea e oarba. Este matur si gata sa paseasca in viata. Tu doresti sa nu-ti pierzi adolescenta si timpul cand trebuie sa te distrezi, sa traiesti viata din plin. Bine, nici nu merita sa faci acest lucru. Unde exista iubire, exista si compromisuri. In cazul tau, este doar dragoste deoarece tu nu poti renunta la viata ta, sa-ti creezi o familie, iar el s-a cam saturat de perioada la care esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeste-te foarte bine la deciziile pe care le faci. Trebuia sa te gandesti ca el este mai mare decat tine ...si in plus daca nu te accepta asa cum esti sa stii ca nu te merita. Sper ca te-am ajutat. :*