| Olivia899999 a întrebat:

Eu nu ma simt prea bine ca sunt adoptata, am 16 ani, mi-am cunoscut si mama biologica si tot cand am cunoscut-o ca mai am 3 frati si o sora. Am iertat-o ca m-a lasat la maternitate cand eram nou nascuta, a zis ca ea s-a gandit in acesti ani la mine si avea 15 ani cand a nascut. Parintii mei adoptivi ma cresc de cand aveam 2 luni, imi doresc sa îi fac mândri de mine, îi iubesc.Cum îi pot face mândri? Şi cum le pot mulţumi pentru tot ce au făcut pentru mine?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata foarte bine al scoala si asculta-i intotdeauna fara sa-i necajesti, sa fie mandri ca au adoptat si iubit un copil atat de bun si sufletist.

| NLS a răspuns:

Stii cum spune o vorba?
"Familia nu ti-o alegi",. dar poti alege sa devii o persoana buna.
Mai buna chiar decat au fost ei pentru tine.

Daca tu o judeci pe mama ta biologica, gandeste-te ca exista persoane care nici macar nu si-au cunoscut mama, fiindca a murit dupa ce a nascut.
Sau au fost impreuna, si a murit pe urma, la un moment dat.
Viata e plina de neprevazut din pacate, si trebuie sa invatam sa o acceptam asa cum vine, cu etape fericite, si cu cele mai putin fericite.

Nu trebuie sa faci nimic special, doar sa le intorci dragostea si sa le arati ca ii intelegi cand au nevoie.
Si pe masura ce inaintezi in viata, proabil ar fi fericiti sa vada ca faci alegeri intelepte.
Probabil nu s-au gandit doar la ei atunci cand au hotarat sa te adopte, ci au vrut sa iti dea sansa sa ai o familie "normala".

Daca nu ai vazut The Queens Gambit, iti recomand sa il urmaresti in vacanta asta.
Insa trebuie sa fii capabila sa selectezi ideile ce conteaza cu adevarat din el.
Altfel o sa spui ca cineva cui i l-am recomandat: un film naspa despre o jucatoare de sah drogata si betiva.

http://www.filmeserialeonline.org/seriale/the-queens-gambit/

| Miruna333 a răspuns:

Nu mai pune presiune pe tine. Rolul tau de copil nu este sa ii faci mandri! Pur si simplu sa fii fericita, ei iubindu-te, vor fi fericiti! Daca tu esti fericita si implinita cu tine, si ei sunt. Astia sunt parintii adevarati. Nu trebuie sa le aduci luna de pe cer, doar sa te comporti frumos cu ei, sa fii politicoasa, nimic iesit din comun. Ei au luat un copil de drag, nu ca sa le fie dator cu ceva. Ei si-au asumat toate eforturile. Tu bucura-te de viata si fa-ti amintiri frumoase cu ei!

| 1onur a răspuns:

Să-ți iubești cu Adevărată da cu Adevărat și părinți materni și părinți adoptiv fiindcă și părinți tăi materni și părinți tăi adoptivi te iubesc cu Adevărată.

| Cipi1212 a răspuns:

Mama ta avea 15 ani când te-a născut.