| Carina568 a întrebat:

Eu nu pot rămâne am ovare polichistice am făcut fertilizarea în vitro dar nu a mers eu și soțul meu neam gândit sa mai facem o procedura de fertilizarea în vitro dar eu simt ca corpul meu nu mai suporta dat o sa fac asta ca să nu îmi pierd soțul mi e frica ca ma va părăsi dacă nu rămân cât mai repede însărcinată deși am vorbit cu el despre fertilizarea și a zis ca pot sa opresc puțin tratamentul pentru ca e de acord la început nu a fost de acord cu asta.Ce sa fac sa nu ma părăsească?

3 răspunsuri:
| DandG2304 a răspuns:

Presupunand ca ati fost deja la un specialist care v-a recomandat sa iti regulezi menstruatia cu pastile timp de 3 luni, iar pe urma sa le intrerupi, o sa iti sugerez sa iti asculti corpul si sa vorbesti cu un psiholog despre teama de abandon si sentimentul de sacrificiu.
Legat de sotul tau, poate ca s-a gandit ca esti si tu un om si ai nevoie de o pauza de la stresul acesta. Specialistii te pot ajuta cu mai multe! Sfatul meu este sa vorbesti deschis cu el despre tot ce simti.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă te iubește nu te va părăsi. Puteți adopta un copil.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ovarele polichistice nu te fac infertila.
Sigur sigur sotul tau nu te-a amenintat ca te paraseste daca nu nasti un copil. Aia e frica ta si nu are baza logica.

Ti-am mai raspuns: alta e problema ta. Tu nu iti doresti copil, nu ai scris nici macar o data cuvantul "copil", desi repeti intrebarea.

Mergi la un psiholog si discuta despre fricile astea ale tale, afla radacinile.