| LiliLil20004 a întrebat:

Eu și cel mai bun prieten al meu vrem să începem o relație de cuplu mă știu cu el de 7 ani eu sunt prietena lui cea mai buna iar el e prietenul meu cel mai bun vrem să începem o relație de cuplu.Ce sfaturi aveți pentru a putea avea o relație sanatoasă de cuplu?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sfaturi aveți pentru a putea avea o relație sanatoasă de cuplu?

1, Sa existe atractie fizica -in lipsa ei se cam duce cheful de sex
2, comunicare -in lipsa de ei nu se lega nimic decat poate sex ocazional
3, timp petrecut impreuna -nu ma refer la sex si la activitati impreuna -asta creaza atasament pe termen lung
4, sa fiti compatibili la orice capitol,eu nu unu as sta cu o pocaita fiind ateu sau o fiinta care crede in fantezi,desi conteaza si la nivel religios, spiritual,nivel de gandire, subiecte de discutie, daca nu avem ce discuta poti pleca, trebuie sa fii ceea mai buna prietena a mea
5, sinceritate, nebunie, seriozitate, umor negru

| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa discuti cu el, fiindca nu totdaeuna o prietenie inseamna iubire, dragoste, sentimente.
Daca in 7 ani nu s-a intamplat nimic intre voi si el nu ti-a declarat dragoste, inseaman ca el te vede doar ca pe surioara, eventual o simpla prietena, nicicum ca o posibila iubita.

| relian a răspuns:

Asta da, ceri sfaturi ce sa faci, cum sa faci, cum sa tio tragi, pfff trebuie sa mergi la ceva scoli, poate la o facultate ceva de relatii laughing nu merge asa, trebuie sa fie relatia sanatoasa, si o relatie sanatoasa nu iese asa din intimplare, trebuie carti, studiat, asa ca baga carti, studiaza, altfel o sa fie de rau laughing
Elk este prietenul tau cel mai buna, serios, eu cred ca esti cu capu laughing unde ai vazut tu reltie de prietenie intre un barbat si o femeie, ca eu nu am vazut laughing si cei doi sa fie si sincuri cuci laughing

aaaaa da am vazut in filme, acolo da, vezi de toate, dar nu lua filmele de bune.
Cam asta ar fi sfatul sa mergi sa cauti o facultate de realtii intime, ceva sex, ce se face intr-o relatie, asta daca vrei sa ai o relatuie sanatoasa laughing

| TimberWolf a răspuns:

Ce sfaturi de rahat in afara de al lui Cinic, relatiile care provin din prietenii sunt cele care dureaza cel mai mult, nu am nici un sfat de dat, totul o sa mearga struna!

| ioana748 a răspuns:

A trecut mult timp si relatia voastra este conturata ca si prietenie.
Mai bine o lasati asa. Daca era altfel de atractie intre voi, se manifesta de mult.
Multe prietenii se strica asa.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Compatibilitatea si scopul comun invinge atractia. Atractia este temporara. Compatibilitatea este permanenta. In opinia mea tocmai asta-i motivul pentru care majoritatea relatiilor din ziua de azi se destrama atat de rapid. Pt ca se bazeaza pe atractie in loc de prietenie si afectiune. Se duc fluturasii, se duce si relatia.

| TimberWolf a răspuns (pentru Cinic):

Cinic e nr. 1, esti prea destept pentru generatia asta, vezi sa nu te rapeasca SRI laughing

| Cinic a răspuns (pentru TimberWolf):

Multumesc bossule. Dar nu sunt nici pe departe " nr1". Fiecare vedem viata in felul nostru. Nu sunt cu nimic mai special.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Cinic):

Bine rău ca de obicei, cinic!

Mesaj pentru timberwolf: apreciez că ți-ai făcut în sfârșit curaj să îmi dai ignor, chiar mă întrebam cât o să dureze laughing

| Cinic a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu inteleg! Cu ce anume te-am ignorat?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Cinic):

Nu tu, lupica mi-a dat ignor, acum vreo 2 zile laughing dar mă așteptam, ca niciodată nu îi convin răspunsurile mele și se lua de mine, mai bine așa laughing

| Cinic a răspuns (pentru Madaxo97):

Aaa, sunt la munca si m-am uitat cu coada ochiului la coment. Asa este, imi cer scuze. Lupica este un baiat de treaba si chiar inteligent. Are el o problema cu femeile laughing

| TimberWolf a răspuns (pentru Cinic):

Pentru mine tu si Mistar Gogu sunteti nr. 1, Tu pe inteligenta emotionala si pers0picacitate si Gogu pe smecherie in termeni de putere financiarawinking

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Nu te contrazic. Este bine ca doi parteneri sa observe daca sunt compatibili sau nu, sa discute lucruri inainte de a lua o hotărâre. Fluturii au rostul lor, dar nu inseamna nimic Intr un parteneriat pe viata.
Intr adevar relatiile convenționale, in care sunt mai mult frate si sora, durează si o viata.
Adica, cum au fost prieteni 7 ani,mai pot fi mult si bine. Dar le va fi greu sa se acomodeze cu faptul ca trebuie sa faca sex unul cu celălalt. De la caz la caz, fiecare relatie este unica, posibil sa fie compatibili si in pat,posibil sa nu, mai ales ca nu cred ca exista acea scânteie.
Daca era sa fie,era de mult.
Personal stiu relatii care au inceput pe fondul unei prietenii,totul parea perfect, insa s au despartit relativ repede dupa ce au format un cuplu si care au rezistat in timp, pentru ca au fost toleranti in privința relatiilor extraconjugale.
Pentru ca una este sa fii compatibil ca prieten, alta ca partener de cuplu, sa te scoli in pat dimineața cu prietena ta si nu cu iubita.
Afectiunea pentru o prietena este diferită de afectiunea pentru o iubita.
Sa nu fim ipocriți, ideal este sa fie si scanteie si compatibilitate sau macar dorinta de a lucra la relatie.
Majoritatea cuplurilor se destramă pentru ca nu stiu sa cultive ceea ce simt in primele momente. Pentru ca nu avem educatie si inclusiv in cuplu, cel putin la noi in tara, oamenii sunt intr o continua competitie, deloc in completare.
Pentru ca nu stiu si nici nu vor sa invete cum sa nu omoare fluturii.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Cinic):

Daa, am observat, o mare problema chiar laughing faza e ca nu vrea să accepte că are o problemă laughing

| Cinic a răspuns (pentru Madaxo97):

100% a fost ranit grav in trecut de femei. Si eu am fost! Dar nu pot sa le bag in aceiasi oala pe toate. Asta-i viata.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Sunt de acord cu tot ce ai scris. Dar trebuie sa incerce. Nu risti nu castigi!

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Si asta este adevarat. happy

| Cinic a răspuns (pentru TimberWolf):

laughing valoareeee

| Cipi1212 a răspuns:

Poate vă este scris să fiti prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca sunteti de 7 ani impreuna deja si nu ati facut pasul cel mare denota ca nici unul din voi nu e matur. Luati-va odata, ce mai stati? Faceti copii, viata e scurta, nu mai stati si faceti teoria pitagorei in cuplu. In casnicie suferi, iubesti, iar suferi iar iubesti apoi ierti, te schimbi si etc. Eu m-am casatorit dupa 6 luni de cand m-am intalnit cu ea... Avem bebe, ce mai stati? Iubirea, nu e cea din filme, muzica, filme deocheate etc..in casnicie e vorba de respect, jertfire, de loialitate, iertare, schimbare si indreptare

| Cinic a răspuns:

Din punct de vedere statistic cele mai de durata relatii, sunt cele in care in prealabil partenerii au fost doar prieteni. Asa ca ai toate sansele ca relatia ta sa fie una de succes. Nu trebuie sa faci nimic special, totul o sa decurga de la sine.