| Sorina45677 a întrebat:

Eu şi sotul meu am divorţat acum 5 ani avem şi un copil împreună mai exact o fată de 6 ani am divorţat când ea avea un an pentru ca relaţia noastra sa răcit după ce a aparut ea problema e că el nu plăteşte pensie alimentara pentru fată.Îmi puteţi spune ce pot face legal să îl fac să plateasca pensie alimentara la fată? Vi se pare normal ca nu plăteşte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale egala este sa-l dai in judecata pentru a fi obligat la plata obligatiei de intretinere si trebuia sa ceri obligarea in procesul de divort. Dupa obtinerea hotararii judecatoresti si daca nu plateste de bunavoie poti solicita executarea silita si chiar sa-i faci plangere penala.
Nu este normal si nici legal ca nu contribuie la intretinerea minorei.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Il dai in judecata si el poate fi fortat prin hotarare judecatoreasca sa-ti plateasca pensia alimentara, sau i se poate pune poprire pe salariu.

| ioana748 a răspuns:

Pai, prin hotarare judecatoreasca. Trebuie sa l dai in judecata pentru pensie alimentara.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal ca soțul tău să nu plătească pensie alimentară. Probabil Poliția te va ajuta, sau un ordin judecătoresc.