| Mirela456 a întrebat:

Eu şi sotul meu avem 2 copii, un băiat de 8 ani şi o fata de 5 ani, eu cu sotul meu ne mai dorim un copil dar ei 2 sunt deja geloşi unul pe altul şi se cearta amândoi pe mine, mai ales cea mica îi zice baiatului ca sunt doar mama ei. Nu vreau sa ma gandesc ce va fi daca apare un bebe.Ce pot face în situaţia asta?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai face ti copii nu vezi ce greeu îi cresti? Ai cu se sa cresti 3 copii?

| mihai69 a răspuns:

Așa sunt copiii. Când vor crește, se vor iubi.

| AliGab a răspuns:

Sa te adaptezi la situatie, explica-le si da-le amadurora atentie, timp impreuna si timp separat, explica-le ca dragostea de copii ai unei mame nu se imputineaza, ci se inmulteste cu venirea unui nou bebe. Etc. Gelosi or mai fi, dar copiii cresc si aceste gelozii vor trece. Cel mic era asa gelos pe fratele mai mare ca mereu il lovea daca se apropia de mine (3, respectiv 5 ani) si a trecut odata cu inceperea gradinitei, de aceea cred ca o data cu deprinderea independentei va disparea si gelozia

| adryang78 a răspuns:

Este ceva perfect normal să fie geloși unul pe altul. happy
Cu dragoste și răbdare, îi faci să înțeleagă că îi iubești la fel de mult, le acorzi atenția necesară și totul va trece de la sine.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu mai face acum, dacă abia te descurci cu cei 2, riști sa intri în depresie de la certurile lor, mai bine așteaptă câțiva ani să mai crească cei 2 copii, se vor mai maturiza și nu se vor mai certa si atunci va fi momentul să mai faci un copil

| Cipi1212 a răspuns:

Fata fiind geloasă și îl necăjește pe băiat, probabil că o surioară o va mai vindeca de gelozie.

| 1onur a răspuns:

Eu cred că aveți destui și ar trebui să-i creșteți pe ăștia doi mai întâi și săi educați frumos săi țineți la Schoală și săi faceți să înțeleagă că ei sânt frați nu dușmani este și absolut normal sa se fie geloși așa sânt copii toți copiii geloși între este absolut normal.

| LorenaA12Iz a răspuns:

Comporta-te la fel cu amândoi și vor înțelege că îi iubești egal și după poți face liniștită încă unul.Se vor înțelege după foarte calumea.Sau dacă nici așa nu merge așteaptă să se maturizeze.