| ALINA46778889999 a întrebat:

Eu şi sotul meu avem mici certuri, dar ne împacam.Cum putem evita conflictele şi sa avem mai puţine certuri?

2 răspunsuri:
| Kiran a răspuns:

Nu poti evita o cearta pentru ca sunteti doua persoane diferite, cu trairi si viziuni despre viata opuse si pana la urma, poti sa iti cunosti mai bine partenerul / partenera cand ajunge la un conflict de interese pe diverse subiecte,

Numai cand observi ca clacheaza si degenereaza situatia, incearca sa damolesti acel "foc".

| Miruna333 a răspuns:

Amandoi trebuie sa lucrati la voi, pentru a mentine o relatie fericita si sanatoasa. Necesita foarte multa rabdare si intelegere. Lumea de cele mai multe ori este defensiva cand vine vorba de discutii, se apara, si nu ii doreste si nici nu incearca sa ii inteleaga cu adevarat sentimentele celuilalt. De aici vin certurile, cand nu iei in serios discutia si te aperi doar pe tine.
Ar fi bine sa faceti terapie, nu de cuplu, ci individuala.