| AdinaAdina9887 a întrebat:

Eu și soțul meu avem o relație buna însă îmi doresc sa îl ajut pentru ca urmează sa fie operat de ruptura de ligament la genunchi. Sunt disperată și de asta vreau să îl ajut.Ce pot face în situația asta?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai mai pus recent aceasta intrebare si ti-am raspuns:
"Dupa operatie de ligament, timp de 6 luni nu are voie sa faca nici un efort, care afecteaza zona operata!
Doar treptat are voie sa revina la viata anterioara.
In aceasta perioada, fereste-l si faci si acele munci (si miscari) care l-ar afecta in vindecare!"

| sierra1 a răspuns:

" soțul meu... urmează sa fie operat de ruptura de ligament la genunchi...Ce pot face în situația asta?"

nimic de fapt. Sau poate să =i găsești un medic ortoped BUN

de ex

https://www.reginamaria.ro/spitale/spital-premiere/ortopedie-traumatologie

| relian a răspuns:

Dar cei atit de grav sau ingrozitor de esti atit de disperata? Stai linistita ca nu o sa fie imobilizat la pat, doar acel picior il va tine imobilizat vreo 2-3 saptamani, dar celelalte 2 picioare o sa fie functionale laughing deci daca esti disperata ca nu te mai poate calarii, nu-i nimic, il poti tu calari pe el, nu-i problema din pct asta de vedere.
Iara ligamentul nu i se ia de la piciorul nr 3 laughing i se ia tot de la picior, de pe la ceva tendoane, depinde de medcic, dar de regula se ia tendon cam de la acelasi picior, ala vatamat, nu ala ce te intereseaza pe tine laughing
Eu am facut operatie anul asta in ianuarie, ce pot sa iti spun, aveam ligamentul rupt de tot, dar de ani buni si eu nu stiam, sau mirat doctorii, au spus ca nu-i adevarat, desi mau pus sa merg, sa fortez picioru, mau consultat, miau rasucit piciorul, lau intins, au zis cum de nu ma doare, sau cum de mergeam normal.

Uite e bun ca ai scris pe aici, daca ai timp si vrei sa raspunzi, poti sa spui ce simptome are sotul tau? Adica acu dupa ce sia rupt ligamentul la genunchi, cum merge, poate sa mearga asa, il doare, merge normal sau schiopatind, sau ce alte simptome are?

Is curios, eu am mai gasit cateva persoane, mi-au spus ca nu mai puteau sa mearga, piciorul o lua aiurea.
Eu am avut ligamentul anterior cruciat rupt de ani de zile si mergeam normal, nu ma durea.Mi s-a rupt acum o bucatica de menisc, iar cand dormeam noaptea si ma rasuceam in somn, atunci simteam la genunchi ceva durere, ramanea acea bucatica prinsa cumva intre oase ceva genul asta.

Asa m-am dus sa vad ce este si la RMN ligament rup de ani de zile, asa a spus RMN, ligamentul rupt total de f mult timp.

M-am operat, eu locuiesc in SUA mam operat aici, mi-a scos si bucatia aia de menisc, acu inca este nitel umflat, merg normal, dar si inainte mergeam si mai normal ca acum laughing insa acu am alta problema.

Muschii de deasupra genunchiului, aia de la pulpa, is acolo vreo 3 -4 muschi, se numesc quadriceps, astia is cei mai mari, mai puternici, datorita ca am stat cu acel picior imobilizat 3 saptamani, muschii sau atrofiat nitel, doar cei de deasupora genunchiului, nu cei de jos, si tendoanele care ii tin la fel, si inca nici acum nu siau revenit laughing
Adica nu am putere in ei, desi am facut recuperari la sala, cand am vazut asa nici nu am mai fost, ca este timp pierdut aiurea.Dar merg normal, insa nu mai fac eu ce faceam inainte de operatie, sa sar de pe cladiri, sa joc fotbal, sa alerg normal si orice altceva.

Piciorul asta acu e slab ca forta, se si vede ca e mai subtirel nitel, pentru ca a intrat la apa.Nu stiu cand o sa revina la cum a fost, acu incerc sa fac singur ceva exercitii doar cu acel picior, pun pe un scaun si ma ridic doar in acel picior, apoi cobor la fel, dar la coborire e mai greu ca nu poti controla bine daca muschii nu te ajuta.

De aia is curios cand gasesc pe cineva care e la fel, sa spuna ce simptome, sau in cit timp sa recuperat total.Am intilnit multe persoane, dar nimeni nu mai tine minte cit timp le-a luat pana sa se recupereze total, desi acum ei erau total recuperati, avusese aceste operatii cu ani in urma.

Ca operatie nu-i cine stie ce, bine asta daca o face un doctor bun, unu cu experienta si stie ce face.
De mers nu o sa poata merge dupa operatie, doar in cirje, piciorul va trebuie sa stea imobilizat, pentru ca i se pune alt ligament in loc, si trebuie sa stai sa nu indoi genunchiul, ti se pune o atela speciala si cu aia trebuie sa stea cum zic vreo 2 saptamani cel putin.

Uite de erai pe linga mine iti dadeam eu atela mea si cirjele, pentru ca aia or sa il puna sa le plateasca laughing asa ca ti le dadeam eu moca.Deci vreo luan doua no sa poata lucra, cel putin o luna deloc, nici daca are munca de birou, apoi dupa o luna poate merge la munca daca sta la birou, daca lucreaza fizic, sau necesita folosirea picioarelor, atunci cel putin 2 luni de zile va trebuie pauza.

De durut nu te doarel cel putin pe mine nu m-a durut, ti se da medicamente de durere, spune sa iei doar daca simti durere, eu am luat cam 5-6 zile, dupa nu am mai simtit nimic, adica aveam ceva durere dar slabe, nu din alea sa nu poti sta, apoi cand am vazut dupa 5 zile ca sau dus nu am mai luat.
Medicamentele astea de durere vezi ca provoaca constipatie, asa ca sa faca bine sa ia ceva pilule si de alea laxative, cit timp ia alea sa ia si laxative, altfel nu-i de bine.
Sunt doctori care atubci cand ii va da medicatiea de durere da si laxative, dar alti doctori nu dau, e bine sa stii chestia asta.

Sa nu miste genunchiu deloc cit timp spune doctorul, pentru ca poti scoate acasa acea atela, este ceva gen cu curele, sa no scoata, pentru ca acel ligament nou trebuie sa se prinda de os si dureaza ceva zile.

Daca mai ai intrebari, sau dupa ce se opereaza, poti sa imi scrii, eu is curios incolo peste cateva luni cum o sa fie.
Desi fiecare organism reactioneaza diferit, la mine mi se pare ca merge slab, adica nici acum muschii aia, ATEBNTIE, care n-au avut dea face cu operatia, muschii aia doar ca au stat, nu sau miscat sa se atrofieze asa si sa isi revina asa de greu, adica nici acum, dupa 6-7 luni.
De imflamat, ce am vazut, citit, uni doctori spun ca dureaza cam 1 an pana revine genunchiul cum a fost.
Bine, eu am si meniscu rupt, de fapt la 18 ani am fost operat de menisc, doctorul n-a vazut ca si ligamentu e rupt, asta in RO, apoi am mers asa, in cateva luni, max 5 luni dupa operatia de menisc, eu jucam fotbal, jucam orice, saraeam dupa cladiri fara probleme.

Acu sa mai rupt inca o bucatica de menisc, plus ligamentu asta care l-a pus la loc, ar fi ceva mai mult decat la sotul tau.Plus ca sau uzat si cartilajul de pe oase, in zona aia, ca genunchiu o stat nealiniat, dar nu ma doare, ce inseamna ca e semn bun.

Dar sex poate sa faca nu-i problema laughing in caz ca ai ginduri de astea ce o sa te faci fara.

Ce sa zic scuze ca am scris asa mult, daca vrei tinem legatura, sa imi spui cum se simte, acum, cum o sa se simta dupa operatie.

Cauta doctor bun, nu te incurca cu oricine, operatia este usoara pentru cei care au experienta, nu raman semne, la mine desi sau trecut semenele, iti face 3 incizii pe unde baga camera si sculele si una de unde ia tendon.
Deci o sai taie ligamentu lui de tot, da gauri in tibie si femur, prinde bucata de tendon recolatat tot de la el, baga un surub din plastic si aia e tot, scoate sculele, camera si la revedere.
Conteaza clinica si doctorul, pentru ca este risc de infectare la genunchi, acolo este mult fluid, de regula se intampla infectii destul de rar, dar se poate intampla, de aia zic conteaza doctorul cum este.
Bafta si poate mai vorbim pe aici.
Acu am vazut ce spune dl Bula, nul asculta, habar nu are ce spune, probabil vorbeste ca de obicei la plesneala, asa da el raspunsuri, din auzite, din radio sant.

El dupa 2-3 sapatamani trebuie sa mearga la sala, dar astea i le va spune doctorul i se va da hirtii ce sa faca, unde sa mearga, ce exercitii sa faca, deci chair daca merge la fizioterapie, nu il pun aia sa faca ce stiu ei, aia cer hirtia de la doctor acolo scrie ce exercitii si cit timp sa faca, dar o sa stii dupa, asa ca nu te lau dupa cei care nu au patit, sau care nici nu-s informati macar.

| portocala11 a răspuns:

Susține-l mai ales psihic! este o operație foarte grea și complexa. Fratele meu a pățit o pe pielea lui... ar fi bine sa găsiți un loc la recuperări încă de pe acum deoarece o sa aibă nevoie de câteva ședințe după câteva luni de la operație... durerile sunt de nedescris însă cel mai important este sa se ambiționeze.