| Ela6000 a întrebat:

Eu și soțul meu locuim cu părinți lui eu petrec mai puțin timp la munca decât petrece el,el sta mai mult la munca pentru ca este avocat eu ma înțeleg bine cu părinți lui doar ca aș dori să ne mutam doar eu cu el, el a zis ca e de acord sa ne mutam doar noi doi însa părinți lui când au auzit ca vrem sa ne mutam doar noi doi fac certuri și îmi zic ca eu îl fac pe soțul meu sa plece de acasă și sa se mute doar el cu mine dar sunt soția lui suntem căsătoriți legal totuși. Ce credeți trebuie să fac în legătură cu socrii mei? Cum să îi fac sa ne înțeleagă ca eu și soțul meu am decis sa ne mutam doar noi doi?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Este perfect normal ce vrei tu. Un cuplu de oameni maturi, pe pcioarele lor nu stau cu socrii sau cu alte cupluri.
Tu nu trebuie sa convingi pe nimeni.
Sotul tau trebuie sa taie cordonul ombilical. Ti-ai gasit un "baiatul mamei"

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Inca ceva: "acasa" e acolo unde e partenerul, nu unde e mama.

| Miruna333 a răspuns:

Niciodata nu se locuieste in aceeasi casa cu socrii. Nu exista asa ceva.
Indiferent de circumstante, face rau relatiei din toate punctele de vedere.
Sa stai cu un parinte cat esti copil, pana te pui pe picioarele tale, pana termini facultatea, e una. Ce trece de acel punct este toxic!
Mutati-va cat mai repede impreuna, nu mai dati explicatii si nu ii mai lasa sa iti comenteze. Cand taci, ii permiti prostului sa devina nesimtit.
Nu trebuie sa faci nimic, e viata voastra. sunteti majori, vaccinati, nu dati explicatii nimanui.