| MariaMari78889009090 a întrebat:

Eu şi sotul meu muncim amândoi dar el când vine de la muncă mă pune pe mine să fac totul şi îmi cere şi bani din salariul meu deşi are bani.El e şi dependent de jocuri de noroc.Ce pot face să îl ajut pe sotul meu să depaşeasca acceasta dependenţă?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„El e şi dependent de jocuri de noroc."
Deja ai spus tot.

| mihai69 a răspuns:

Să divorțezi.

| gabicoo a răspuns:

Fă-i o nefăcută - ceva care să-l șocheze și să-l determine să-și revină.

| ioana748 a răspuns:

Daca accepta terapie ar fi bine.
Ideal psihologul sa fie barbat. Ar avea niste discutii, posibil are niste traume pe care trebuie sa le rezolve, apoi nu ar mai simti nevoia sa doneze toti banii pe la jocuri.
Sau un divort pe masa, s-ar putea sa l vindece instant.
Toate cele bune,

| adryang78 a răspuns:

Dacă el nu conștientizează problema și nu e dispus să ia măsuri, nu prea ai ce face. Dependența se poate trata, prin terapie și ședințe la psiholog, dar trebuie să vrei asta.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă e dependent de jocuri de noroc, divorț urgent, astfel de boală nu are leac, vei ajunge la sapă de lemn din cauza lui, fugi cât de repede poți. Nu ai cum sa îl ajuți, trebuie sa vrea el, dacă el nu găsește voința să se lase în interiorul lui, orice efort făcut de tine e în zadar.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă s-a învățat cu jocuri de noroc probabil niste ședințe de consiliere psihologica.

| 1onur a răspuns:

Nu ești sclava lui să-i dai bani daca el muncește ca bărbat și își bagă bani la aparate și cazinouri pariuri sportive atunci tu ști ce fel de om ți lână tine.

Ăștia niciodată nu se las de pariuri sportive își lasă familiile dar nu-și lasă pariurile Sportive băutură sau alte vici...

| adam7 a răspuns:

Dacă se duce la psiholog și dacă are ceva ambiție și hotărâre, altfel ajungi să divorțezi ca să trăiești fără datorii.