| Maria20996 a întrebat:

Eu și soțului meu avem 7 copiii noi suntem ca relige baptista și am zis că vom face câți copiii ne va da Dumnezeu copiii au vârste cel mai mare 6 ani și cel mai mic un an toți sunt făcuți la un an unul după altul eu am 28 de ani lumea mereu îmi zice ca mi am distrus viața eu find tânără și făcând atâția copiii dar eu nu consider asta îi iubesc foarte mult și nu consider ca mi am distrus viața.Ce ar trebui să fac în legătură cu ce spune lumea? Voi ce părere aveți despre situația mea? Credeți ca mi am distrus viața ca am făcut atâția copiii având în vedere ca am 28 de ani?

6 răspunsuri:
| Adeliezz a răspuns:

Pai gândește te la Dumnezeu! Ce crede Dumnezeu despre ce zice lumea? Crede Dumnezeu că ți ai distrus viața? Ce părere are Dumnezeu după situația ta? Daca a fost după Voia Lui atunci ce contează ce spun alții? Nu trebuie sa te lași influențată de minciunile lor, și în plus daca tu ți ai dorit asta, cum a putut să îți ruineze viața? Domnul să te binecuvânteze

Bula
| Bula a răspuns:

Acum tu iti cresti copii, iar mai tarziu ei te vor putea ajuta!

| ioana748 a răspuns:

Nu ar trebui sa aiba importanta parerea nimanui.
Daca ai 7 copii, ideal ar fi sa dai dovada de maturitate si asumare a propriei vieți.
Ma gandesc ca in religia voastra nu se tin posturile, ca probabil nu s- ar naste atatia copii.
Sa fie sanatosi si sa ai parte de o casa mare pentru ca acestia sa creasca in normalitate.
Irelevant ce crede lumea, important ce simti tu.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să-ți spunem noi dacă ți-ai distrus sau nu viața?
Numai tu poți să știi asta. Dacă tu ești mulțumită de viața ta, atunci rezultă că nu ți-ai distrus-o.

| NLS a răspuns:

Bunicii nostri aveau de regula cate 5-6 frati, si nu erau de religie penticostala sau baptista.
Si conditiile de trai erau destul de grele pe atunci fata de zilele noastre.

Totul e ca voi sa fiti impliniti si linistiti, si sa faceti fata provocarilor si greutatilor zilnice.

"Ce ar trebui să fac în legătură cu ce spune lumea?"
Conteaza ce doresti si crezi tu, nu ce spun altii despre tine.
Cand deja ti se spune din exterior ca "ti-ai distrus viata", asta depaseste granita unei pareri, al unui sfat, consider ca e de deja critica toxica, frustrare, neimplinire...

Insa stii cu ce nu sunt si nu pot fi niciodata de acord, in aceste religii?
Cu faptul ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului, si nu e deloc aprobata si incurajata sa lucreze (in afara casei).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are dreptate lumea, sunteti zapaciti, pe saracia asta si pe foamete faci atitia copii? Sigur nu Dumnezeu a zis sa faceti asa de multi copii, asa intelege ti voi in religia voastra sunteti limitati si creduli, una e sa faci un copil sau doi dar voi nu va mai opriti? Doar rromii fac 8 sau 9 copii si îi trimit la cersit ca nu au cum sa îi creasca, voi in religia voastra in afara de sex si copii ce mai stiti sa face ti? Nimic. Cu ce cresti 7 copii? Te ajuta biserica sa îi cresti? Sau i ti spun si ăia ca faci prostii. Ai 7 copii la 28 de ani, pana la 40 de ani mai faci 7 ce naiba faci cu 14 copii? Sunteti nebuni zău.