| AndreiRadu5557 a întrebat:

Există femei materialiste si cred ca aceasta nu este o surpriza, spun asta pentru ca cine se aseamana se aduna si in general oamenii isi gasesc prieteni si parteneri de viata cu valori similare, asadar daca cineva este cu o materialista e clar ca acel om judeca lucrurile doar la nivel trupesc si financiar, nu are un caracter prea dezvoltat si inima lui este împietrita. Ca sa poți iubi trebuie sa fi un om credincios, sa mergi la biserica, sa te spovedești si sa te pazesti de păcate, adica pana la căsătorie sa nu faci sex fiindcă asa trebuie cinstita cununia si aratam respect fata de persoana iubita ce spuneți, credeti ca ar trebui sa revenim la valorile tradiționale si crestine pentru a avea relații sănătoase

12 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Din ce lume vii? Putini oameni cred asta in zilele noastre, dar parca imi mai revine nadejdea constatand ca mai sunt oameni care considera ca valorile traditionale sunt cele sanatoase.

| haileewatson a răspuns:

Si intrebarea ta care e?

| Miruna333 a răspuns:

Daca un om este cu o femeie sanatoasa care vede barbatul ca si provider, nu ca pe unul care sa-i ceara bani ei, acel om este pur si simplu un barbat ca la carte, generos. Nu stiu de ce ai dat-o cu religia ca nu isi are rostul aici

| AndreiRadu5557 explică (pentru Miruna333):

Eu cred mai degrabă in reciprocitate, ambii sa ofere in relație altfel e doar interes, de ce barbatul este judecat doar dupa avutiile lui hai si noi sa cautam femei puternice si providere, un barbat provider are pretenții, vrea femeia supusa si sa nu zica nimic, el va avea posibilitatea sa fie cu mai multe femei in același timp pentru ca merge pe ideea "ba eu dau banul si vreau servicii mai diverse" o femeie care întreține un barbat din anumite considerente hn timp înseamnă ca îl iubeste.

| Miruna333 a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Sunt si barbati intretinuti, stai linistit. Un barbat generos care este sanatos la cap nu vine cu pretentii sa aiba harem laughing astea sunt stereotipuri. Nu, o femeie care intretine un barbat, e proasta laughing

| 1onur a răspuns:

Iar ați început cu femei așa bărbatul așa bă stăm ce stăm iar vin unul DA FEMEIA FACE NU ȘTIU CE NU ȘTIU CUM urlălaughing că disperatul că femeia este nu mai știu cum după apare altul BĂRBATUL NU STIU CUM NU ȘTIU CE laughinglaughinglaughing

LA MUNCĂ BAAAAAA CINSTITĂ LĂSAȚI FEMEIA IN PACE ce atât o loați mă orazna a intrat sarsailă în voilaughing)

| 1onur a răspuns:

Ba frate și le timpuri era la fel și pe timpuri tot așa era mă da eram noi prosti și aveam impresia că le știm pe toate și uite că Dumnezeu ne arată că fără el n-avem habar de nimic da noi NU DOAMNE CA ȘTIM NOIlaughinglaughing ce știți mă voi? Decât să judecați o femeie atâta frustrarea și că nu aveți o iubită și o gagică...

| IXIAlinIXI a răspuns:

Salut, sa te pregatesti de raspunsuri stupide de la oameni redusi pe aici... Ca sa iti raspund la intrebare intr-o maniera incluziva, de regula o relatie sanatoasa este o relatie in care exista respect reciproc, incredere si loialitate. Femeile sunt materialiste prin natura lor, asa cum barbatii sunt atrasi de aspectul unei femei prin natura lor. Discutia e complicata pe tema asta, insa in esenta nu poti locui cu un barbat care nu poate sa iti asigure traiul necesar si nici un barbat nu poate trai alaturi de o femeie de care nu este atras. Nu e nevoie de biserica, ea poate fi utila insa invataturile sunt invechite si trebuie mulate si reinterpretate destul de mult sa se plieze pe epoca contemporana. Trebuie sa intelegi ca daca iti respecti partenerul, ii esti loial si ai incredere in el atunci tu vei fi jumatatea sanatoasa a relatiei. Pacatele sunt pretudindeni si nu te poti pazi de ele oricat ai vrea in ziua de azi, trebuie sa te adaptezi la o viata mai pacatoasa, daca nu cel mai bine te duci in pustiu si incerci sa traiesti acolo de unul singur.

| AndreiRadu5557 explică (pentru IXIAlinIXI):

Bun si o fata nu poate fi atrasa de aspectul fizic la un baiat si de caracter, vorbim de oameni pana la 25 de ani, la 30 într-adevăr trebuie sa ai o situatie buna pe toate planurile

| IXIAlinIXI a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Cum sa nu, poate, dar generalizam

| Modzilian a răspuns:

Dupa cum vezi, in Romania de azi totul se reduce la religie si... horoscop.
Bisericile sunt pline, oamenii nu-si mai spun "buna ziua" ci "Doamne ajuta", si cu toate astea desfraul e in floare. Mai grav, tineretul considera asta emancipare, modernism, iar vechile valori sunt "comuniste" (macar de ar sti ce inseamna comunismul!).
De pacate te poti pazi si fara sa ai frica Bisericii in spate. Dar daca o faci de frica, ma intreb cat de credincios mai esti.

| mcmxl a răspuns:

Relatiile traditionale sunt cele mai materialiste, pentru ca asta inseamna ca femeia sta acasa cu copiii pentru asta ea trebuie sa se asigure ca tu ai suficienti bani sa iti permiti asta!
Parintii mei au avut o relatie traditionala, tata daca nu aducea bani acasa o luna nu dadea pe acasa, dormea la mama lui si mergea la biserica pana isi revena financiar pentru ca mama depindea cu totul de el si a ramane fara bani insemna dezinteres, iresponsabilitate din partea lui si ca BARBAT trebuie sa fie descurcaret si sa aiba grija de tine. Era mare rusine in tot satul si biserica sa ramai fara bani! Si oamenii te ajutau ca erau "comunitate", dar te stia toata biserica si te barfea.
Valorile traditionale sunt o gluma si vin la pachet cu multe umilinte, eu nu voi repeta greseala mamei.
Nu inteleg cum vedeti materialism in era moderna in care femeile muncesc si majoritatea vor 50-50, dar nu in traditionalism unde femeia se lasa cu totul pe mana ta!