| Ilincailinca55 a întrebat:

Fata mea are 6 ani eu sunt divorțată de tatăl ei și acum sunt recăsătorită de un an cu actualul soț el iubește Fata ca pe propriul lui copil a venit tatăl ei biologic să o vadă dar ea nu e obișnuită cu el pentru că nu îl cunoaște fata plânge când îl vede ian zis fostului soț ca o poate traumatiza dar nu înțelege.Ce să fac să nu mai plângă când îl vede? Cum să îl fac pe tatăl ei biologic să înțeleagă că o poate traumatiza?

5 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Sa ii explici cine este acel om, de ce vine la ea! Are 6 ani ce crezi ca poate înțelege?
A fost violent vreodată cu tine? A tipat la tine sau te-a lovit? În mod normal un copil nu reacționează asa la un străin!

| MistarGoGu a răspuns:

Nu poți nega tatălui biologic dreptul de vizita! Doar în situația în care ai un ordin de protecție în cazul în care el a fost violent!
După divorț cu a rămas cu copilul? Este custodie comuna sau doar a ta?

| MistarGoGu a răspuns (pentru MistarGoGu):

Cum a rămas cu copilul...

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Sa ii explici situatia si sa ii spui tatalui sa se joace cu ea, sa iasa in parc si etc. Trebuie sa se apropie si sa se cunoasca treptat. Daca 6 ani din viata ei a lipsit, nu poate sa intre cu forta inapoi

| ioana748 a răspuns:

Trebuia scos din drepturile părintești.
Fetita este foarte mica pentru a intelege ceva si după cate se pare tatal biologic nu urmărește binele copilului,fiind doar un moment de ambiție prosteasca.
Nu ai spus daca este stabilita custodia copilului, daca a platit pensie alimentară, sunt detalii importante.
Din pacate in astfel de cazuri doar un judecator te poate ajuta.