| mgtow a întrebat:

Fetelor, ce ati face daca ati avea un iubit care ar fi mai strans la curea adica cand iese cu partenera nu o invita isi plateste numai pentru el mancarea hainele, etc. Si daca ar fi sa fiti intr-o locuinta el plateste jumate si gagica lui jumate la datorii. La mancare tot asa, daca prietena lui ar ramane fara loc de munca ar renunta la relatie pentru ca ea nu mai poate plati nimic si el suporta cheltuielile. Suna ciudat dar cum vi se pare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare perfect normal. De ce sa plateasca numai el? Femeia n-ar putea sau barbatii sunt atat de "milostivi" incat sa plateasca tot, mereu? Nu-mi plac femeile intretinute. Cred ca si o femeie isi poate plati tot ce consuma in egala masura cu partenerul. Nu accept teoriile gen "barbatul tine familia". Suntem doi, asta inseamna ca facem totul amandoi. Nu unul se chinuie sa aduca bani si celalalt sta si primeste.

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Bine graieste @amelie! Intr-o relatie bazata pe sentimente faci totul din suflet, atat cat poti! Partenerul iti este alaturi la bine si la greu.Nu este o fraza de doi bani, azi poti fi sus, maine nu se stie! Asta nu inseamna ca trebuie sa profiti de bunatatea omului!

| Razvan a răspuns:

Mie mi se pare normal.Am avut discutii serioase pe tema asta cu fostul meu prieten. Mi se parea umilitor sa plateasca el de fiecare data. Odata cand sa plateasca nota, i-am luat banii si am platit eu.Ne-am certat in ultimul hal la faza aiastraight face
Urasc senzatia aia de "fata intretinuta" mi se pare o jignire. Cel mai corect mi se pare ca totul sa fie jumi-jumabig grin

| Liviu a răspuns:

Frate...
Cum mi-o zis si tata' si bunicu
La restaurant de ma duc eu'
Platesc eu normal
Dar asta nu inseamna sa ies in fiecare seara la restauranthappy
O data pe saptamana oi avea bani nu?
Iar in locuinta cu mancarea etc...
Sunt d acord jumate jumate
Nu eu sa imi sparg bani pe toate si ea sa ramana cu banihappy
Inteleg ca suntem in o relatie dar e deja aiurea
Dar la restaurant cand iesi cu ea mi se pare de prost gust sa ii zici sa plateasca si ea jumate pana la urma e fata mosulelaughing
Eu merg pe principiul platesc eu dar ...sa nu fiu luat de prost
Sper sa nu comenteze vreun` lake ca n-am scris bine sau corect!
Nu le am cu limba romana laughing

| Amelie_2576 a răspuns:

Ce descrii tu este un fel de parteneriat care nu are legatura cu iubirea. Oricui i se poate intampla, la un moment dat in viata, sa isi piarda job-ul sau sa ramana fara bani. Asta nu inseamna ca ne parasim implicit partenerul de viata aflat intr-un impas, ci il sustinem atat moral, cat si material pana ce trece hopul.

Iubirea inseamna altruism, sprijin moral si material, incredere si daruire, intelegere si respect (de ambele parti, desigur). Nu inseamna egoism sau echitate dusa la extrem.

In ziua de azi, din pacate, din cauza saraciei, incompetentei sau individualismului, tot mai multi oameni apeleaza la parteneriate intime doar pentru a amortiza cheltuielile de intretinere personala. Deviza acestora ar fi: "Fiecare pentru sine, croitor de paine."

Personal, nu mi-a placut niciodata si am evitat intotdeauna meschinaria. Un barbat capabil, inteligent si cumsecade nu va sta niciodata sa contabilizeze fiecare moneda cheltuita cu femeia care-i place.

Vad ca unele fete confunda independenta financiara cu respingerea generozitatii masculine. Sa stiti, fetelor, ca alaturi de zgarciti (sau cei mereu "echitabili") nu se traieste bine nici daca aveti banii vostri proprii. Considerati-va norocoase, nu ofensate, daca sunteti iubite cavalereste. Barbatii adevarati sunt generosi cu femeile pe care le iubesc pentru ca acesta este un mod in care ei isi exprima iubirea. Cea mai mare bucurie pe care le-o puteti face este aratati ca apreciati ceea ce ei se straduiesc sa va ofere si, in niciun caz, sa nu le respingeti eforturile. Si aceasta, indiferent de cat de inteligente, independente, instarite sau cu bun-simt sunteti. Nu le rapiti barbatilor de treaba masculinitatea si cavalerismul. Nici nu stiti ce rau le faceti.

De asemenea, nu va opriti la ceea ce aflati din mass-media referitor la statutul modern al femeii si al barbatului. E nevoie si de lectura de psihologie a sexelor pentru a intelege cum se combina rolurile moderne cu cele traditionale pentru obtinerea unei relatii de calitate.

| Amelie_2576 a răspuns:

Hapciu, Mousie: Interesant ati pus problema. La asta nu ma gandisem initial: oare cati dintre barbati fac 50%-50% cu femeia si la: gatit mancare, spalat vase, facut curatenie in casa, ingrijit copii? Si atunci unde mai e fair-play-ul? Unii se asteapta ca femeia sa fie o fiinta "3 in 1"(profesionista buna (a se intelege ca aduce bani in casa la fel ca barbatul), gospodina buna (+mama buna), iubita buna. Destul de mult pentru umerii unei singure fiinte, nu? Tot 24 de ore are ziua si pentru femeie.

Asadar, mie imi ridica semne de intrebare calitatea morala a barbatilor care-i tin femeii socoteala pentru fiecare banut. Putini dintre ei vad cat de multe alte lucruri mai face aceasta pentru relatie, fara a se lua in considerare.

| Denisa a răspuns:

L-as trimite la masa! Cum adica sa fie 50-50? Nu e corect. El e barbatul in casa. Tu ce faci? II ceri plata pentru mancare sau hainele spalate? Da-l dracu si cautati altu care o sa iti dea nu 50, 100%! Cum adica sa renunte la relatie daca tu nu mai ai un job ca el saracutul nu o sa mai isi permita sa suporte cheltuielile? Asta nu-i barbat. E MUIERE!

| hiphopbeatz a răspuns:

"daca prietena lui ar ramane fara loc de munca ar renunta la relatie pentru ca ea nu mai poate plati nimic si el suporta cheltuielile."

proasta idee.adica,o poate ajuta cautandu-i un loc de munca, sa trimita CV-uri peste tot, nu e panica, daca tine la ea o sa ramana cu, ea. si nu, nu este "strans la bani" se bazeaza, pe sintagma, fiecare pentru el. adica de ce sa-i plateassca fetei, ce ea n-are bani? ca faci asta odata, de doua ori si gata. ce naiba.

| Mousie a răspuns:

A, deci tu esti ala care are nevoie de o colega d apartament sa inteleg? ca de fapt nu te poti intretine singur? daca e iubita ta si stati impreuna aveti banii la comun. impreuna la bine si la rau, nu? daca iti pierzi tu job-ul, ti-at placea sa te paraseasca? in ce naiba de lume traiesti? si tu poate o s ai nevoie de bani odata si tot de la ea iei, nu? dar tu o platesti ca iti face mancare, curat si ca iti spala hainele? ca se duce sa cumpere mancare? Ce oameni!

| ProjectJackpot a răspuns:

Cand ai de gand sa inveti sa scrii corect, din punct de vedere gramatical?

| Instinkt a răspuns:

Mi se pare corect sa fie 50%-50% se plang mereu fetele ca nu-s egalele noastre daca vor sa fie egale sa plateasca nu mi se pare normal ca eu sa platesc tot(eu momentan caut una care sa plateasca totlaughing )

| Andreea_1440 a răspuns:

Da e
deci intr-o relatie trebuie sa fie egale dar daca lor le place asa deci daca deja so mutut impreuna stiu cum sunt unu si celalalt nah nu e prea corect dar nah

| hobe a răspuns:

Offf in maxim 5 ani se schimba rolurile, barbatul la cratita si femeia sa aduca banyl... ce sa facem. neo facem cu mana noastra...