| danielagoldica a întrebat:

Fiica mea de 17 ani are un iubit cu 6 ani mai mare decat ea.Sunt impreuna de 10 luni.Problema este ca acest baiat ii reproseaza tot timpul ca ea se comporta ca un copil ca nu este suficient de matura si nu vrea sa faca ceva sa se ridice la nivelul asteptarilor sale. Ea isi doreste sa se distreze cat mai mult pe cand el alege sa stea mai mult in casa la calculator.Se cearta foarte des, el ii taxeaza fiecare cuvant si gest. Ea cand ii reproseaza astfel de lucruri se supara si sta mai imbufnata iar el pur si simplu innebuneste caci nu ii place starea asta a ei.Eu de multe ori ma bag intre ei ca ci ma enerveaza foarte rau sa ii vad asa.Este el foarte pretentios sau fiica mea prea copil? Dati-mi un sfat caci se cearta din 2 in 2 zile si nu stiu deloc unde vor ajunge.Practic se cearta din prostii!

Răspuns Câştigător
| nathalie a răspuns:

La 17 ani esti inca "copil"...la 17 ani nu ai griji, responsabilitati prea mari, etc. la 23 de ani deja esti adult, ai unele responsabilitati.
mie una mi se pare ca el e mai imatur decat ea. e normal ca la 17 ani sa mai ai unele scapari de copil si sa vrea sa se distreze, iar el "om matur" ar trebui sa inteleaga asta.
daca vor continua tot asa se vor desparti...pentru ca astfel de certe le deteriorizeaza relatia.
eu zic ca fiica ta merita pe cineva mai bun si mai intelegator!

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ca amandoi gresesc. In primul rand, la varsta lor, diferenta de 6 ani este mare, fiindca au alte interese. Fiica ta este prea superficiala totusi pentru o fata de 17 ani. Tinand cont ca e minora si nu are voie in localuri unde se consuma alcool sau se fumeaza, nu inteleg ce distractii cauta. E la varsta in care pe primul loc ar trebui sa fie scoala, invatatura, nu distractia. In al doilea rand, el ar trebui sa nu o mai taxeze pentru orice cuvant, gest. Ci mai degraba sa o stimuleze sa invete, sa o sfatuiasca sa amane distractiile frivole pentru o varsta mai potrivita.
Cel mai mult gresesti tu. Nu ai absolut nici un motiv sa te bagi intre ei, in certurile lor. Ignora-le pur si simplu. Lasa-i sa se certe, sa se imapce. De ce te enerveaza pe tine, ca nu inteleg? Doar amandoi sunt, in masura egala vinovati, iar tu nu ai cum sa nu vezi asta. Asadar cum te bagi intre ei, partea cui i-o iei? E treaba lor unde si cum vor ajunge, ca doar nu sunt casatoriti. Nu te mai baga aiurea, fiindca eu cred ca tu esti unul din principalii factori de stress in relatia lor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate si una - iubitul sa fie prea pretentios - si cealalta - fata ta sa fie prea copil, mai ales ca are numai 17 ani. De asemenea se poate ca si firile lor sa fie deosebite, unuia sa-i placa sa se distreze, celuilat sa nu-i placa.
Din ce spui inteleg ca tinerii stau la tine si ma intreb daca nu cumva intervii prea des in viata lor, stiut fiind ca, de multe ori, parintii unuia sau altuia, ori chiar a ambilor, au o influenta nefasta asupra cuplului.
Pana la o acomodare buna, spre care se tinde, se mai intampla certuri aproape in orice cuplu si aproape din nimic, se ajunge sa nu stie din ce au pornit.
Parerea mea este ca nu ar fi trebuit sa stea inca impreuna, de altfel si iubitul, la 23 ani, poate sa nu fie destul de matur.
Dar, daca asta e situatia actuala, sunt de parere ca ar trebui sa aveti o discutie serioasa cu cei doi (daca se poate sa participe si sotul tau), in care sa propuneti o linie de mijloc intre cei doi, respectiv fiecare sa mai lase de la el si sa accepte si dorintele celuilalt.
Si tu ar trebui sa nu intervii prea des intre ei, banuiesc ca atunci cand o faci tii, mai mult, partea fiicei si - de multe ori - prin interventie se obtine tocmai rezultatul contrar decat cel urmarit.
Succes si s-auzim numai de bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pff... ce mă enervează acest gen de părinţi care au senzaţia că ştiu ei mereu ce-i mai bine!
Lasă-i să-şi vadă de-ale lor! Câtă vreme nu-i face rău fizic fetei tale, câtă vreme nu este cauza vreunei decăderi abrupte şi, mai ales, câtă vreme nu te afectează în mod direct, eu nu înţeleg de ce insişti să fii tu, ca părinte, principalul factor de stres.
Pe cât punem pariu că dacă nu te bagi între ei s-ar putea să se certe mult mai rar?!

Abh
| Abh a răspuns:

Daca de pe acum el prefera sa stea in casa la calculator, sa-l laseeeee. Mi-e groaza sa ma gandesc cum va fi peste 10 ani!

| thealchemist a răspuns:

17+6 e prea mult. daca ar fi 25+6 ar fi altceva, dar diferenta asta de virsta, in care fata e de 17 ani e normal sa creeze probleme.

| cornculapte a răspuns:

In primul rand, la 17 ani, fiica ta ar trebui sa-si gaseasca un prieten de o varsta mai apropiata de a ei. Normal ca tipul fiind cu 6 ani mai mare, este mai matur decat fiica ta, vrea altceva de la viata, poate s-a saturat de distractii si petreceri. Fiica ta in schimb, nu. Ea e la varsta adolescentei la care inca iti traiesti viata din plin, fara obligatii si responsabilitati. Daca el ii reproseaza in permanenta ca este copilaroasa, de ce mai sta cu ea? Fara suparare, dar se presupune ca daca e cu ea, o place asa cum e.
Daca e cum spui, ca ii taxeaza fiecare cuvant si gest, asta se poate intampla din doua motive: nu o place foarte tare si cauta mereu nod in papura sau, cum ai spus si tu, este foarte pretentios.
Eu zic sa vorbesti cu fiica ta, sa discute si ea cu el pentru ca in felul acesta nu vor ajunge nicaieri.

| Dizzydizz a răspuns:

Nu va mai bagati.Pentru ca si mama pr meu se tot baga intre noi si asta ma supara nespus de rau
vorbiti cu fiica dumneavostra in particular. Oricum nu aveti ce face pentru ca nu va va asculta.
Osa isi dea singura seama de astahappy

| nathalie a răspuns:

Multumesc pentru fundita:*

| Strawberry_3130 a răspuns:

Un lucru iti pot spune sigur: e improbabil ca fiica ta sa fie imatura, tu iti poti da seama de asta, nu el. Faptul ca mintea sa stie ca ea este cu 6 ani mai mica automat il face sa se simta superior, sa critice fiecare miscare pe care o face si mai ales s-o considere imatura. Eu nu cred ca intr-o relatie poti sa ai asteptari uriase, ori accepti pe cineva asa cum este, indiferent de ce defecte ar avea, ori nu. Sunt oameni care sunt atat de perfectionisti, eu ma enumar printre ei dar indiferent de ce-ar fi eu nu judec ceea ce fac altii pana la cel mai mic detaliu. Eu consider ca iubitul fiicei tale nu stie un lucru: Primim ceea ce oferim, iar el se pare ca nu mai aprecieaza ceea ce are (asta se intampla cu multi oameni in timp). Daca as fi in locul fiicei tale as sta o perioada scurta (2-3 saptamana) departe de el ca sa imi dau seama daca mai tin sau nu la acea persoana dar mai ales daca-mi face bine faptul ca suntem impreuna. Nu as vrea sa fie interpretat gresit ceea ce am spus, nu am vorbit despre o despartire. Acesta este sfatul meu si sper ca va veti da seama ce este mai bine happy

fundita? :3

| emma_6707 a răspuns:

Toata lumea se cearta din prostii, sau ma rog cel putin majoritatea cuplurilor. ar trebui sa discute/sa discutati cu el comportamentul sau. el are deja 23 de ani, are planuri de viitor, proabil vrea si el o familie, iar fata vrea sa se bucure de cei mai frumosi ani din viata. ar trebui ca el sa-o inteleaga pentru ca si el a trecut prin varsta aceea, si stie cum e, stie ca atunci iti doresti cel mai mult sa te distrezi, sa cunosti multa lume, sa te duci in pub-uri, poate chiar club-uri daca este genul. trebuie sa inteleaga ca ea are nevoie de el, s-o sprijine in ceea ce face nu sa-i fure cei mai frumosi ani ai adolescentei. mult noroc

| atianin a răspuns:

Nu te baga intre ei ca e mai bine, decat daca e absolut necesar, daca se despart vei iesi de drept vinovata si la 17 ani e normal sa vrea sa se distreze.

| maryangel a răspuns:

La 17 ani este inca micuta.Eu nu as accepta ca fiica mea sa iasa cu un baiat care nu o apreciaza pentru ceea ce este.Baiatul asta nu o iubeste si nu o respecta dacaii spune ca nu se ridica la nivelul asteptarilor lui.Ar trebui sa te impui si relatia asta sa nu mai continue.Nu poti permite ca cineva sa-ti subestimeze fiica! ei locuiesc impreuna?

| loredana2012 a răspuns:

Multi spun ca nu conteaza diferenta de varsta intr-o relatie.Ba conteaza, pentru ca la 17 ani, doresti sa termini un liceu, sa intri la facultate, ai planuri cu viata ta.Prietenul ei se pare ca nu are rabdare.Totusi nu e o diferenta chiar asa de mare, bine ca nu e de vreo 10 ani, atunci ar fi fost o problema.

| laara a răspuns:

Cred ca sunt caractere diferite si nu se pot schimba. Nu ai ce sa le faci. Am avut aceeasi situatie ca a fiicei tale si ne-am despartit. Dar la ei sunt totusi 10 luni thinking

| doctoru_5476 a răspuns:

Eu sint intr-o sitoatie si mai grea ca a ta, dar parerea mea ie ca fata nu va avea un viitor bun atita timp cit iel nu ie constient de norocul ce i la dat dumnezeu si crezinduse superior nu va ajunge bine pacat ca fata la virsta aceasta pune totul la suflet si iel o dezamageste, si mai rau ca nu va va asculta nici unu sfaturile, si trebui sa isi dea seama iel ca fata ie inca minora si ii poate face rau. Sper sa se inteleaga bine

| kr.mdy a răspuns:

Relatia asta nu va merge niciodata pentru ca fata e mai mica si el e deja destul de mare, din punctul meu de vedere ar trebui sa inceteze aceasta relatie, fata sa isi urmeze cursul firesc al vietii nu sa o grabeasca sarind la un alt nivel dintr-o data pentru ca o va marca psihic.

| bibitica a răspuns:

Hmmm...ar trebuii sa nu se mai certe! Ce reletie mai e si asta?! Ar trebuii sa ddiscutati si daca nu merge ajungem la:despartire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm...greu de spus, insa adevarul este undeva la mijloc! El ar trebui sa o inteleaga mai mult, caci a trecut prin astea. Ea se comporta normal pentru anii ei.Ar trebui sa discuti acu aman2, caci daca o tin asa n use ajunge nicaieri, doar la despartire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama draga, ea nu are de ce sa se schimbe, iar el sa isi caute pe cineva de varsta lui. El daca o iubeste, o iubeste asa cum este, nu are de ce sa o modeleze asa cum vrea el, si nu are cum. Ce se fac peste 4-5 ani, or sa se certe zilnic? Mai bine nu, poate ea isi da seama de asta singura si renunta cu timpul, ar fi spre binele ei.Pentru el, ea si peste 10 ani o sa reprezinte acelasi lucru, motivul ca este copilaroasa nu este unul de cearta, sunt doar motivele unuia care nu stie ce vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O astfel de diferenta nu este buna deoarece il maturizeaza prea repede pe cel mai mic dintr-o relatie, astfel pierzand unele momente ale copilariei.In caz ca aceasta relatie nu mai are viitor cel mai bine ar fi ca fiecare sa -si vada de drum, deoarece daca de pe acum se cearta imagineaza-ti ce va fi cand vor avea copii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau eu un sfat. din cate inteleg fata ta este maritata laughing ceea ce la 17 ani ar trebui sa-i arda de scoala nu de maritis. oricum o sa se desparta stai fara grija ca fetei tale ii va veni mintea mai tarziu.intai sa faca sex[daca nu a facut tongue]si dupa ast raspunsul tau tot aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai ce pla mea astea nu au ce sa faca acasa si si-au bagat si ele internet mai este o proasta cu aceeasi intrebare dar a formulat diferit.http://www.tpu.ro/......-ridic-la/ cred ca astea-s ne****e dale dreaqu de mizerii.:)) :)) :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 18 ani, iubita 14. mie imi place sa "copilaresc" cu ea.visatori sau nu, noi speram sa ne distram asa toata viata, insa ea este foarte constienta de faptul ca odata cu munca distractia se va rari, dar datorita acestui fapt, odata cu inceperea unor vacante ne descarcam de toate...eu o inteleg, dar nu o critic niciodata zicandu-i ca ar fi imatura.nu stiu daca ma credeti, dar ea este foarte constienta de faptul ca nu este pregatita pentru toate, atat din vedere psihic cat si fizic si sunt total de acord cu ea

| Barbie_9570 a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine ce fac ei?
Inteleg ca in calitate de mama, ii vrei binele, dar lasa-i sa-si rezolve singuri problemele...
Mah, mah...